Pierwsza pościel dla dziecka

Pierwsza pościel dla dziecka

Kompletując pierwszą wyprawkę dla dziecka, często zastanawiamy się, jaki produkt wybrać i co sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego maluszka. Producenci artykułów dziecięcych oferują nam mnóstwo propozycji mniej lub bardziej przydatnych dla noworodka.

Po narodzinach sporą część doby maleństwo spędza, słodko śpiąc. Poza łóżeczkiem oraz materacykiem potrzebujemy również pościeli. Jaką wybrać?

Pościel dla noworodka

Odpowiednia pościel musi być miękka i delikatna, aby nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka. Zwróćmy uwagę na rodzaj i jakość materiału, z jakiego ją uszyto. Najlepszym i najzdrowszym wyborem będzie stuprocentowa bawełna. Idealnie, gdybyśmy znaleźli komplet wykonany z bawełny organicznej.

Bardzo istotny jest rodzaj zastosowanych zapięć. Unikajmy wystających guzików lub wstążeczek. Znacznie praktyczniejszy jest schowany zamek, który nie będzie stanowił zagrożenia dla smyka.

Nie zapomnijmy sprawdzić, czy wybraliśmy właściwy rozmiar pościeli. W sklepach znajdziemy ją w wielkości dostosowanej do kołderki w rozmiarach 90 x 120 cm, 90 x 130 cm, 110 x 140 cm. Najbardziej popularna jest wielkość 100 x 135 cm.

Wybór wzoru i koloru to sprawa drugorzędna. Wszystko zależy od gustu rodziców. Warto jednak zrezygnować z ciemnych kolorów i postawić na pastelowe barwy.

W skład zestawów pościelowych oprócz poszewki na kołderkę i poduszkę wchodzą często także ochraniacz na szczebelki, prześcieradło czy organizer przewiązywany wstążeczkami do łóżeczka. Zastanówmy się, czy potrzebujemy wszystkich elementów, czy wystarczy nam podstawowy zestaw.

Co z wypełnieniem?

Równie ważny jak materiał pościeli jest rodzaj wypełnienia. Najodpowiedniejsze jest specjalne włókno poliestrowe, mające właściwości antyalergiczne, które możemy uprać w pralce w temperaturze przynajmniej 60 stopni C. Kołderka powinna być lekka i odpowiednio okrywać maluszka.

Specjaliści radzą, aby przez mniej więcej rok nie stosować żadnej poduszki. Niemowlę może się przekręcić na brzuszek w trakcie snu i mieć problemy z oddychaniem, gdy jest wtulone w miękką powierzchnię. Dopiero w drugim roku życia do kompletu pościeli może dołączyć w miarę płaska poduszeczka.

Inne przydatne akcesoria

Wielu rodziców zupełnie rezygnuje z zakupu pościeli i wybiera śpiworek. Inni przez pierwsze tygodnie życia dziecka preferują rożek, którym ciasno owijają smyka. Sporą popularnością cieszą się również specjalne otulacze. Dają one maleństwu poczucie bezpieczeństwa i pozwalają mu stopniowo przyzwyczaić się do warunków panujących poza organizmem mamy.

Kupując pierwszą pościel dla dziecka, wybierzmy tę wykonaną z naturalnych materiałów i posiadającą antyalergiczne wypełnienie. Taki zestaw zapewni naszemu maleństwu zdrowy i spokojny sen.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane