Zabawy plastyczne dla dzieci to nie tylko papier i kredki. Oto 10 zestawów kreatywnych, które są tego dowodem

Zabawy plastyczne dla dzieci. . Wśród zabaw plastycznych dla dzieci królują wspólne rysowanie i malowanie, jednak nie są to jedyne rozrywki artystyczne, które można zaoferować maluchom. Warto w pełni wykorzystać wyobraźnię smyka i pozwolić mu na realizację pasji, podarowując różnorodne zestawy kreatywne. Piasek kinetyczny, malowanie wodą, origami czy zdobienie ceramiki – pomysłów jest mnóstwo. Przedstawiamy 10 zabaw plastycznych, które mogą spodobać się dzieciom, zarówno tym w wieku szkolnym, jak i młodszym szkrabom.

Zabawy plastyczne mogą przybierać różne formy. Warto z tego korzystać

Poprzez zabawy plastyczne często rozumiemy jedynie rysowanie i malowanie na papierze – a szkoda, ponieważ artystycznych rozrywek jest o wiele więcej i one także zasługują na to, aby zapoznać z nimi dziecko. Zajęcia takie jak rzeźbienie, tworzenie ceramiki czy origami mogą okazać się dla niego o wiele bardziej interesujące niż zwykłe malowanie farbami. Istnieje nawet szansa na to, że nowe techniki przełamią dotychczasową niechęć do plastyki albo jeszcze mocniej rozbudzą zainteresowanie tą dziedziną. Którą z nich zatem wybrać?

Kupując zestaw kreatywny, warto pamiętać o kilku aspektach:

 • Wiek dziecka. Nie wszystkie zabawy plastyczne nadadzą się dla małych dzieci, np. 2-letnich. Zestawy mogą zawierać niewielkie części albo okazać się zbyt skomplikowane. Powinniśmy więc sprawdzić na opakowaniu, dla jakiego wieku producent przeznaczył daną zabawkę.
 • Zainteresowania dziecka. Wybór zabawy plastycznej jest indywidualną sprawą rodzica, jednak warto wcześniej spytać malca, co najbardziej mu się podoba. Czy lubi kredki, pędzel, a może wolałby coś wyklejać lub samodzielnie ulepić dłońmi? Nie wszystkie techniki mogą odpowiadać dziecku i jego wybór należy uszanować.
 • Miejsce do zabawy. Warto wydzielić odpowiednią przestrzeń do zabawy, taką, którą da się łatwo posprzątać, np. z farbek czy piasku kinetycznego. Podłogę można zawczasu wyłożyć np. niepotrzebną gazetą.
 • Wspólna zabawa. Niektóre maluchy wolą, gdy ktoś wspólnie z nimi zajmie się zabawą. Dorosły może np. pokazać, jak poprawnie obchodzić się z danym produktem, a potem na równi z dzieckiem tworzyć drugie dzieło. Smyk może dzięki temu poczuć się pewniej i chętniej wykaże się swoją wyobraźnią.

Zabawy plastyczne to nie tylko wielka frajda – mają również za zadanie rozwinąć kreatywność szkraba, a także mogą poprawić jego motorykę małą i tym samym pomóc mu później w nauce stawiania pierwszych liter. Różnorodność dostępnych technik sprawia w dodatku, że dziecko każdego może robić coś innego, ani razu się przy tym nie nudząc.

TOP 10 zestawów kreatywnych, dzięki którym smyki mogą próbować swoich sił w różnych technikach plastycznych

 1. Donerland, Angel Sand, Creative Pack, piasek kinetyczny z akcesoriami
 • Piasek kinetyczny może zastąpić dziecku plastelinę lub modelinę. Nie tylko nie wysycha i nie twardnieje, ale w odróżnieniu do naturalnego piasku nie zawiera metali ciężkich i bakterii oraz nie brudzi rąk.
 • Piasek z łatwością wraca do podstawowej formy, dlatego można używać go wielokrotnie i lepić z niego najróżniejsze figurki czy przedmioty.
 • Zestaw ma za zadanie rozwijać zdolności artystyczne oraz kreatywność dziecka. Smyk może zarówno używać foremek do wytwarzania piaskowych kształtów, jak i samemu decydować, co ulepi.

 1. Tomy, Aquadoodle, Super Colour Deluxe, mata do malowania wodą
 • Wśród zabaw plastycznych dla dwulatka warto zwrócić uwagę na te z użyciem czystej wody. Specjalny zestaw z matą do malowania, który nie wymaga od malucha używania żadnych barwników ani farb, to dobra okazja na ćwiczenie koordynacji ruchowej i wyobraźni.
 • Dziecko może malować po macie specjalnym flamastrem z wodą oraz odbijać na niej np. wilgotne dłonie lub ciekawe pieczątki.
 • Rysunki same znikają, dzięki czemu po macie można malować wielokrotnie i za każdym razem tworzyć nowe dzieła.

 1. Clementoni, Crea Idea, Koło garncarskie, zestaw naukowy
 • To z kolei jedna z zabaw plastycznych dla dzieci w wieku szkolnym – zestaw do samodzielnego lepienia z gliny, dzięki któremu można stworzyć unikalne foremki czy naczynia.
 • Zabawka zawiera m.in. specjalne koło, foremki oraz narzędzia do kształtowania gliny. Dziecko formuje naczynie przy pomocy własnych dłoni, dzięki czemu może trenować motorykę małą.
 • Dzięki perłowym farbkom smyk może przyozdobić gotowe naczynie, jak tylko mu się spodoba. Do dekoracji warto też wykorzystać foremki, znajdujące się w zestawie. Do naczynia można dokleić motyla, serduszko albo niewielkie uszka i tym samym przeobrazić je w zabawne zwierzątko.

 1. Spin Master, Kinetic Rock, walec drogowy
 • Zestaw zawiera małe, kinetyczne skały, które nie wysychają, dzięki czemu za każdym razem można formować z nich nowe kształty.
 • Maluch może wcielić się w postać budowlańca, który wałkuje i ubija świeżą drogę – zarówno przy pomocy dołączonego walca, jak i przy użyciu własnych rąk. Może również wykorzystać dołączone do zestawu skały do stworzenia jakiejś budowli.
 • Taki zestaw może być ciekawą formą plastycznej aktywności dla dzieci, które raczej niechętnie sięgają po farby i kredki.

 1. SES Creative, Zestaw kreatywny – origami zwierzątka
 • Jedną z uwielbianych zabaw plastycznych przez dzieci jest origami – prosta i niewymagająca nic oprócz papieru technika, dzięki której smyk może stworzyć piękne figurki.
 • Zestaw zawiera kolorowe kartki wraz z instrukcjami, według których należy je składać. Efektem są figurki różnych zwierzątek, począwszy od biedronki, poprzez wieloryba i pingwina, a skończywszy na piesku.
 • Ponieważ kartki są już zadrukowane, maluch nie musi używać kredek, aby narysować coś na gotowym origami. Jeśli jednak chce przećwiczyć swoją inwencję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobił.

 1. Kukuryku, Przeplatanki, zestaw kreatywny
 • Do zabaw plastycznych zalicza się także szycie. Zanim dziecko chwyci jednak za igłę i nitkę, warto podsunąć mu przeplatankę. To zabawa bardzo zbliżona do szycia, ale nie wymagająca żadnych ostrych przedmiotów.
 • Zestaw z przeplatankami zawiera wiele różnych elementów, które dziecko ma za zadanie ze sobą połączyć, wykorzystując znajdujące się w zestawie sznurowadła. W efekcie powstają jeszcze bardziej kolorowe i oryginalne wzorki.

 1. Smiki, malowanie porcelany, zrób to sam
 • To zestaw artystyczny w sam raz dla dzieci, które mają w głowie mnóstwo pomysłów na rysunki i szlaczki, ale chciałyby je przenieść na coś innego niż kartka.
 • Smyk ma do dyspozycji cały zestaw ceramiczny do herbaty oraz farbki w różnych kolorach. Może dowolnie udekorować naczynia i stworzyć niepowtarzalne wzory.
 • Z tak przystrojonym zestawem dziecko może zorganizować małe przyjęcie: zarówno dla przyjaciół czy rodziny, jak i dla ulubionych maskotek i lalek.

 1. Aqua Studio, mała owieczka, maskotka do kolorowania
 • Zestaw artystyczny Aqua Studio daje możliwość połączenia wodnej zabawy z kreatywnym malowaniem.
 • To zabawa plastyczna, w której dzieci, dzięki specjalnym flamastrom, mogą nadać kolory załączonej maskotce, a następnie, jeśli chcą, zmyć te barwy w wodzie i pomalować owieczkę od początku!
 • Wewnątrz maskotki znajduje się gąbka, dlatego owieczkę można bez problemu zamoczyć w wodzie.

 1. 4M, kukiełkowy teatrzyk, zestaw kreatywny
 • Sztuki plastyczne można połączyć też z innymi działaniami artystycznymi: oto zestaw, dzięki któremu dziecko stworzy teatrzyk i aktorów oraz wystawi różne sztuki.
 • W opakowaniu znajdują się 4 drewniane łyżki wraz z ozdobami, dzięki którym dziecko może przeobrazić je w aktorów, oraz kartonowy teatrzyk do prostego montażu.
 • W skład zestawu wchodzi też scenariusz pierwszej sztuki, które dziecko może odegrać w teatrzyku, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby maluch stworzył własne widowisko.

 1. SES Creative, Zestaw do wykonania figurki – Dinozaury
 • Ostatnią z prezentowanych przez nas zabaw plastycznych dla dzieci jest ciekawy zestaw do odlewu gipsu, dzięki któremu maluch może ulepić figurki dinozaurów.
 • Zabawka zawiera gumowe formy, masę, stelaż, a także kolorowe farbki z pędzelkiem. Dziecko może więc pomalować dinozaura według własnych upodobań i stworzyć kolorowego, unikatowego zwierzaka.

Zabawy plastyczne dla dzieci to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonała okazja do stworzenia unikatowych przedmiotów. Warto zatrzymać prace artystyczne, jakie smyk stworzy, i postawić je w widocznym miejscu, np. w pokoju szkraba. Dzięki temu dziecko będzie mogło odczuć dumę, że samodzielnie zrobiło ozdobę, oraz być może znajdzie dla siebie nowe hobby. Pamiętajmy też, że każdy smyk może spróbować swoich sił w zabawach plastycznych – wcale nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności, najważniejsze są dobre chęci.

Opracowała: Urszula Żupnik

Powiązane artykuły