Jak przechowywać klocki LEGO? Podpowiadamy

Jak przechowywać klocki LEGO? PodpowiadamyWielu rodziców zastanawia się nad tym, jak przechowywać LEGO. Nic dziwnego. W momencie, gdy kolekcja smyka staje się coraz bardziej rozbudowana, jej organizacja przeobraża się w prawdziwe wyzwanie. Jak utrzymać klocki w porządku i mieć do nich łatwy dostęp? Podpowiadamy!

Jak przechowywać LEGO? Posegreguj je!

Klocki LEGO możesz podzielić według:

  • Serii – kiedy dziecko będzie chciało bawić się w odkrywcę kosmosu, budowniczego miasta, opiekuna dinozaurów lub konstruktora robotów, wystarczy, że sięgnie w odpowiednie miejsce i znajdzie komplet części. Osobny pojemnik lub półkę można przeznaczyć na LEGO Classic.
  • Koloru – to bardzo popularny sposób organizacji LEGO. Prosty podział na czerwone, żółte, zielone, niebieskie, białe i czarne klocki usprawnia proces układania. Różnokolorowe kostki mogą utworzyć odrębny zbiór, podobnie jak te zupełnie przezroczyste.
  • Rodzaju elementów – przechowywanie osobno figurek zwierząt i ludzi, drzewek, klasycznych „cegiełek” czy ruchomych mechanizmy (jak kółeczka pojazdów) pozwala w szybkim tempie tworzyć niesamowite konstrukcje.
  • Kształtu – okrągłe do okrągłych, kwadratowe do kwadratowych, prostokątne do prostokątnych itd. Klocki o trudnych do klasyfikacji formach warto przechowywać oddzielnie.

Klocki LEGO zostały już podzielone? Świetnie! Teraz przyszedł czas na ułożenie ich w odpowiednich pojemnikach i znalezienie na nie miejsca. Sprawdźmy, jak i gdzie przechowywać klocki LEGO.

Jak przechowywać klocki LEGO? Wykorzystaj szuflady

Przepastne szuflady w biurku lub pod łóżkiem to prawdziwy skarb dla każdego wielbiciela LEGO. Jednak bez przegródek wszystkie elementy szybko się pomieszają. Rozwiązaniem będzie zakup specjalnych – mniejszych i większych – separatorów do szuflad, których zazwyczaj używa się do przechowywania bielizny, krawatów bądź biżuterii. Wysuwana szuflada pozwoli szybko dostać się do zbiorów, a przy tym uniknąć bałaganu w pokoju – po zabawie wszystkie części znikną nam sprzed oczu. Minusem może być konieczność powolnego wyciągania elementów, ponieważ nie da się ich wysypać „za jednym zamachem”.

Przechowywanie klocków LEGO: przezroczyste pudełka

Transparentne pudełka z plastiku to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o organizację LEGO. Zamykane pojemniki chronią elementy przed kurzem oraz promieniowaniem słonecznym (klocki mogą wyblaknąć). Jeśli wybierzemy pudełka, które można układać jedne na drugich, wtedy piramida z pojemników pomieści klocki w różnych kształtach i rozmiarach. Jeżeli w kolekcji pojawia się wiele drobnych części, warto dodatkowo zapakować je do woreczków strunowych lub innych saszetek podróżnych, aby nie pogubiły się między większymi klockami. Chcesz, żeby w pudełku zapanował porządek? Dodaj do niego tacki lub przegródki, dostępne często w komplecie z pojemnikiem. W jednym z pudełek umieść też wszystkie instrukcje dołączane do zestawów – kto wie, może przydadzą się w najmniej spodziewanym momencie?

Klocki na macie, czyli kolejny sposób na to, jak przechowywać LEGO

Interesującym sposobem na przechowywanie, a jednocześnie zabawę klockami LEGO jest worek typu „play&go”. Gdy znajdująca się w środku mata jest rozłożona, dziecko może śmiało tworzyć na niej różne konstrukcje. Wystarczy jednak ściągnąć worek za pomocą sznurka, a wszystkie elementy w mgnieniu oka zostaną w nim zamknięte. Pociecha może go odłożyć do kącika w rogu pokoju, nie martwiąc się bałaganem. Następnego dnia zabawa znów jest możliwa, a w międzyczasie żaden klocek nie ucieknie z worka. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku maluchów, które mają jeszcze niewielką kolekcję elementów LEGO, a dodatkowo cieszą się przez dłuższy czas tymi samymi zabawkami.

Jak przechowywać LEGO? Ludziki jak obraz w ramce

Nie wiesz, co zrobić z ciągle rosnącą liczbą ludzików LEGO? Możesz wyeksponować je w ramkach, a następnie zawiesić je na ścianie lub postawić na biurku. Jak stworzyć ramkę na figurki z zestawów LEGO, do której dziecko może łatwo sięgać? W obrębie dużej ramki mocujemy podstawki z płyty MDF, na których przyklejamy w równych odstępach po jednym płaskim klocku. Potem wystarczy już tylko ustawić na nich wybrane figurki. Wszystkie ludziki są teraz bezpiecznie przyczepione (nie poruszy ich żaden gwałtowny ruch czy przeciąg) i dobrze widoczne, a pokój dziecięcy zyska ciekawą ozdobę.

***

Klocki LEGO potrafią zająć dzieci na wiele godzin. Podane sposoby – ramka, szuflady, przezroczyste pudełka, „magiczny” worek – pomogą okiełznać bałagan. Wybierz jedną z metod i pozwól maluchowi na nieskrępowaną zabawę bez ryzyka zagubienia elementów.

Oprac. Agnieszka Kulig Kozłowska

Może Cię również zainteresować: