„Alicja w Krainie Czarów” – Ile stron ma książka Lewisa Carrolla? Jacy bohaterowie w niej występują?

Alicja w Krainie Czarów„Alicja w Krainie Czarów” to kultowa powieść Lewisa Carrolla o ciekawskiej dziewczynce, która wpadła do króliczej nory i zatonęła w niezwykłej, magicznej krainie. Dowiedz się, jaka historia kryje się za powstaniem książki oraz jakich bohaterów możesz w niej spotkać.

Alicja w Krainie Czarów – książka. Kto ją napisał?

Książka „Alicja w Krainie Czarów” ujrzała światło dzienne w 1865 roku i szybko stała się fenomenem na światową skalę. Doczekała się też kontynuacji – „Alicja po drugiej stronie lustra” – i została przetłumaczona na ponad 120 języków, nawet łacinę czy esperanto. Nawiązania do niej pojawiają się w wielu serialach i filmach – od „Matriksa” i „Park Jurajski” po „Star Trek”. Słowa i wyrażenia, których używają postacie, na stałe weszły do języka angielskiego. Kto stoi za jej sukcesem?

„Alicję…” napisał pochodzący z Wielkiej Brytanii Charles Lutwige Dodgson. Nie mówi ci nic to nazwisko? Nic w tym dziwnego, ponieważ publikował on pod pseudonimem Lewis Carroll, a prawdziwym nazwiskiem podpisywał tylko prace naukowe. Był wykładowcą matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, co tłumaczy, dlaczego w bajce roi się od odniesień do tej dziedziny.

O genezie powieści Carroll opowiada w wierszu otwierającym „Alicję w Krainie Czarów”. Podczas rejsu po Tamizie pisarz poznał trzy dziewczynki, z których jedna miała na imię Alicja. Poprosiły go one o opowiedzenie historii, która uprzyjemni im podróż. Jak łatwo możesz się domyślić, była to historia, którą 3 lata później Lewis Carroll wydał w formie książkowej. Dziewczynka, która była pierwowzorem naszej bohaterki, jako pierwsza dostała od autora rękopis bajki.

„Alicja w Krainie Czarów” nie jest długą lekturą – ma przeciętnie około 100 bogato ilustrowanych stron. Autorem tych kanonicznych rysunków był ilustrator John Tenniel. Sam Carroll bardzo angażował się w proces ich powstawania – pokazywał nawet artyście zdjęcia dziewczynki podobnej do wyobrażonej przez niego bohaterki.

Alicja w Krainie Czarów – postacie

Postacie z książki „Alicja w Krainie Czarów” to prawdziwa galeria osobliwości. Główną bohaterką jest oczywiście tytułowa Alicja – rezolutna i ciekawa świata dziewczynka. Gdy przypadkiem trafia do Krainy Czarów, początkowo jest nieco zagubiona. Jednak z czasem nabiera pewności i stara się pomóc mieszkańcom tego niezwykłego miejsca. A jest ich wielu!

Na kartach książki możemy spotkać między innymi:

  • Białego Królika – zalęknione zwierzę, które jest kontrastem dla naszej bohaterki – to dzięki niemu Alicja trafia do Krainy Czarów,
  • Królową i Króla Kier – władców Krainy Czarów, którzy nie potrafią nią rządzić i są niespecjalnie lubiani przez poddanych,
  • Kota z Chesire – wiecznie uśmiechniętego indywidualistę, który staje się przewodnikiem Alicji po Krainie Czarów,
  • Zwariowanego Kapelusznika – który wraz z przyjaciółmi przyjmuje Alicję na Obłąkanej Herbatce.

To tylko kilka najbardziej barwnych postaci z „Alicji w Krainie Czarów”. Bohaterowie tacy jak Mysz, Gołąb, Żaba-Lokaj czy jaszczurka Biś to dla nich równie szalone i ciekawe tło!

Jeśli jesteś ciekawy, na ile wiernie zostali oni przedstawieni w adaptacjach, możesz obejrzeć jedną z wielu ekranizacji. Pierwsza z nich pojawiła się już w 1903 roku, jednak nie zachowała się w całości. Najbardziej znaną animacją jest bajka Walta Disneya „Alicja w Krainie Czarów” z 1951 roku. Równie warty uwagi jest film Tima Burtona o tym samym tytule, w którym główne role zagrali Mia Wasikowska i Johnny Depp.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: