„Dzieci z Bullerbyn” – kto napisał tę książkę? Kim są bohaterowie i jak wyglądają?

„Dzieci z Bullerbyn” – kto napisał tę książkę? Kim są bohaterowie i jak wyglądają?„Dzieci z Bullerbyn” zabiorą cię do czasów beztroskiego dzieciństwa! To być może pierwsza książka, jaką przeczytałeś w życiu – jest w końcu lekturą szkolną dla najmłodszych klas. W ten sposób kolejne pokolenia poznają przygody grupy przyjaciół ze szwedzkiej prowincji. Lisa, Britta, Lasse, Olle i pozostałe dzieciaki udowadniają, że każda okazja do zabawy jest dobra. Wystarczy tylko bujna wyobraźnia, szacunek dla drugiej osoby i przyjaźń! Poznaj bliżej bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn”.

 

Kto napisał „Dzieci z Bullerbyn”?

 

„Dzieci z Bullerbyn” to dzieło Astrid Lindgren, jednej z najpopularniejszych autorek dziecięcych książek w historii. W jej bibliografii znajdziesz wiele równie znanych powieści, np. „Pippi Pończoszanka”, „Ronja, córka zbójnika” czy „Bracia Lwie Serce”. Lindgren napisała także dwie książki, które uzupełniają losy dziecięcych bohaterów – „Boże Narodzenie w Bullerbyn” i „Wiosna w Bullerbyn”. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura w polskiej szkole.

Można przypuszczać, że część opisanych przygód i niektóre cechy postaci pisarka zaczerpnęła ze swojego dzieciństwa. Miała troje rodzeństwa i wychowała się w osadzie blisko miasta Vimmerby. Jako mała dziewczynka Lindgren uwielbiała bawić się z przyjaciółmi, opiekować się zwierzętami i pomagać rodzicom w pracach gospodarskich – zupełnie jak bohaterowie jej książki.

 

„Dzieci z Bullerbyn” – książka. O czym jest?

 

W powieści narratorką jest Lisa Eriksson, która opowiada o przygodach przeżywanych z przyjaciółmi w osadzie znajdującej się na południu Szwecji. Dzieci żyją wraz z rodzicami w trzech gospodarstwach, nazywanych zagrodami. Śledzimy ich losy na przestrzeni 12 miesięcy – dowiadujemy się, jak spędzają ferie, bawią się w wakacje i jak radzą sobie w szkole.

Dzieci spędzają większość czasu na świeżym powietrzu – w zależności od pory roku jeżdżą na łyżwach lub ganiają się w stogach siana. Otacza je zachwycająca skandynawska przyroda. Te motywy mogą zabrać cię do czasów dzieciństwa!

Jednak życie na wsi to nie sielanka – na dzieciaki czekają nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Chętnie pomagają one rodzicom w prowadzeniu gospodarstw. Choć czasem się kłócą – w końcu chłopcy nie zawsze chcą robić to, co dziewczynki, i na odwrót – ich przyjaźń przechodzi każdą próbę.

 

„Dzieci z Bullerbyn” – bohaterowie

 

Główną bohaterką i narratorką książki jest ośmioletnia Lisa. Mieszka w Zagrodzie Środkowej z rodzicami Mają i Andersem oraz braćmi Lassem i Bossem. Jest mądrą i rezolutną dziewczynką. Gdy tylko jej bliscy lub przyjaciele wpadają w kłopoty, Lisa od razu spieszy z pomocą. Uwielbia zwierzęta – opiekuje się kotem Mruczkiem oraz barankiem Pontusem.

Pozostali mali bohaterowie „Dzieci z Bullerbyn” to:

  • Lasse – starszy brat Lisy, rozrabiaka, który uwielbia mało rozsądne zabawy i często jest wyciągany z tarapatów przez przyjaciół,
  • Bosse – ośmioletni brat Lisy, którego pasjonują ptaki – obserwuje on gniazda, zbiera jajka, a do tego hoduje kurę Albertynę,
  • Britta – mieszkająca w Zagrodzie Północnej najlepsza przyjaciółka Lisy, nad wyraz dojrzała i mądra jak na swój wiek,
  • Anna – młodsza siostra Britty, wesoła, choć nieco kłótliwa,
  • Olle – najgrzeczniejszy z całej paczki chłopiec, któremu leży na sercu dobro zwierząt (ma psa Svippa i kota Malkolma),
  • Kerstin – malutka, ale bardzo żywiołowa siostra Ollego – pozostałe dzieci potrzebują nieco czasu, by się do niej przekonać.

O tym, jak wyglądają dzieci z Bullerbyn, można się przekonać, oglądając zawarte w książce ilustracje. Są na nich pokazane także domy bohaterów. Anna i Britta mieszkają z rodzicami w Zagrodzie Północnej, a Olle – w Południowej.

W książce występują rodzice małych bohaterów, a także Anders, dziadek Britty i Anny, za którym przepadają wszystkie dzieci z osady. Na kartach książki spotkasz też mnóstwo zwierząt i postaci pobocznych – dalszą rodzinę czy uczniów szkoły, do której chodzą dzieciaki.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: