Książka dla babci i dziadka. 12 tytułów, które wnuk może wręczyć dziadkom w prezencie

ksiazka dla babci i dziadka

Książka dla babci i dziadka jest jedną z najczęstszych form, którą przybiera prezent z okazji ich styczniowego święta. To dość uniwersalny podarunek, który można łatwo dopasować do zainteresowań obdarowywanej osoby. Jeśli w tym roku chcesz wraz ze swoim smykiem dać dziadkom coś wyjątkowego do przeczytania, ale brakuje Ci pomysłu na to, co mogłoby im się spodobać, skorzystaj z naszych propozycji. Może to właśnie wśród 12 poniższych tytułów jest książka, którą babcia i dziadek zachwycą się od pierwszej strony?

Jaka książka będzie dobrym prezentem dla babci i dziadka?

Przy wyborze książki dla babci lub dziadka nie zapominaj o ich zainteresowaniach. Historia, polityka, biografie, romanse, poradniki – wśród tylu propozycji nietrudno znaleźć wciągającą lekturę dla seniora. Jeśli dziadkowie malca mają ulubionego autora lub gatunek literacki, warto o tym pamiętać podczas zakupów.

Aby książka była jeszcze lepszym prezentem, pozwól swojemu dziecku wymyślić i własnoręcznie napisać dedykację na jej pierwszej stronie. Smyk powinien czuć się wyróżniony takim zadaniem. Będzie miał poczucie, że daje dziadkom prezent od serca. Natomiast sami obdarowani zapewne będą mile zaskoczeni, widząc na pierwszej stronie pismo wnuka. Tym bardziej jeśli dedykacja będzie szczera i nietuzinkowa.

Książka na prezent dla babci i dziadka – 12 tytułów, które warto mieć na uwadze

Poruszające sagi rodzinne

Pakiet: Stulecie Winnych. Tom 1–3

„Stulecie Winnych” to jedna z najpopularniejszych serii książkowych ostatnich lat. Czytelnik śledzi losy tytułowego rodu Winnych na przestrzeni ubiegłego wieku. Obfitował on w wiele tragicznych wydarzeń, można więc spodziewać się, że losy klanu nie zawsze będą się układały pomyślnie, a niektóre relacje zostaną wystawione na poważną próbę. Książki Ałbeny Grabowskiej mogą okazać się dobrym prezentem nie tylko dla miłośników sag rodzinnych, ale i tych, którzy lubią opowieści z historią Polski w tle.

pakiet stulecie winnych

Czary codzienności: Siostry, Przyjaciele i rywale, Słoneczna przystań

„Czary codzienności” to seria Agnieszki Krawczyk o mieszkańcach Zmysłowa – małego miasteczka położonego wśród gór i lasów. Jej bohaterkami są siostry Niemirskie – Agata, Daniela i Tosia – które stają przed życiowymi i sercowymi rozterkami. To lekka, wciągająca saga rodzinna, która pozwoli babci oderwać się od codziennych obowiązków i zapomnieć o troskach. Składa się z trzech tomów: „Siostry”, „Przyjaciele i rywale” oraz „Słoneczna przystań”.

czary codzienności szloneczna przystan

Książka dla babci i dziadka o PRL-u

Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL

Aleksandra Boćkowska zabiera czytelnika w podróż w przeszłość, dokładnie do okresu PRL. Opisuje zjawiska i przedmioty, które w tamtym czasie uchodziły za luksusowe. Książka składa się z rozmów przeprowadzonych m.in. z dyrektorami różnych instytucji, marynarzami czy przedsiębiorcami zwanymi wówczas „prywaciarzami”. To może być świetny pretekst do opowieści o tym, jak wyglądało codzienne życie dziadków w epoce PRL-u. Co dla nich było wtedy luksusem?

księżyc z peweksu

Źle urodzone

„Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” to owoc współpracy architekta Marka Woźniczka z Filipem Springerem – uznanym reportażystą i fotografem, wielokrotnie nominowanym do nagród literackich (m.in. Nike w 2012 roku). Książka opisuje wybrane budynki powstałe w okresie PRL – poznański Okrąglak, warszawskie dworce czy obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Wśród nich można odnaleźć również portrety postaci związanych z polską architekturą tego okresu, na przykład Zofii i Oskara Hansenów. Książka została opatrzona zarówno archiwalnymi, jak i współczesnymi zdjęciami autorstwa samego Springera.

zle urodzone

Książki historyczne

Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów

Może być dobra książka dla babci lub dziadka, którzy interesują się geografią i uwielbia jeździć palcem po mapie. „Atlas lądów niebyłych” nie zabierze ich jednak do istniejących krain. To książka pełna mitów i fantazji z czasów, kiedy świat nie był jeszcze tak dobrze zbadany jak dziś. Stąd w dżunglach kryją się miasta ze złota, a statki połykają bestie ukrywające się w morskich głębinach. Edward Brooke-Hitching zgromadził w książce najdziwniejsze pomysły twórców map. Ponadto atlas jest pełen osobliwych ilustracji, które podczas wspólnej lektury mogą zaciekawić również maluchy.

atlas ladow niebylych

Polskie piękno. Tom 2. Modowe rewolucje

Druga część kompendium wiedzy o modzie autorstwa blogerki Karoliny Żebrowskiej. Pierwsza nie jest jednak niezbędna, aby móc delektować się drugim tomem. Tym razem autorka skupia się na przełomowych momentach w historii, które zmieniły sposób, w jaki się ubieramy. Wszystko wzbogaca ciekawostkami – czy wiedzieliście na przykład, że jeszcze 400 lat temu okulary nie były mile widziane na kobiecych nosach, a kilka wieków temu buty na obcasach nosili tylko mężczyźni? Żebrowska pokazuje też, jak przez lata zmieniły się niektóre elementy garderoby np. strój kąpielowy. Sporo miejsca poświęcono również modzie XX w. Babcia będzie mogła więc wrócić wspomnieniami do swoich najbardziej pamiętnych kreacji.

polskie piękno modowe rewolucje

Mniej znane klasyki literatury

Pożegnanie z Afryką

Jeden z klasyków, których sławę przykryła popularność jego ekranizacji, w tym wypadku był to Oskarowy film z Meryl Streep w roli głównej. „Pożegnanie z Afryką” jest najbardziej znaną powieścią Karen Blixen – duńskiej pisarki przez długi czas przebywającej w Afryce. Przedstawia ona swoje doświadczenia, a także realia kolonialnej Afryki i trudne stosunki między mieszkańcami a przyjezdnymi. Niezwykle szczegółowe opisy afrykańskiej przyrody mogą przypaść do gustu niejednej babci i niejednemu dziadkowi. Znajdzie się także coś dla lubiących poezję – w tekst wplecione są wiersze Blixen.

pożegnanie z afryka

Dwa bieguny

Nie każdemu autorzy szkolnych lektur będą kojarzyć się z nudą! Jeśli wasi dziadkowie lubią klasykę, możesz rozważyć kupno książki pisarza lub pisarki z polskiego kanonu, na przykład Elizy Orzeszkowej. „Dwa bieguny” to powrót do początku XX wieku. Pochodzący z elit główny bohater poznaje Sewerynę – młodą kobietę zaangażowaną społecznie, która jest jego zupełnym przeciwieństwem. Książka, jak to często bywa u Orzeszkowej, jest studium ludzkich problemów i ma ponadczasowe przesłanie.

dwa bieguny

Książka religijna dla babci i dziadka

Cudowna

To opowieść o objawieniu, którego w latach 60. ubiegłego wieku doznała nastoletnia Jadwiga Jakubowska. W miejscu, gdzie Jadzi ukazała się Matka Boska, zaczęli gromadzić się pielgrzymi, rozpędzani siłą przez oddziały ZOMO. Tym sposobem o niewielkim Zabłudowie zrobiło się głośno, ale zdaniem niektórych mieszkańców niewystarczająco. Na zabłudowskiej łące nie powstało przecież sanktuarium maryjne, a sama Jadwiga nie stała się świętą, lecz obiektem drwin. Piotr Nesterowicz wraca po kilkudziesięciu latach do podlaskiej wsi, by odnaleźć Jadwigę i odtworzyć wydarzenia z 1965 roku.

cudowna

Wanda Błeńska. Spełnione życie

Książka zawiera rozmowę z doktor Wandą Błeńską – polską misjonarką o niezwykłym życiorysie. Błeńska przeżyła w swoim życiu naprawdę wiele – dwie wojny, więzienie za działalność w Armii Krajowej czy ponad 40 lat spędzonych w Ugandzie na opiece nad osobami chorymi na trąd. Wydanie, które proponujemy, zostało poszerzone o nowe zdjęcia oraz rozmowy z rodziną i znajomymi doktor Błeńskiej.

wanda spełnione zycie

Książki kucharskie na prezent – nie tylko dla babci

Wilno. Rodzinna historia smaków

Książka „Wilno. Rodzinna historia smaków” to pomysł na prezent dla dziadków, którzy lubią gotować, podróżować albo gotować i podróżować naraz. Jedno nie wyklucza drugiego! Jej autorkami są matka i córka – kucharka Genowefa Wołkanowska i dziennikarka Ewa Wołkanowska-Kołodziej. To nie tylko zbiór tradycyjnych przepisów z Wileńszczyzny, ale także reportaż o rodzinie z elementami historii regionu i całego kraju.

wilno rodzinna historia smakow

Portugalia do zjedzenia

Tym razem wybieramy się z babcią i dziadkiem nieco dalej, bo aż do Portugalii. Zabierze ich tam książka „Portugalia do zjedzenia”, która łączy cechy książki kucharskiej i przewodnika. Dziadkowie znajdą w niej przepisy oraz ciekawostki na temat portugalskiej sztuki i historii. Autorem jest Bartek Kieżun, który ma już na koncie książkę o słonecznych Włochach, utrzymaną w podobnej konwencji.

portugalia do zjedzenia

Co jeśli nie książka? Jaki prezent będzie odpowiedni dla babci i dziadka

Do książkowych propozycji dorzucamy bardzo ciekawy pomysł na prezent na dzień babci i dziadka. W ostatnich latach dużą popularność zdobyły książki, które możemy współtworzyć – uzupełniać, rysować czy wyklejać zdjęciami. Przykładami takich publikacji są albumy „Opowiedz mi dziadku” i „Opowieści babci”. W obydwu znajdziemy nie tylko miejsce na zdjęcia i różnego rodzaju pamiątki, ale także pytania, które mogą pobudzić wspomnienia.

Dziadkowie mogą ucieszyć się także z przydatnego przedmiotu, np. ciśnieniomierza, albumu na zdjęcia albo spersonalizowanego kubka. Jeśli dzieci chcą dać dziadkom coś, co zrobiły własnoręcznie, mogą wykonać laurkę lub inny prezent DIY. W sieci nie brakuje pomysłów na nie!

Oprac. Barbara Polakowska

Powiązane artykuły