Anime a manga - czym się różnią?

Anime a manga - czym się różnią? Anime i manga – być może słyszałeś te nazwy w mediach lub rozmowach z dziećmi. Japońskie komiksy, filmy i seriale są niezwykle popularne szczególnie wśród nastolatków. Animacje z Kraju Kwitnącej Wiśni można obejrzeć w najpopularniejszych serwisach typu VOD. Na polskim rynku co roku pojawiają się setki nowych tytułów, a ich fani gromadzą się na specjalnych konwentach. Jak odróżnić od siebie pojęcia „anime” i „manga”? Już wyjaśniamy!

Anime, manga – czy na pewno ich nie znasz?

Jeśli myślisz, że nie widziałeś nigdy mangi ani anime, przypomnij sobie bajki z dzieciństwa. Czy pamiętasz „Muminki” i „Pszczółkę Maję”? A może obiły ci się o uszy także tytuły takie jak „Pokemon”, „Czarodziejka z Księżyca” i „Dragon Ball”? Tak, zaliczamy je do anime – zostały narysowane i zanimowane przez japońskie studia! Zarówno anime, jak i mangę łatwo rozpoznasz po charakterystycznej kresce, postaciach posiadających duże oczy, ekstrawaganckie fryzury i stroje pełne detali.

W japońskiej twórczości coś dla siebie znajdzie wielbiciel akcji, romansu, horroru czy komedii, bowiem manga i anime to bardzo szeroka kategoria. Te dwa pojęcia są często mylone – za chwilę dowiesz się, jak je rozróżnić.

Co to manga?

Mianem mangi określa się japońskie komiksy. Czyta się je w odwrotnym kierunku, niż zwykle – od prawej do lewej. Rysunki w tomach mangi są zazwyczaj czarno-białe, ale istnieją wyjątki, np. bogato ilustrowane powieści graficzne zwane gekiga. Manga jest formą sztuki i japońskim dobrem narodowym, przynoszącym miliardowe zyski. Poświęca się jej nawet kierunki studiów na najlepszych uniwersytetach – również tych poza Krajem Kwitnącej Wiśni.

Wśród tysięcy tytułów znajdują się komiksy dla każdej grupy wiekowej, między innymi:

  • shojo – manga dla dziewcząt,
  • shonen – manga dla chłopców,
  • kodomo – manga dla małych dzieci,
  • seinen – manga dla osób dorosłych,
  • josei – manga dla kobiet i starszych nastolatek.

Można je też podzielić także według gatunków. Mecha to komiksy o robotach, yokai – o potworach z japońskich legend, antharo zaś traktuje o bohaterach, którzy są pół-ludźmi, pół-zwierzętami. Mangowe serie potrafią liczyć nawet kilkadziesiąt tomów. Rekordzistą pod tym względem był Takao Saito, który od lat 60. stworzył ponad 150 tomów mangi „Golgo 13”.

Co to anime?

Anime to skrót od angielskiego słowa „animation”, który jest ogólną nazwą animowanych seriali i filmów. Są one emitowane w telewizji, na platformach streamingowych oraz wydawane na płytach DVD. Anime bywają tworzone na podstawie mang – przykładem jest popularny „One Punch Man”.

Japońskie animacje to często kosztowne przedsięwzięcia, w które zaangażowane jest grono najlepszych artystów, a tworzące je studia są znane na całym świecie. Przykładem jest Studio Ghibli – twórcy znanych w Polsce filmów takich jak „Spirited Away: W krainie bogów” (uhonorowane Złotym Niedźwiedziem i Oscarem), „Ruchomy zamek Hauru”, „Mój sąsiad Totoro” czy „Księżniczka Mononoke”. Mają one niepowtarzalną atmosferę, nasyconą naturą i rodzimymi legendami.

Manga i anime – najważniejsza różnica

Rozróżnienie jest łatwe do zapamiętania: manga to komiksowe rysunki, anime zaś to po prostu animowane seriale i filmy. Zwłaszcza ostatnie pojęcie zapada w pamięć dzięki swojej nazwie. Te dwa rodzaje twórczości różni medium, w którym się pojawiają.

Który z nich jest lepszy? To już kwestia gustu. Film lub serial może być szczególnie spektakularny dzięki dobremu dubbingowi czy ścieżce dźwiękowej. Jednak niektóre anime bazujące na mandze pomijają wiele wątków, dlatego warto zobaczyć je w obu formach.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: