Dlaczego warto czytać książki? Co daje czytanie książek?

Dlaczego warto czytać książki? Co daje czytanie książek? Porozmawiajmy o tym, dlaczego warto czytać książki. Niektórzy nie wyobrażają sobie śniadania lub porannej kawy bez wciągającego tytułu. Inni traktują czytanie jako wstęp do snu i odpoczynek pod koniec męczącego dnia. Wśród moli książkowych znajdą się też ci, którzy lubią czytać w tramwaju, na ławce w parku czy w bibliotece. Książki sprawiają, że relaksujemy się i zapominamy o otaczającym nas świecie. Jakie inne korzyści przynosi czytanie?

Po co czytać książki? Jest wiele powodów!

Szkolne lektury zniechęciły cię do czytania? A może jest to wina wyjątkowo kiepskiego tytułu porzuconego w połowie? Jeśli zastanawiasz się, czy warto czytać książki i wyrobić w sobie ten nawyk, od razu odpowiadamy: warto!

Masz szeroki wybór – od gatunków literackich, wśród których znajdziesz ten interesujący cię najbardziej, po rodzaj druku. Sam możesz zdecydować, czy wolisz czytać książkę na papierze, czy na ekranie czytnika do e-booków. Dlaczego warto czytać książki?

Rozwijają ciekawość i inspirują

Znasz to uczucie, gdy odkładasz książkę, ale wciąż o niej myślisz, np. głowisz się nad zagadką kryminalną, przygotowując obiad lub spacerując? Czytanie wzbudza w nas ciekawość świata, pozwala zrozumieć ludzi i nasze otoczenie. Może zainspirować cię do zmian w życiu, a jeśli jesteś artystą lub osobą pracującą w kreatywnej branży – dać wiele inspiracji. Początkujący pisarze mogą dzięki niemu znaleźć i rozwinąć własny styl.

Uczą poprawnej pisowni i nie tylko

Czytanie książek może sprawić, że będziesz lepiej posługiwać się językiem polskim. W jaki sposób? Jeśli jesteś wzrokowcem, podczas czytania możesz zapamiętywać wygląd danych wyrazów. Później, gdy masz wątpliwości co do pisowni, wystarczy przywołać je w myślach. Książki pomagają nie tylko w kwestiach ortograficznych – wiesz dzięki nim, gdzie postawić przecinek, a przy okazji powiększasz swój zasób słów.

Dają pretekst do wielu inspirujących rozmów

Niejedna piękna relacja może zacząć się i rozwinąć podczas rozmowy o interesującej książce. Podziel się z najbliższymi ciekawostką historyczną. Opowiedz im o zwyczajach jakiegoś fascynującego gatunku zwierząt. A może porozmawiajcie o postaci, której biografię kupiłeś, a którą do tej pory znaliście wyłącznie z telewizji?

Relaksują i dają wytchnienie

W momencie, w którym sięgasz po książkę, możesz zatracić się w rzeczywistości w niej przedstawionej. Dzięki temu możesz choć na chwilę zapomnieć codziennych problemach i znaleźć chwilę wytchnienia. Gdy wszystko dookoła zdaje się pędzić, znajdź moment na zaparzenie ulubionego ciepłego napoju i lekturę. Sam/a sprawdź, czy czytanie działa na ciebie uspokajająco.

Pomagają odkryć siebie

Czytając niektóre książki, zaczynasz zadawać sobie pytania: kim właściwie jestem? Co mi się podoba, a co nie? Taka głębsza refleksja na temat życia to dobra droga do odkrycia siebie. Im lepiej się znasz, tym łatwiej jest ci funkcjonować w sposób, który rzeczywiście daje ci satysfakcję. Czytanie i poznawanie coraz to nowszych tematów może sprawić, że odmienisz swoją codzienność. Kto wie, być może podróżnicza książka skłoni cię do przeprowadzki? Albo do zmiany do pracy?

Dostarczają wiedzę…

Nie od dziś wiadomo, że książki pomagają w zdobywaniu teoretycznej wiedzy. Mogą wesprzeć cię w rozwoju zainteresowań czy przygotowywaniu się do wyższego etapu edukacji. Jednak czytanie nie tylko nauka specjalistycznych dziedzin, ale i… życia. Z perypetii książkowych bohaterów można wyciągnąć wiele cennych lekcji na temat relacji, rodzicielstwa i wielu innych dziedzin.

…ale także rozrywkę!

Na koniec jedna z najważniejszych odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto czytać książki? To po prostu ciekawy sposób na spędzenie czasu. Książki nigdy się nie rozładują (chyba że korzystasz z czytnika) i będą ci towarzyszyć wszędzie tam, gdzie zechcesz. Niektóre cię rozśmieszą, inne wzruszą i sprowokują do refleksji. Z łatwością znajdziesz ten, który cię zainteresuje.

Co daje czytanie książek – podsumowanie

Czytanie jest przyjemnością. Nie przejmuj się więc publikowanymi w sieci raportami o czytelnictwie – nie ma określonej liczby przeczytanych książek, która uczyni cię lepszym człowiekiem! Delektuj się lekturą i twórz własne rankingi książek. Korzyści zauważysz już po krótkim czasie.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: