Rozmiary pościeli dziecięcej i niemowlęcej – jak je dobrać?

Rozmiary pościeli dziecięcej i niemowlęcej – jak je dobrać?Rozmiary pościeli dziecięcej są dla ciebie wielką niewiadomą? Trudno ci ocenić, jakiej wielkości komplet będzie odpowiedni dla dziecka w określonym wieku? Oczywiście będą się one różnić w zależności od producenta, jednak niektóre wymiary pozostają niezmienne. Aby rozwiać wszelkie twoje wątpliwości, stworzyliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, czym się kierować w wyborze rozmiaru, a także podajemy najpopularniejsze wymiary dziecięcych pościeli.

Rozmiary pościeli niemowlęcej. Jak wybrać odpowiedni?

Dobieranie pościeli o odpowiedniej wielkości to duże wyzwanie! Maluch szybko rośnie – dlatego często korzysta się raczej z rożków, becików, otulaczków lub śpiworków do spania. Jeśli jednak chcesz podarować smykowi jego pierwszą pościel, sięgnij po najpopularniejsze rozmiary:

  • 60x100 cm,
  • 75x100 cm,
  • 80x100 cm.

Jeżeli planujesz zakup kołyski, możesz zdecydować się na pościel i kołdrę o kształcie zbliżonym do kwadratu, np. 80x80 cm lub 70x80 cm. Poszewki do nich zazwyczaj mają wielkość 35x45 cm.

A jak dobrać pościel niemowlęcą? Dzieci do 3. roku życia potrzebują większej pościeli, a o jej rozmiarach decyduje wielkość łóżka i wzrost malca. Zwracaj uwagę na szerokość poszewki na kołdrę – dodaj do niej kilkanaście centymetrów. Najczęściej spotykane zestawy dla niemowląt i małych dzieci mają wielkość:

  • 80x120 cm,
  • 90x120 cm,
  • 100x135 cm.

Poszewka na poduszkę w takich kompletach ma najczęściej wymiary 40x60 cm.

Rozmiary pościeli dziecięcej – odpowiednie do wieku smyka

Jak dobrać pościel dla starszego dziecka? Odpowiedź brzmi: to zależy, i to nie tylko od metryki. Rozmiary pościeli dziecięcej najlepiej dobrać także według wzrostu i budowy dziecka oraz wielkości łóżka.

Do 4. roku życia najlepszym wyborem są pościele o wymiarach 100x135 cm z poduszką 40x60 cm. Warto powstrzymać się z kupnem większej kołdry do momentu, w którym dziecko zacznie sypiać w łóżku bez specjalnej zabudowy, np. szczebelków. Inaczej kołdra może się zawijać wewnątrz. Mając dziecko w tym wieku, wiesz już więcej na temat tego, jakie pościele lubi dziecko i czy ma tendencję do rozkrywania się. Wykorzystaj tę wiedzę na zakupach!

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – do 7. roku życia – sypiają najczęściej w łóżku, którego materac sięga 180 cm długości lub więcej. W takiej sytuacji warto postawić na pościele o wymiarach 100x160 cm lub 120x160 cm – te drugie sprawdzą się u bardziej ruchliwych smyków. Starsze dzieci śpią najczęściej pod kołdrami o wymiarach 140x200 cm oraz na poduszkach 50x60 cm. W tym przedziale rozmiarowym da się znaleźć coraz więcej motywów tematycznych, które możesz dobrać według zainteresowań pociechy.

Na koniec pościel dla nastolatków, w której szerokość kołdry zawiera się zazwyczaj w przedziale od 90 do 160 cm. Najpopularniejsze wymiary to 140x200 cm lub 160x200 cm, a poszewek na poduszkę 50x60 cm lub większa – 70x80 cm.

Pamiętaj, że potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego wzrostem i upływem czasu – to oczywiste, że powinny się wraz z nimi zmieniać wymiary kołder. Bądź więc czujny na wszelkie sygnały od swojej pociechy. Może sama ci zakomunikować, że pora na większy komplet pościeli.

Pościel dla dziecka – kilka ważnych rad

Pamiętaj o tym, aby zawsze dobierać pościel i poszewki według wymiaru ich wypełnienia. Nie musisz brać pod uwagę kilku centymetrów zapasu – będzie pasowała idealnie. Znaczenia nie ma także grubość czy sezonowe przeznaczenie kołdry. W pościeli o wymiarach 150x200 cm zmieści się zarówno cienka kołdra na lato, jak i ta zimowa!

To ważne, ponieważ jeśli kołdra będzie za mała w stosunku do poszewki, będzie zmieniała wewnątrz swoje położenie. Wówczas nie będzie dostatecznie okrywać dziecka, a nawet może spowodować, że maluch zmarznie w nocy.

Jeśli wciąż przygotowujesz się do narodzin dziecka, dowiedz się, jak przygotować łóżeczko dla noworodka. Razem z nami wybierz odpowiedni rozmiar pościeli, a także materac dla noworodka i niemowlaka.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: