Dziecko poznaje świat. Mapy i atlasy geograficzne dla dzieci – przegląd propozycji

Dziecko poznaje świat. Mapy i atlasy geograficzne dla dzieci – przegląd propozycji

Dzieci to istoty niezwykle ciekawskie, które z zapałem poznają otaczający je świat. Sprawdzoną metodą na to, aby im go przybliżyć, są podróże, zarówno te bliskie, jak i dalekie. Jednak nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Wówczas z pomocą przyjdą nam mapy i atlasy dla dzieci. Mogą one służyć nie tylko za wstęp do nauki geografii, lecz także zaspokoić ciekawość dociekliwych brzdąców.

Podróżowanie palcem po mapie to doskonała zabawa. Możemy zawędrować, gdziekolwiek chcemy: na rozgrzaną słońcem Saharę, odległą, pacyficzną wyspę czy do serca tropikalnej dżungli. Klasyczny atlas może być jednak dla dziecka zbyt mało atrakcyjny, dlatego warto rozejrzeć się za jego dziecięcą wersją, gdzie oprócz map znajdują się ciekawostki na temat przyrody, kultury, zwyczajów czy języka danego regionu. Na rynku nie brakuje tego typu publikacji. Oto przegląd kilku najciekawszych propozycji.

Książki podróżnicze

Jeśli nasze dziecko lubi czytać, a my chcemy pomóc mu poznać świat, książki podróżnicze dla dzieci będą idealnym wyborem. Sięgnijmy po nie także wtedy, gdy malec lubi podróże, a my chcemy zachęcić go do czytania. Warto, aby książki były pisane z perspektywy dziecka i dotyczyły tematów, które są mu bliskie. Przykładem takiej publikacji jest:

 
Książki pisane są z perspektywy uroczej, odważnej dziewczynki, która w wieku 5 lat zaczęła podróżować po świecie. Jej marzeniem jest zostać prezenterką i podróżniczką. Nela zwiedziła wiele niezwykłych miejsc w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej. Dzięki jej książkom dzieci mogą wyruszyć w niezapomnianą podróż ze swoją rówieśniczką, poznając po drodze piękne miejsca i fascynujące zwierzęta.
 
Pakiet Nela mała reporterka 6-8: Nela na kole podbiegunowym z mapą i psem, Nela i skarby Karaibów z mapą, Nela i tajemnice oceanów)

Atlasy

Atlasy przeznaczone dla dzieci, tak samo jak te dla dorosłych, zawierają mapy, dzięki którym malec może poznawać świat z wygodnego fotela w swoim pokoju. Wyróżnia je jednak żywsza kolorystyka i mnogość ilustracji. Także treści podane są w formie przystępniejszej dla dzieci – opisom poszczególnych krain towarzyszą przeważnie intrygujące ciekawostki. Warto mieć w domowej biblioteczce zarówno atlas Polski, jak i całego świata. Oto kilka inspiracji:

 
Bogato ilustrowany zbiór map, dzięki któremu zwiedzimy aż 18 najważniejszych aglomeracji znajdujących się w naszym kraju. To przeważnie stolice lub główne miasta poszczególnych województw. Na mapach zaznaczone są także atrakcje i ciekawe miejsca, które w nich znajdziemy, wraz z przystępnym opisem.
 
Mapy dla dzieci Miasta Polski

 

 
Kolorowy atlas inspirowany mapami dawnych podróżników. Dzięki niemu podróż dookoła świata możliwa jest nawet wtedy, gdy ma się kilka lat i nie można wyjść z domu, bo za oknem plucha. Publikacja zawiera 51 ogromnych map, którym towarzyszą rysunki, ilustrujące skojarzenia z danymi krajami. Podczas przeglądania map maluch dowie się zatem o gejzerach na Islandii, karawanach na egipskiej pustyni czy mieście Majów w Meksyku. Zagra też w krykieta w Anglii, poćwiczy jogę w Indiach i skosztuje stuletnich jaj w Chinach. Te i wiele innych ciekawostek powinny rozszerzyć jego wiedzę o świecie i ułatwić naukę w szkole.
 
Mapy. Obrazkowa podróż po lądach morzach i kulturach świata

Puzzle i gry edukacyjne

Świetnym sposobem na zapoznanie maluchów z geografią są gry edukacyjne i puzzle, które przedstawiają mapy. Wiedza zdobyta podczas takiej zabawy często zapada w pamięć mocniej niż ta przyswajana na zajęciach w szkole. Poniżej znajduje się kilka przykładów takich zabawek:

 
. Interaktywna mapa dla dzieci z panelem dotykowym i aktywnymi ikonami – klikając w nie, poznamy mnóstwo zabawnych faktów i ciekawostek dotyczących zwierząt zamieszkujących różne rejony świata. Maluchy dowiedzą się np., czym żywi się papuga oraz gdzie mieszka panda wielka. Swoją wiedzę mogą następnie sprawdzić w quizie.
 
Dumel Discovery, Zwierzęta świata, interaktywna mapa, zabawka edukacyjna

 

 
To kolejny świetny pomysł na naukę przez zabawę – malec podczas układania puzzli poznaje różne gatunki roślin i zwierząt, zdobywa wiedzę o kulturze i zwyczajach ludzi z różnych stron świata i odkrywa tajemnicze zakątki globu. Puzzle są duże i składają się aż ze 168 grubych i wytrzymałych elementów.
 
CzuCzu, Puzzle. Mapa świata

 

 
Puzzle bardzo zbliżone do opisywanego powyżej modelu – obrazek do złożenia przedstawia jednak mapę Polski. Maluchy w trakcie układania puzzli dowiedzą się zatem, z czego słynie Toruń, symbolem jakiego miasta jest syrenka czy też jakie zwierzęta żyją w Morzu Bałtyckim, a jakie w Tatrach. Taka zabawa to nie tylko mnóstwo radości, ale także inspiracja do odkrywania swojej ojczyzny.
 
CzuCzu, Ale puzzle, mapa Polski

Mapy do zawieszenia na ścianie

Mapy świata i mapy Polski przeznaczone do zawieszenia na ścianie to skuteczna i praktyczna pomoc edukacyjna oraz interesująca ozdoba wnętrza. Taka mapa może ułatwić naukę przyrody, geografii, a nawet historii. Dziecko może na nią zerkać nawet w trakcie odrabiania zadania domowego. Poniżej kilka ciekawych propozycji map ściennych:

 
Mapa jest bardzo trwała, można po niej nawet pisać lub rysować markerem. Niepotrzebne notatki z łatwością zmyjemy i zrobimy miejsce na kolejne. Jedna strona mapy prezentuje kulturę, historię, folklor, architekturę, kuchnię oraz faunę i florę charakteryzujące poszczególne regiony świata. Znajdziemy na niej też ciekawostki dotyczące lotnictwa, sportu czy odkryć geograficznych. Na odwrocie widnieje bogato ilustrowana mapa świata antycznego, przedstawiająca postaci, przedmioty i wydarzenia z baśni i mitów obecnych w kulturze od czasów starożytnych.
 
Świat + Świat antyczny. Mapy dla dzieci. Laminowana mapa XXL

 

 
Czytelna i aktualna mapa przedstawiająca wszystkie państwa świata wraz ze stolicami, najważniejszymi miastami i flagami. Zaznaczono na niej także rzeźbę terenu oraz dna morskie.
 
Świat. Mapa polityczna i krajobrazowa - oprawiona w listwy 1:31 000 000

Globusy

Globus najlepiej ze wszystkim map oddaje realny wygląd naszej planety. Warto postawić go na biurku naszej pociechy. Będzie ładnie wyglądał i zachęcał do poznawania Ziemi. Pomoże też podczas odrabiania lekcji. W podstawowej wersji globus to po prostu przestrzenny model ziemi, dostępne są jednak również globusy zoologiczne oraz globusy podświetlane.

Zachem, globus zoologiczny z opisem, 220 mm
 
 
Świetna propozycja dla najmłodszych uczniów. Na globusie zilustrowano nie tylko zarysy kontynentów i oceanów, ale także zamieszkujące je zwierzęta. Maluchy dowiedzą się więc, gdzie można spotkać wieloryba, wielbłąda czy słonia.
Zachem, globus fizyczny, 220 mm
 
 
Klasyczny globus fizyczny, który powinien zaznajomić dzieci z ukształtowaniem terenu i topografią Ziemi.
Zachem, globus polityczno-fizyczny, podświetlany, 250 mm
 
Taki globus to nie tylko pomoc edukacyjna, ale także doskonała dekoracja dziecięcego pokoju. Zgaszony pokazuje mapę polityczną świata, natomiast po podświetleniu – mapę fizyczną.

 

Oprac. Natalia Olszewska

Powiązane artykuły