Jak ubrać dziecko do snu?

Jak ubrać dziecko do snu?Spokojny sen malucha to dla większości rodziców priorytet. Kiedy nadchodzi wieczór, zadają sobie oni pytanie: jak ubrać dziecko do snu? W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, jak ubrać noworodka do snu, by ciuszki były dostosowane do panującej w pokoju temperatury. Czy warto okryć malucha dodatkową warstwą, np. rożkiem? A może trzeba pozwolić spać niemowlakowi przy uchylonym oknie? Dowiedz się więcej.

Jak ubrać dziecko do snu? Odpowiednia temperatura w pokoju

Małe dziecko może czuć się źle zarówno w wychłodzonym, jak i zbyt dusznym pokoju. Często spotykamy się z sytuacją, że rodzice – w trosce o dobrostan malucha i o to, by się nie przeziębił – ustawiają na termostacie dużo wyższą temperaturę, niż jest to potrzebne. Optymalnymi warunkami będą lekko przewietrzona przestrzeń i temperatura między 18 a 22 stopnie Celsjusza. W tak zaaranżowanym otoczeniu dziecko ma szansę na spokojny sen – bez wiercenia się i rzucania po łóżeczku przez całą noc.

Czy maluch powinien spać przy otwartym oknie?

A co z otwieraniem okien? Czy niemowlak może spać przy otwartym oknie? Rzecz jasna decyzja należy do rodziców, jednak mówi się, że latem jest to jak najbardziej wskazane. Zimą i w chłodniejsze pory roku warto wywietrzyć pokój dziecięcy na kilkanaście minut przed ułożeniem smyka w jego łóżeczku. Nie zapomnij o zakręceniu grzejników na czas wietrzenia – zapobiegniesz w ten sposób utracie ciepła.

W jaki sposób wybrać najlepsze ubranka do snu? Przydatne rady

Oczywistym jest, że ubranka dla dziecka do snu powinny być wygodne, bez drażniących elementów, miękkie, w odpowiednim rozmiarze i wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów (np. z certyfikatem Oeko Tex Standard 100 Klasy I). Jednak rodzice, którzy chcą uzyskać konkretne rady w tym zakresie, mogą oprzeć się o poniższy schemat. Wskazuje on, w jakie elementy odzieży może zostać ubrane dziecko, w zależności od konkretnej temperatury otoczenia.

  • 16-17 stopni Celsjusza – dziecko ubrane jest w body z długim rękawkiem, kaftanik i półśpiochy (lub pajacyk), cienkie skarpetki oraz grubszy śpiworek;
  • 18-19 stopni Celsjusza – maluch ma na sobie body z długim rękawkiem, kaftanik i półśpiochy (lub pajacyk) oraz średniej grubości śpiworek;
  • 20-21 stopni Celsjusza – niemowlę kładziemy do snu w body z krótkim rękawkiem, kaftaniku i półśpiochach (lub pajacyku), a przykrywamy średniej grubości śpiworkiem;
  • 22-23 stopni Celsjusza – w zupełności wystarczą dwa elementy: pajacyk i cienki śpiworek;
  • 24-25 stopni Celsjusza – dziecko ubrane jest tylko w body z krótkim rękawem i przykryte cienkim śpiworkiem;
  • powyżej 26 stopni Celsjusza – do zapewnienia smykowi komfortu cieplnego wystarczą jedynie body z krótkim rękawkiem.
  • Body z długim rękawem
  • Kaftanik
  • Półśpiochy
  • Body z krótkim rękawem

Podsumowując: kiedy przygotowujesz dziecko do snu, możesz posłużyć się powyższym schematem lub zasadą, która mówi, że maluch powinien być zawsze ubrany w jedną warstwę więcej niż dorosły.

Jak ubrać niemowlę do snu? Propozycje okryć

Jednym ze sposobów na dodatkowe otulenie dziecka i zapobiegnięcie jego zmarznięciu jest śpiworek. W jaki sposób właściwie go dobrać? Przy zakupie można śmiało kierować się symbolem TOG, który mówi o grubości (przenikalności cieplnej materiałów tekstylnych) okrycia.

  • 0,5-1 TOG oznacza, że śpiworek jest cienki;
  • 1,5-2 TOG podpowiada, że mamy do czynienia ze średnią grubością;
  • 2 i więcej TOG to sygnał, że okrycie daje naprawdę dużo ciepła.

Alternatywą dla śpiworka może być otulacz bądź miękki rożek. Tradycyjną pościel, ze względów bezpieczeństwa, zostaw na czas, kiedy maluch podrośnie. Teraz, kiedy wiesz już, jak ubrać dziecko do snu, jego spokojny sen może być w zasięgu ręki. Dobranoc…

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: