Olga Tokarczuk - najlepsze książki polskiej noblistki

Olga Tokarczuk - najlepsze książki polskiej noblistki

Olga Tokarczuk, polska prozaiczka i eseistka jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Komitet Noblowski docenił pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. W swym dorobku literackim posiada powieści, zbiory opowiadań, a także eseje. By przybliżyć twórczość noblistki stworzyliśmy ranking najlepszych książek Olgi Tokarczuk, który pomoże w doborze odpowiedniej lektury.

Kilka faktów biograficznych o pisarce

Olga Tokarczuk jest córką nauczycieli, urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów zainteresowała się pracami Carla Junga, co wywarło duży wpływ na jej twórczość. Jest feministką, wegetarianką, aktywnie działa na rzecz praw zwierząt oraz równouprawnienia obywatelskiego. Jako nastolatka próbowała swoich sił w poezji, prozatorsko zadebiutowała opowiadaniem w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”. Pierwsza powieść „ Podróż ludzi Księgi” ukazała się w 1993 roku. Jest dwukrotną laureatką nagrody Nike za książki „Bieguni” (2008) oraz „Księgi Jakubowe” (2015). W swym dorobku może poszczycić się także Międzynarodową Nagrodą Bookera 2018 za powieść „Flights” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Książki Olgi Tokarczuk są cenione i pozycjonowane wśród najlepszych na całym świecie, o czym świadczą tłumaczenia na ponad 30 języków.

Które książki Olgi Tokarczuk wybrać?

Bieguni

To jedna z najgłośniejszych i najczęściej komentowanych książek Olgi Tokarczuk. Tytułowi bieguni nawiązują do prawosławnego odłamu starowierców, którzy oswajali ruch poprzez zło. Wydana w 2007 roku opowieść przeplata ze sobą wątki o podróży poprzez różne miejsca i czasy. W 2008 roku powieść dostała Nagrodę Literacką „Nike”, wygrała także w towarzyszącym nagrodzie plebiscycie czytelników. Przetłumaczona przez Jennifer Croft i wydana pod angielskim tytułem „Flights” zdobyła, jako pierwsza polska książka, niezwykle prestiżową nagrodę The Man Booker International Prize w 2018 roku.

Księgi Jakubowe

Historyczna powieść z 2014 roku pisana była przez noblistkę przez blisko siedem lat. „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych”, bo tak brzmi pełny tytuł tej liczącej prawie tysiąc stron książki, to monumentalna opowieść o Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Autorka z niezwykłą dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, gdzie egzystowały obok siebie judaizm, chrześcijaństwo, a także islam. Kilkadziesiąt wątków i postaci składają się na dzieło zachwycające literackim rozmachem, mnogością interpretacji, rozszerzające granice gatunkowe. Za tę powieść Olga Tokarczuk ponownie otrzymała w 2015 roku Nagrodę Literacką „Nike”, a wspólnie z Janem Henrikiem Swahna, tłumaczem na język szwedzki, otrzymała pierwszą międzynarodową nagrodę przyznawaną przez sztokholmską instytucję Kulturhuset Stadsteatern.

Podróż ludzi Księgi

To powieściopisarski debiut Olgi Tokarczuk z 1993 roku. Akcja rozgrywa się w XVII wieku i opowiada o śmiałkach, którzy wyruszyli w poszukiwaniu ukrytej w Pirenejach Księgi, zawierającej tajemnice losów świata oraz mającą moc przywracania młodości. Liczba rozdziałów powieści jest odwzorowaniem liczby kart tarota.

E.E.

E.E

Powieść z 1995 roku opowiadająca losy nastolatki Erny Eltzner, która zaczyna przejawiać zdolności parapsychologiczne. Akcja powieści rozpoczyna się na początku ubiegłego stulecia, a dojrzewanie głównej bohaterki jest metaforą czasów, w której przyszło jej żyć.

Prawiek i inne czasy

Jedna z najpopularniejszych książek noblistki. Wydana w 1996 roku, ugruntowała mocną pozycję pisarską Olgi Tokarczuk. Tytułowy Prawiek, to położona w centrum Polski wieś, w której codzienność splata się z niezwykłością, a zwyczajne życie mieszkańców układa się w uniwersalną opowieść o przemijaniu i ludzkim losie. Książka zyskała wiele pochlebnych opinii zarówno czytelników, jak i profesjonalnych krytyków literackich, o czym świadczą wyróżnienia: Paszport „Polityki” (1996) oraz Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1997)

Dom dzienny, dom nocny

Akcja powieść dzieje się u podnóża Sudetów, w przygranicznej Nowej Rudzie. Główna bohaterka poznaje opowieść mieszkańców, a każda z tych historii pomaga zrozumieć miejsce, w którym zamieszkała. Autorka kreuje rzeczywistość na pograniczu snu i jawy, odkrywa różne wymiary rzeczywistości.

Anna In w grobowcach świata

Anna In w grobowcach świata

Olga Tokarczuk współcześnie interpretuje mit o Inannie, bogini znanej z mitologii sumeryjskiej. Stara legenda jest pretekstem do ponadczasowych rozważań o ludzkiej historii przezwyciężania śmierci. Anna In w grobowcach świata (SKU: 6311439)

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Thriller z zagadką kryminalną. Przez spokojną, zimową okolicę Kotliny Kłodzkiej przetacza się fala morderstw, których ofiarami są myśliwi. Gówna bohaterka, miłośniczka astrologii, Janina Duszejko podejrzewa, że to zwierzęta mszczą się na swoich oprawcach. Powieść zekranizowana przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik w filmie „Pokot”

Zgubiona dusza

Zgubiona dusza

Olga Tokarczuk w duecie z ilustratorką Joanną Concejo stworzyły niezwykłą opowieść, w której obrazy podążają za słowami. Przepiękna, uniwersalna historia o cierpliwości i uważności. Ten picturebook zdobył wyróżnienie na najbardziej prestiżowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

Lalka i perła

Lalka i perła

Esej, w którym Olga Tokarczuk na nowo odkrywa i interpretuje „Lalkę” Bolesława Prusa

Polecamy również następujące zbiory opowiadań Olgi Tokarczuk:

Powiązane artykuły