Nauka poprzez zabawę – najciekawsze zestawy naukowe dla dzieci

Każdy rodzic chce, by jego dziecko zdobywało pożyteczną wiedzę i poznawało świat. Nauka poprzez zabawę? Czy to możliwe? Tak! Na rynku dostępne są zestawy naukowe, które bazują na doświadczeniach i eksperymentach, które dziecko może przeprowadzać samodzielnie. Znaleźć można propozycje przeznaczone nawet dla kilkuletnich dzieci. W zależności od tego, jakie są zainteresowania naszej pociechy, możemy dobierać naukową tematykę zestawów: biologia, chemia czy fizyka – wybór jest naprawdę spory. Poznaj najciekawsze zestawy naukowe dla dzieci.

 

Akcja animacja

Zestawy naukowe dla najmłodszych bazują na wykorzystaniu prostych schematów i elementów. Jednymi z najłatwiejszych w wykonaniu eksperymentów są zabawy związane z animacjami. 4M – Animacja to replika zabawki z XIX wieku. Składa się z korpusu aparatu typu praxinoscope oraz dysków do animacji i sprawdzi się dla wszystkich dzieci powyżej szóstego roku życia.

4M, Animacja, zestaw naukowy

 

Własny robot

Jeżeli u naszego dziecka dostrzegliśmy techniczną  pasję – maluch lubi budować, fascynują go skomplikowane pojazdy i zadaje setki pytań dotyczących tego, jak to się dzieje, że samoloty latają i czy będzie mógł kiedyś polecieć w kosmos – zainwestujmy w zestaw umożliwiający mu zbudowanie solarnego robota. 4M - Mini solarny robot zasilany jest energią słoneczną, potrafi wspinać się po linie, poruszać jak robot oraz mknąć jak wyścigówka.

4M, Mini solarny robot, zestaw naukowy 3w1

 

Zabawa w detektywa

Lean Toys – Odcisk Palca to kolejny przykład pomysłowego zestawu edukacyjnego. Jeżeli nasze dziecko jest zafascynowane geniuszem Sherlocka Holmesa lub po prostu lubi rozwiązywać zagadki, możemy pomóc mu zamienić się w prawdziwego detektywa! Szkło powiększające i szereg akcesoriów umożliwiających sprawdzanie linii papilarnych pozostawionych na różnych przedmiotach z pewnością ułatwi rozwiązanie niejednej zagadki.  

Lean Toys, Odcisk palca, zestaw naukowy

 

Chemia nie musi być nudna

Pozytywne podejście do nauki to podstawa. Proste chemiczne doświadczenia pozwalają pokazać maluchom, ile rzeczy można zrobić, jeżeli ma się odpowiednią wiedzę, a ich celem jest rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo skutkowego. Zestaw małego chemika, Moje laboratorium chemiczne, przeznaczony jest dla dzieci powyżej ósmego roku życia i umożliwia przeprowadzenie aż 150 różnych eksperymentów. Doświadczenia są bardzo proste, wszystkie wykonać można z wykorzystaniem nieskomplikowanych narzędzi i przedmiotów powszechnego użytku – mają stanowić pierwszy krok przy rozbudzaniu naukowej pasji. Dzieci mieszają ze sobą różne substancje i obserwują ich reakcję lub powstawanie nowych związków o zupełnie innych właściwościach.

Clementoni, zestaw naukowy, Moje laboratorium chemiczne

 

Co wspólnego z nauką ma zielona masa?

Dla młodszych chemików na rynku dostępne są zestawy poświęcone pojedynczym eksperymentom, dzięki którym można stworzyć substancję niepodobną do żadnej innej. Glutowata masa ma kosmiczny, zielony kolor i można ją rozciągać, dokładnie jak w kultowym filmie Flubber. Choć nie utrzymuje swojego kształtu, a konsystencją przypomina galaretkę – gdy weźmiemy ją do ręki, zacznie powoli się rozpływać niczym bardzo lepki płyn – to gdy zrobimy z niej kulkę, będzie skakać niczym kauczuk! Jak to możliwe? Być może właśnie zastanawiając się nad tym, dziecko odkryje w sobie naukową pasję? Galaretka o niesamowitych, sprężynujących właściwościach może powstać dzięki zestawowi Smiki – Slime Lab.

Smiki, Slime Lab, zielona masa, zestaw naukowy

 

Świat roślin bez tajemnic

Zestaw małego botanika nie tylko daje możliwość wyhodowania własnych roślinek, ale i pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele intrygujących pytań, na przykład: dlaczego marchewka, nawet jeżeli jest przecięta na pół, po włożeniu do wody zaczyna ponownie rosnąć? Przybliża też kwestie związane z ekologią i umożliwia samodzielne zbudowanie automatycznego systemu nawadniania. Science4you - Pracownia botaniki uczy jak mierzyć drzewa oraz w sprytny sposób odkrywać ich wiek. Dzieci będą zachwycone tymi wszystkimi eksperymentami i zaczną dokładniej przyglądać się otaczającemu je światu.

Trefl, Science4you, Pracownia botaniki, zestaw naukowy, średni

 

Mikro świat oczami dziecka

Biologia w formie zabawy, czyli możliwość przeprowadzania licznych badań naukowych w domowym zaciszu. Science Cool, Mikroskop 30x to zestaw dla najmłodszych zainteresowanych nauką badaczy, który pozwala na obserwację wszelkiego rodzaju substancji codziennego użytku w znacznym powiększeniu. Dzięki mikroskopowi dziecko może badać otoczenie i poczuć się jak prawdziwy naukowiec – w skład zestawu wchodzą bowiem tak profesjonalne elementy jak płytka Petriego, zakraplacz, szczypce i próbki – to wszystko, czego małym naukowcom potrzeba.

Science Cool, Mikroskop 30x, zestaw naukowy

 

Hodowla kryształów w domu

Niezwykle inspirującym i wciągającym eksperymentem, który można wykonać w domu, jest tworzenie kryształów. Kryształ akwamaryn, kryształ o kształcie drzewa oraz kryształ księżycowy, świecący w ciemności – wszystkie można wyhodować dzięki zestawowi naukowemu 4M, Hodowla kryształów, 3 kolory. Będą nim zachwycone starsze dzieci, dla których eksperyment będzie świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole. Wspomniane kryształy rzeczywiście tworzy się od zera, z własnoręcznie przygotowanego roztworu, a następnie trzeba cierpliwie czekać, aż minerał będzie stawał się coraz większy i coraz piękniejszy.

4M, Hodowla kryształów, 3 kolory, zestaw naukowy

 

Zabawa światłem

Kto powiedział, że nauka jest nudna? O tym jak bardzo niesprawiedliwa i nietrafiona to ocena przekonacie się szybko dzięki zestawom naukowym dla najmłodszych, bazujących między innymi na optyce. Mały Geniusz, Zestaw naukowy, Optyka – 25 Eksperymentów to kompletny zestaw, dzięki któremu dziecko może poznać podstawowe zagadnienia z optyki, zrozumieć schemat powstawania tęczy, tajemnicę refrakcji czy skutki rozbicia światła. Większość eksperymentów dziecko może wykonać samodzielnie!

Lisciani, Mały Geniusz, Zestaw naukowy, Optyka – 25 Eksperymentów

 

Płyn czy ciało stałe?

A gdyby tak zabawa w stany skupienia wody? Zestaw Mały Geniusz, 20 eksperymentów z wodą i lodem to fizyczne laboratorium do odkrywania tajemnic nauki, które zawiera wszystko, co potrzebne do pierwszych doświadczeń naukowych. Proste i zabawne eksperymenty w prosty sposób przybliżą dzieciom zasady fizyki i chemii. W dodatku, poza instrukcją wyjaśniającą jak dokładnie powinny być przeprowadzane badania, zestaw zawiera prawdziwy naukowy dziennik, w którym można zapisywać swoje naukowe spostrzeżenia.

Lisciani, Mały Geniusz, 20 eksperymentów z wodą i lodem, zestaw naukowy

 

Oprac. Natalia Olszewska

Może Cię również zainteresować