Najciekawsze bajki na dobranoc do czytania dzieciom – przegląd propozycji

Najciekawsze bajki na dobranoc do czytania dzieciom – przegląd propozycji

W jaki sposób uspokoić rozbrykane kilkulatki? Co zrobić, aby wspólne chwile spędzone z dzieckiem były nie tylko miłe, ale i pożyteczne? Wystarczy sięgnąć po książeczkę na dobranoc! Podpowiadamy, jak zaplanować wieczorne usypianie maluchów tak, aby było przyjemnością dla całej rodziny i jakie książeczki na dobranoc dla dzieci wybrać.

Czytanie dziecku, także przed snem, to mnóstwo korzyści. Takie wspólnie spędzone chwile zbliżają, ale też rozbudzają w małym człowieku miłość do literatury. W dodatku, przy okazji, rozwijają wyobraźnię, poszerzają wiedzę i pomagają zrozumieć otaczający świat. Warto więc czytać maluchom codziennie, chociażby te, wybrane przez nas książki:

1. Bajeczki do snu - kolorowy, przepięknie ilustrowany zbiór krótkich opowiastek o dzieciach, zwierzątkach, księżniczkach i wróżkach. Każda historia zakończona jest morałem, który niesie ważny przekaz, uczy tego, jak należy się zachowywać i postępować. Wspólny czas spędzony z tą książeczką może więc być cenną lekcją, pretekstem do poruszenia ważnych tematów.

2. Złota Księga Bajek. Masza i Niedźwiedź - kto z rodziców kilkulatków nie słyszał o słynnej Maszy i jej sympatycznym przyjacielu Niedźwiedziu? Dzieci ich uwielbiają! Chętnie więc wysłuchają bajek na dobranoc z ich udziałem, tym bardziej, że książeczka wzbogacona jest o wspaniałe ilustracje bohaterów. Nowe opowiadania o znanych bohaterach docenią także rodzice, ponieważ są to piękne historie o przyjaźni, wspaniałych przygodach i wzajemnym zaufaniu.

3. Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia – jeszcze więcej przygód pary przyjaciół, którym nawet największe psoty uchodzą na sucho, znajdziemy w tej książce. Zabawne opowieści dotyczące szkoły, Świętego Mikołaja czy dalekiego kuzyna Niedźwiedzia – chętnie poznają je nie tylko fani bajki.

4. 365 bajek na dobranoc - zbiór pouczających, a zarazem przyjaznych i niosących pozytywne emocje historyjek do czytania przed snem, po który z pewnością warto sięgnąć. Książeczka zawiera opowiadania na każdy dzień roku, między innymi bajkę o uprzejmym niedźwiadku Marcina Przewoźniaka, o pracowitym słoniku Agnieszki Usakiewicz czy o zaspanym budziku Liliany Fabisińskiej. Codziennie możemy sięgnąć po inną, intrygującą historię.

5. Złota Księga Bajek. Tomek i przyjaciele - dla młodych miłośników niezwykłego świata Tomka i przyjaciół wieczory spędzane z tą książką będą niewątpliwie wspaniałą przygodą. Mądre opowiadania o przyjaźni i zaufaniu wzruszają i bawią, a dialogi, nawiązujące do tych z animowanej bajki, pozwalają na nowo cieszyć się znanymi już historiami.

6. Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku - jeśli mamy w domu małego zucha, który właśnie uczy się korzystania z nocniczka, warto sięgnąć po tę książeczkę. Historyjki o sympatycznym rodzeństwie, z których przygodami nasze maluchy mogą się identyfikować, szybko podbiją serca najmłodszych dzieci i pomogą im radzić sobie z codziennymi wyzwaniami!

7. Trzy małe świnki. Książeczka dźwiękowa – to jedna z całej serii książeczek dźwiękowych, dzięki którym dzieci poznają klasyczne baśnie, takie jak Trzy małe świnki, Złotowłosa i trzy misie, Czerwony kapturek, Kopciuszek czy Królewna Śnieżka. Książeczki zawierają sześć dźwiękowych przycisków, dlatego nawet jeżeli maluch nie potrafi jeszcze czytać, może poznawać nowe opowieści. Bajki usłyszymy w wykonaniu Roberta Michalaka.

8. Noc na ulicy Czereśniowej – książka autorstwa Rotraut Suzsanne Berner to dzieło niezwykłe, ponieważ nie pada w nim ani jedno słowo. Zabawa z książką polega na wyszukiwaniu zabawnych szczegółów i sympatycznych postaci w codziennych sytuacjach. Ta ujmująca pozycja na dobranoc pełna jest barwnych ilustracji, każda strona przedstawia inny fragment miasta oraz inną porę dnia. Bohaterowie przewijają się przez całą książkę, pojawiają się w różnych miejscach i okolicznościach, dzięki czemu dzieci wraz z rodzicami mogą wymyślać nieskończoną ilości historii, bajek i opowiastek. Wspaniała zabawa dla całej rodziny!

9. Świnka Peppa. Zabawy na śniegu - Chyba nie ma dziecka, które nie znałoby przeuroczej świnki Peppy. Dzięki tej książeczce poznają aż dwie kolejne przygody swojej ulubionej bohaterki. Ciekawe, jak Peppa i George poradzą sobie po raz pierwszy na lodowisku...? I jak wyglądają ich przygotowania do świąt?

10. Kto się kryje? W lesie - seria Kto się kryje? dedykowana jest wszystkim ciekawskim smykom, zwłaszcza tym najmłodszym. Na każdej stronie książeczki znajdują się otwierane okienka, pod którymi ukryte zostały urocze zwierzątka. Przez dziurki w okienkach, mały odkrywca może zobaczyć fragment ilustracji i zgadnąć, jaki mieszkaniec lasu kryje się pod spodem. Dzięki innym książkom z tej serii, dziecko może poznać także zwierzątka mieszkające w ogrodzie i w oceanie.

Każdy wieczór, jeśli tylko dobrze go zorganizujemy, może stać się idealnym czasem dla rodziny, spędzonym w miłej, ciepłej atmosferze, którą dziecko zapamięta na zawsze. Warto więc zastanowić się nad stworzeniem książkowego rytuału na dobranoc, który będzie towarzyszył nam przez lata.

Oprac. Grażyna Zaborska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem