Rodzinne spędzanie czasu w domu – pomysły na kreatywne zabawy i zajęcia

Rodzinne spędzanie czasu w domu - pomysły na kreatywne zabawy i zajęciaPandemia znacząco wpłynęła na życie każdego z nas. Rodzice stanowią jedną z grup, szczególnie odczuwającą skutki tej niecodziennej sytuacji. Stała opieka nad dziećmi, przebywanie z najmłodszymi w domu 24 godziny na dobę, a oprócz tego godzenie obowiązków domowych z zawodowymi stało się dla wielu wyzwaniem. Wychowanie swoich pociech wymaga wiele kreatywności, a w aktualnych warunkach jest ona wyjątkowo potrzebna. Widzisz, że Twoje dziecko rozpiera energia? Przedstawiamy sprawdzone pomysły na jej poskromienie! Postaw na rozbudzenie twórczego myślenia, które jest przecież w każdym maluchu.

Dlaczego warto rozwijać dziecięcą wyobraźnię?

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo pożądaną cechą jest kreatywność. Według badaczy stanowi jedną z kluczowych kompetencji obecnych czasów. Doświadczenia psychologów pokazują, że czynniki genetyczne mają na nią pewien wpływ, jednak kluczowe w procesie rozwijania twórczości jest przede wszystkim wychowanie. Efekty starań rodziców mogą być widoczne w przyszłości w postaci elastyczności młodego człowieka i jego zdolności odnalezienia się w różnych sytuacjach. Umiejętności kreowania twórczych rozwiązań są mile widziane w każdym miejscu. Wbrew pozorom kreatywność nie jest obecnie priorytetem wyłącznie w branży reklamowej. Prawda jest taka - twórcze myślenie jest receptą na rozwiązania z sukcesem.

Poznaj znaczenie zabawy

Rodzinne spędzanie czasu w domu - pomysły na kreatywne zabawy i zajęcia Z jednej strony, zabawa jest dla młodego człowieka źródłem przyjemności i rozrywki, z drugiej jednak pełni ważną funkcję edukowania i uczenia się zasad panujących w jego środowisku. Bawienie się wspiera rozwój intelektualny i emocjonalny. Dziecko poprzez układanie puzzli, budowanie z klocków, czytanie książek, odgrywanie ról kształtuje swój charakter i wyobraźnię oraz zyskuje nowe umiejętności. Oczywiście, maluchy i starszaki kochają wygłupy, ale przez nich zabawa postrzegana jest raczej w kategorii „pracy”. Przede wszystkim jest okazją do przejęcia kontroli nad sytuacją i sprawdzenia się w nowych warunkach.

Co zrobić, kiedy kończą się pomysły?

Nie ma co się oszukiwać, nie wszyscy rodzice czy opiekunowie mają niekończące się pomysły na zabawy ze swoimi podopiecznymi. Obecne pandemiczne okoliczności nie dają o sobie zapomnieć i stają się koniecznością do ciągłego tworzenia nowych rozwiązań na nudę. Co jednak, kiedy w głowie pustka, a dziecko czeka zniecierpliwione?

Sprawdź, czy masz w swoim domu małego artystę

Rodzinne spędzanie czasu w domu - pomysły na kreatywne zabawy i zajęcia Nawet najlepsze, niełamiące się kredki z czasem mogą się znudzić, dlatego warto mieć w zanadrzu dodatkowe pomysły. Chcesz pobudzić kreatywność dziecka? Sprawdź nasze propozycje!

  • Urozmaiceniem będą przygotowane przez Ciebie kartki z kilkoma figurami, np. kółkami lub prostokątami. Zadaniem przedszkolaka jest twórcze uzupełnienie rysunku poprzez dorysowanie dowolnych elementów. Jeśli brak Ci czasu, wybierz gotowe kolorowanki, naklejanki, wycinanki.
  • Wypróbujcie nowe metody malowania. Ciekawie będzie nakładać farby, np. kawałkami waty lub patyczkami do uszu. Jeśli masz w domu zapas ziemniaków, świetnym zajęciem może być wspólne przygotowanie domowych stempli. Jeżeli malec jest fanem Krainy Lodu, czy Świnki Peppy, na pewno będzie szczęśliwy, kiedy dostanie gotowy zestaw zawierający tematyczne stempelki i pieczątki.
  • A może uwielbiasz DIY i chcesz zaszczepić nową pasję w dziecku? Możesz wykorzystać dostępne w sklepie zestawy artystyczne i kreatywne. Razem stworzycie nietypowe ozdoby, ramki, kartki z użyciem dowolnych materiałów, doskonale sprawdzi się filc, brokat, konfetti.

Odkryj w malcu talent kulinarny

Rodzinne spędzanie czasu w domu - pomysły na kreatywne zabawy i zajęciaDla wszystkich pracujących rodziców wyzwaniem jest pogodzenie czasu na pracę, zabawy z dzieckiem, zajęcia domowe i relaks. A gdyby tak połączyć kilka aktywności? Przekonaj się, jak świetnym pomocnikiem w kuchni może być Twój przedszkolak. Dziecko na pewno poczuje się docenione, kiedy będzie miało swój udział w poważnych zadaniach kulinarnych. Początki mogą być trudne, dlatego warto najpierw sprawić córce czy synowi kuchnię z prawdziwego zdarzenia… w pokoju. Pokrowiec na krzesło jest kompaktowym i nieproblematycznym rozwiązaniem na kreatywną zabawę. Całości dopełnią dziecięce zestawy warzyw, owoców i innych produktów.

Cenny czas razem

Kiedy Twoja pociecha zdobędzie pierwsze kulinarne doświadczenia, możesz zaprosić ją do prawdziwego kuchennego świata. Super rozrywką dla całej rodziny będzie wspólne pieczenie i gotowanie. Zacznijcie od wypieku ciasteczek. Kilkuletnie dziecko na pewno poczuje frajdę podczas mieszania różnorodnych składników. Domowe słodycze są zdrowe, a dodatkowo, korzystając z form do pieczenia mogą powstać piękne i apetyczne misie, czy muszelki.

Zaproś sztukę do domu

Rodzinne spędzanie czasu w domu - pomysły na kreatywne zabawy i zajęciaZamknięte sale kinowe i teatry nie muszą skazywać dzieci na ciągłe oglądanie bajek w telewizorze, laptopie, czy smartfonie. Zwróć uwagę na alternatywy. Wystarczy trochę zaangażowania, żeby wywołać uśmiech na twarzy malca. Zawsze możesz urządzić spektakl dla najmłodszych w domu. Szukasz rozwiązania, które nie zajmuje zbędnej przestrzeni, nie przyczyni się do bałaganu, a będzie sprawiało doskonałe wizualne wrażenie? Polecamy składany teatr dziecięcy marki Kleks&Friends zawieszany na futrynie. W tej zabawie każdy może być aktorem. Jeśli pokażesz dziecku, jaka wesoła może być ta zabawa, następnym razem to ono zapragnie mieć czynny udział w przedstawieniu. Jako atrybut przydadzą się pluszaki, pacynki zakładane na rękę, czy palce.

Bądź otwarty na nowe pomysły swojego dziecka

Rozwijający się umysł malca charakteryzuje się wyjątkową otwartością. Kilkuletni chłopiec, czy dziewczynka nie obawiają się nowości, ciągłego doświadczania i odkrywania różnych zjawisk w otaczającym go świecie.

Już w latach 60. przeprowadzono badania z użyciem narzędzi NASA, których wyniki dają wiele do myślenia! Okazało się, że dzieci między 3 a 5 rokiem życia w 98% są kreatywne na poziomie geniuszu. Po kilku latach badania powtórzono, a biorący w nich udział 15-latkowie osiągnęli zaledwie 12% wynik.

Warto, żebyś był świadomy, iż:

  • perfekcjonizm rodziców,
  • krytyka nietradycyjnych pomysłów,
  • brak pewności siebie,

zabijają kreatywność. Zadaniem mądrych rodziców jest wspieranie niestereotypowego myślenia swoich pociech. Warto wykorzystywać i stymulować fantazyjne możliwości dziecka, zanim sztywne zasady panujące w „rzeczywistości dorosłych”, jak np. szkolne reguły i wymagania podania tej jednej prawidłowej odpowiedzi, ograniczą dziecięcą pomysłowość.

Opracowanie: Karolina Pietrak

Może Cię również zainteresować: