Zabawki sensoryczne – czym są i jakie warto wybrać?

zabawki sensoryczne

Jeśli szukamy ciekawej, a jednocześnie mądrej zabawki dla małego dziecka, warto zastanowić się nad zabawką sensoryczną. Odpowiednio dobrana pomoże rozwijać wzrok, słuch, równowagę i inne zmysły naszego smyka. Tylko czym kierować się przy wyborze? Oto wszystko, co warto wiedzieć przez zakupem zabawki sensorycznej.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to zabawki, które mają za zadanie stymulować rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Działają na różne zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch, nawet smak. Mogą mieć ciekawe faktury (do ich produkcji wykorzystywane są specjalne materiały), najczęściej mają też nieprzypadkowo dobrane kolory, zawierają świecące lub błyszczące elementy, wydają ciekawe dźwięki, mogą też pachnieć, a ponieważ najmłodsze dzieci często poznają świat, wkładając wszystko do buzi, zdarza się, że posiadają także smak! Zabawki sensoryczne nie tylko uatrakcyjniają zabawy, ale i umożliwiają ciekawskim smykom badanie świata w przystępny dla nich sposób.

Zobacz wszystkie zabawki sensoryczne →

Rodzaje zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne mogą oddziaływać na dotyk, słuch czy wzrok naszej pociechy. Kostki sensoryczne lub książeczki wykonane z materiałów o wyjątkowej fakturze, np. szorstkich, puchatych, gładkich, śliskich czy miękkich, do których dołączone są plastikowe gryzaki z wypustkami, bezpieczne lusterka lub błyszczące elementy, to przykłady zabawek oddziałujących na dotyk. Idealnie sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci. Dla starszych przeznaczone są różne masy plastyczne: ciastolina, plastelina, modelina czy piankolina oraz gniotki.

Jeżeli taka zabawka będzie dodatkowo szeleścić, piszczeć czy grzechotać, zaangażujemy również słuch naszej pociechy. Warto więc podarować dziecku zabawkę zawierającą grzechotki i pozytywki, a w przypadku starszaków możemy postawić na proste instrumenty muzyczne, takie jak bębenek, tamburyn czy dzwonki.

Z myślą o wzroku niemowląt stworzone zostały natomiast zabawki w kontrastowych kolorach oraz projektory świetlne wyświetlające np. gwiazdki na ścianie w pokoju maleństwa.

Każdy z tych przedmiotów pozwala smykowi poznawać świat różnymi zmysłami – dla dziecka to doskonała zabawa. Zabawki sensoryczne zachęcają wręcz do tego, by maluch dokładnie je obejrzał, dotknął, potrząsnął, uważnie wsłuchał się w wydawane odgłosy, powąchał czy posmakował. 

Jakie zabawki sensoryczne warto wybrać?

Wybierając zabawkę sensoryczną dla naszego szkraba, zastanówmy się, na czym zależy nam najbardziej. Czy wolimy zaangażować wzrok, a może bardziej słuch lub dotyk dziecka? A może wszystko naraz? Pamiętajmy jednak, że aby gadżet spełnił swoją rolę, powinien być odpowiednio dobrany do wieku malca. Kupując zabawkę sensoryczną, sprawdźmy też, czego dodatkowo może ona nauczyć naszego malucha. Dobra zabawka sensoryczna powinna być również łatwa do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, które często „smakują” przedmioty.

Dla niemowlaków

Świetnym wyborem dla niemowląt będą wszelkiego rodzaju grzechotki, mobile, maty edukacyjne oraz miękkie zabawki, takie jak książeczki, kostki sensoryczne czy metkowce, czyli kawałki miękkiego materiału obszyte ciekawymi w dotyku metkami. Wybierajmy gadżety w kontrastowych lub intensywnych kolorach; mogą to być biel i czerń, czerwień lub kolor żółty. Zwracajmy uwagę na dodatkowe funkcje zabawki. Warto sięgnąć po takie zawierające pozytywki czy projektory, a także po popularne misie szumisie, które można dodatkowo przytulać i głaskać – dzięki wydobywającemu się z nich uspokajającemu szumowi noworodkom i niemowlętom łatwiej się uspokoić i w efekcie zasnąć.

Canpol Babies, Bears, pluszowa kostka sensoryczna, 12x12x12 cm Ząbkujące dzieci będą zachwycone ciekawymi kostkami sensorycznymi. Kostka sensoryczna Canpol Babies wspomoże maluszka i jego rodziców w tym trudnym okresie. Zabawka utrzymana jest w wesołej kolorystyce, ma różnorodną fakturę i metki do ssania i chwytania. Grzechotka i elementy szeleszczące stymulują zmysły dziecka i przykuwają jego uwagę na dłużej. Gryzaczki przyczepione do kostki ukoją swędzenie dziąseł.

Dla dwulatków

Hencz Toys, piłeczki sensoryczne, 5 szt. Jako zabawka sensoryczna dla małego dziecka sprawdzą się również wszelkiego rodzaju piłki i piłeczki z wypustkami, w różnych kolorach i o różnej wielkości. Takie gadżety wpływają na zmysł dotyku i wzroku, a przy okazji zapewniają codzienną dawkę ruchu malcowi. Kule sensoryczne Hencz Toys to zestaw 5 kolorowych zabawek stworzony po to, by pomóc dziecku w nauce barw. Kule można toczyć, rzucać, turlać, a ponieważ wykonane są z różnych materiałów, można próbować rozpoznawać je z zamkniętymi oczami, ćwicząc zmysł dotyku.

Innymi przykładami zabawek pobudzających zmysły dwulatka mogą być klocki sensoryczne, puzzle czy układanki dźwiękowe z różnymi fakturami, a także książeczki i proste instrumenty muzyczne. Wybór naprawdę jest spory!

Dla starszaków

Puzzle to świetny wybór dla starszego dziecka. Oprócz tradycyjnych warto wypróbować też puzzle sensoryczne, takie jak Wycieczka do Zoo Janod. To duży zestaw składający się z 20 elementów, przedstawiający życie dzikich zwierzaków w ogrodzie zoologicznym. Dziecko może nie tylko układać i oglądać mieszkańców zoo – może poznawać ich za pomocą dotyku, ponieważ na puzzlach odwzorowano fakturę ich ciała (mamy na przykład skórę, futro lub piórka wykonane z materiału). Maluch może więc wyobrażać sobie, że głaszcze prawdziwego lwa czy krokodyla. Duże elementy wykonane z trwałego kartonu oraz kształty ułatwiające dziecku łączenie poszczególnych elementów zapewnią mnóstwo radości i świetną zabawę, do której smyk będzie chętnie i często powracał.

Janod, Wycieczka do zoo, puzzle sensoryczne, 20 elementów

Innym przykładem zabawki sensorycznej są labirynty sensoryczne zwierzątka K's Kids Training2s. W zestawie znajdziemy aż trzy różne zwierzaki: sowę, jaszczurkę i rybę, co zdecydowanie urozmaica zabawę. W każdego z nich wszyta jest kulka, którą dziecko musi przecisnąć i za pomocą palców przez labirynt, poruszając się wzdłuż toru wyznaczonego strzałkami. Można to robić, używając dwóch dłoni lub korzystać na zmianę raz z jednej, raz z drugiej ręki. To wspaniała, wciągająca zabawa pobudzająca zmysł wzroku i dotyku. Labirynty-zwierzątka możemy zaproponować także młodszym dzieciom. Nawet jeśli nie będą potrafiły przecisnąć kulki przez labirynt, będą mogły poćwiczyć mięśnie palców, umiejętności skupiania się i koncentracji.

K's Kids, Training2s, Labirynt sensoryczny zwierzątka, zabawka edukacyjna

Sensoryczne klocki, książeczki, a także piłki sprawdzą się dla dzieci w każdym wieku. Wciągającą zabawą mogą być dla nich także zajęcia, które wymagają użycia masy lub piasku kinetycznego. Farby do malowania palcami oraz gniotki również będą dobrym wyborem, podobnie jak zabawki grające czy maskotki wykonane z ciekawych materiałów. Pamiętajmy, że zabawa nimi jest nie tylko przyjemna, lecz i pożyteczna. Warto zatem zadbać o to, aby kilka takich gadżetów znalazło się w pokoju naszego szkraba. Miłej zabawy! 

Oprac. Grażyna Zaborska

Może Cię również zainteresować: