10 najlepszych słuchowisk dla dzieci – docenią je nie tylko zapracowani rodzice

Zabawki dla dzieci - 10 ponadczasowych zabawek

Czytanie dzieciom to znakomity sposób na wartościowe spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Czy słuchowiska dla dzieci mają jednak tę samą wartość co książka czytana na dobranoc przez mamę i tatę? Z pewnością lista zalet audiobooków jest długa. Może więc warto kupić dzieciom bajki do słuchania na dobranoc?

Zalety słuchowisk dla dzieci 

Audiobooki, czyli książki czytane przez aktorów i nagrane na płycie, nie eliminują i nie muszą stanowić zastępstwa wspólnego, rodzinnego czytania. Włączenie słuchowiska na dobranoc to oczywiście nie to samo co wspólnie spędzony czas, wsłuchanie się w głos rodzica i możliwość zaśnięcia przytulonym do jego ramienia. Ale nie trzeba z tego rezygnować, a zalety słuchowisk dla dzieci warto docenić. Choć w przeciwieństwie do książek dla dzieci, słuchowiska pozbawione są obrazków, wcale nie jest to ich wadą – możemy razem z dzieckiem zastanawiać się, jak wygląda zamek o którym jest mowa, lub jak wielki jest opisywany smok. Sami się przekonacie,  że nie zawsze trzeba posiłkować się ilustracjami z książki. Poza tym, nie zawsze mamy czas i możliwość przeczytania książki na dobranoc, a audiobooki można wykorzystać niemal zawsze i wszędzie, na przykład w samochodzie podczas dłuższej podróży, lub gdy jesteśmy zapracowani, mamy ważne zadanie do wykonania w domu i nie mamy czasu na tradycyjną bajkę na dobranoc. Słuchowisko może towarzyszyć dzieciom podczas zabawy, sprzątania pokoju, rysowania albo układania klocków. I dziecko wcale nie musi umieć czytać, aby znać na pamięć “Alicję w krainie czarów” czy “Kopciuszka”. Sami rodzice, którzy pamiętają te bajkowe historie z własnego dzieciństwa lubią ich czasem  posłuchać i wrócić wspomnieniami do lat własnej młodości.

A nawet jeżeli nie chcemy zaburzać codziennego rytuału, czasem może okazać się on niewystarczający. Co zrobić, kiedy książka już została przeczytana, a dziecko wciąż nie śpi? W takich sytuacjach kołysanki lub słuchowiska mogą być naturalnym przedłużeniem tradycyjnego wieczoru. 

Jakie słuchowisko wybrać dla mojego dziecka?

Ważne, aby wybierając bajki dla naszych pociech, dopasować je do odpowiedniej grupy wiekowej. Oto zupełnie subiektywny wybór słuchowisk dostępnych w sklepach z zabawkami dla dzieci. Te tytuły sprawią, że dzieci będą się dobrze bawić, a rodzice przez chwilę mogą odpocząć w ciszy.

Słuchowiska dla maluszków od 3 do 5 lat:

1.Bajki Jana Brzechwy lub Julian Tuwim dzieciom - klasyka książek dla najmłodszych.

2. Najbardziej znane bajki dla dzieci: “Alicja w krainie czarów”, “Kopciuszek”, “Czerwony Kapturek”, “Kot w butach”, “Jaś i Małgosia”.

W formie audiobooków znajdziemy też polskie legendy, np. “Bazyliszka”, bajki i kołysanki dla najmłodszych dzieci.

Słuchowiska dla dzieci od 6 do 8 lat:

3. “Horror! Czyli skąd się biorą dzieci” oraz “Potworak i inne kosmiczne opowieści”, czyli jak zwykle mądre i zabawne teksty Grzegorza Kasdepke. Czyta Jarosław Boberek.

4. “Mity greckie dla dzieci”.

5. “Zezia i Giler”. Audiobook czytany przez samą Agnieszkę Chylińską.

6. “Skąd się biorą dziury w serze? Historyjki dla ciekawskich dzieci” - słuchowisko, dzięki któremu dziecko lepiej zrozumie świat.

Słuchowiska dla dzieci w wieku powyżej 8 lat:

7. “Pippi Pończoszanka” – Edyta Jungowska i jej świetna interpretacja przygód Pippi.

8. “Dzieci z Bullerbyn” - także nagrane przez Edytę Jungowską.

9. “20 000 mil podmorskiej żeglugi” - słuchowisko, która wprowadzi dzieci w świat dalekich podróży.

10. “Ania z Zielonego Wzgórza” oraz inne części “Ani”. To audiobooki nie tylko dla dziewczynek. 

Autor: Aleksandra Michalak

 

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem