Dlaczego warto kupować dzieciom ubranka z bawełny organicznej?

Dlaczego warto kupować dzieciom ubranka z bawełny organicznej?

Ich niewątpliwe zalety doceniło już wielu rodziców, uważając, że są najbezpieczniejszym i najdelikatniejszym rozwiązaniem dla ich maleństwa. W trakcie kompletowania wyprawki dla maluszka zwróćmy uwagę na ubranka i dodatki wykonane z bawełny organicznej.

Bawełna bawełnie nierówna

Włókno to towarzyszy nam na co dzień. Każdy z nas z pewnością ma w swojej szafie ubrania wykonane z tej tkaniny. W sklepie znacznie chętniej sięgamy po odzież, w skład której wchodzi wyłącznie bawełna, niż po tę z domieszkami. Kupując ją, mamy poczucie, że produkt przez nas wybrany jest w stu procentach bezpieczny i naturalny.

Niestety, bawełna wykorzystywana w ubraniach z tzw. sieciówek nie jest tak zdrowa, jak nam się wydaje. W trakcie jej uprawy stosuje się około 15% całkowitej produkcji pestycydów na świecie. Dodatkowo podczas jej przetwarzania wykorzystywane są szkodliwe substancje, co może czynić bawełnę produktem niebezpiecznym dla nas, a także dla środowiska.

Bawełna organiczna różni się znacząco od tej konwencjonalnej. Przy jej uprawie nie stosuje się żadnych pestycydów, herbicydów czy nawozów mogących zaszkodzić ludziom lub środowisku naturalnemu. Bawełna, aby zyskać miano ekologicznej, musi rosnąć aż trzy lata na ziemi uprawianej bez użycia toksycznych chemikaliów, a nasiona nie mogą być modyfikowane genetycznie.

Cena ubrań z bawełny organicznej jest nieco wyższa od tej za ubrania z powszechnie sprzedawanej bawełny. Jej zwolennicy są jednak zdania, że warto w nią zainwestować, bo włókna tkanin są mocniejsze, lepiej znoszą pranie i mogą posłużyć niejednemu dziecku.

Ubranka dla najmłodszych

Producenci prześcigają się w produkcji coraz to nowych wzorów i fasonów ubranek dla dzieci wykonanych z bawełny organicznej. Oferowaną odzież dziecięcą cechują najczęściej delikatne dziecięce aplikacje i stonowana kolorystyka. Dzięki temu ubranka są odpowiednie zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Rodzice chętnie sięgają po przylegające do ciała maluszka body czy wygodne pajacyki. W dalszym ciągu popularnością cieszą się również kaftaniki oraz półśpiochy z wysokogatunkowej mięsistej bawełny.

Oznaczenia potwierdzające organiczność tkaniny

Na produktach organicznych warto poszukać odpowiedniego certyfikatu, który da nam gwarancję co do pochodzenia tkaniny. Do najpopularniejszych tego typu oznaczeń należą:

 • Certyfikat Global Organic Textile Standard (GOTS)
 • Certyfikat Naturtextil
 • Certyfikat Oeko-Tex Standard 100
 • Certified Organic
 • USDA National Organic Program (NOP)
 • Ubranka z bawełny organicznej gwarantują komfort noszenia oraz bezpieczeństwo naszym pociechom. Pomimo trochę wyższej ceny warto rozważyć ich zakup, ponieważ w zamian otrzymamy wysoką jakość oraz pewność, że nie podrażnią delikatnej skóry dziecka, nie wywołają alergii ani uczuleń.

  Oprac. Magdalena Przypłata

  Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

  Powiązane artykuły