Wyprawka szkolna – co trzeba kupić?

Wyprawka szkolna – co trzeba kupić?

Kompletna wyprawka szkolna jest niezbędna każdemu uczniowi jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Składają się na nią nie tylko podręczniki, ale i szereg innych akcesoriów potrzebnych podczas zajęć. Lista rzeczy do kupienia zależy oczywiście od wieku ucznia, inne przybory potrzebne są w szkole podstawowej, inne w liceum. W szkole średniej uczniowie zwykle sami decydują o tym, w co się zapatrzyć, natomiast rodzice maluchów mogą być nieco zdezorientowani swoją nową rolą, dlatego to przede wszystkim im dedykowany jest poniższy przegląd produktów do wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna. O czym pamiętać, kompletując wyprawkę dla ucznia szkoły podstawowej?

Standardowa wyprawka szkolna dla ucznia podstawówki składa się zwykle z plecaka, piórnika, zeszytów, przyborów do pisania, artykułów niezbędnych podczas zajęć plastycznych i pudełka na drugie śniadanie. Dla większości uczniów nie bez znaczenia jest jednak, jaki to będzie plecak i piórnik. Przedszkolaki i najmłodsi uczniowie lubią, gdy ich przybory szkolne zdobią wizerunki ich ulubionych baśniowych bohaterów, starszaki wybierają natomiast motywy wpisujące się w ich gust i zainteresowania. Rodzicom nie zawsze łatwo jest odnaleźć się w tych preferencjach, dlatego warto, by uczeń uczestniczył w kompletowaniu wyprawki. Takie wspólne zakupy, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, to dla dzieci ogromna frajda.

Jednak nie tylko estetyka liczy się podczas kompletowania wyprawki szkolnej, dlatego wybory smyka warto przed zakupem zweryfikować. Jeśli zakupione przyrządy mają służyć dziecku rok albo i dłużej, powinny być to produkty wysokiej jakości. Zanim więc umieścimy w koszyku piórnik czy plecak przyjrzyjmy się materiałom, z jakich je wykonano i upewnijmy się, czy posiadają wystarczającą ilość komór czy przegródek. Jak rozpoznać jednak dobry jakościowo plecak lub piórnik? Oto przykładowe elementy wyprawki szkolnej, które spełniają zarówno jakościowe, jak i estetyczne kryteria.

Przyrządy szkolne przydatne w podstawówce:  

Plecak

Wyborowi plecaka warto poświęcić najwięcej uwagi, ponieważ zwykle obok podręczników jest to najdroższy element wyprawki szkolnej. Źle dobrany plecak może też powodować wady podstawy, a tego każdy rodzic wolałby raczej uniknąć. Na rynku na szczęście nie brakuje plecaków bezpiecznych dla pleców dziecka. Przykładem takiego produktu jest plecak FC Barcelona FAN, którego dno wzmocniono tłoczoną gąbką. To propozycja raczej dla starszego ucznia. Plecak ma trzy duże komory, które powinny pomieścić wszystkie niezbędne podczas zajęć książki i zeszyty, w kieszeniach zewnętrznych można natomiast umieścić pojemnik na drugie śniadanie i bidon. Jeśli nasz smyk wspiera jednak inny klub albo w ogóle nie interesuje się piłką nożną, można zaproponować mu model ozdobiony innym wzorem. Może to być np. plecak Starpak pokryty grafiką z flamingami. On także ma plecy wzmocnione ergonomiczną pianką, pojemne komory i kieszonki boczne do przenoszenia bidonu z napojem.   

Plecak można kupić też w zestawie z innymi przyborami szkolnymi. To ciekawe rozwiązanie dla rodziców uczniów zerówki, którzy po raz pierwszy kompletują wyprawkę dla swojego ucznia. Ogranicza to znacząco ilość decyzji, jakie trzeba podjąć wspólnie z dzieckiem. Takie zestawy szkolne dostępne są w wielu kolorach i konfiguracjach. Przykładowo, na zestaw Hama, Step by Step, Horse Family składa się tornister, worek na obuwie, piórnik i piórnik kosmetyczka. W zestawie szkolnym Racer oprócz plecaka, piórnika i worka na kapcie znajdziemy również praktyczny portfelik.

{{block type="cms/block" block_id="css--js--taby-porady"}}

Worek na obuwie

W niektórych szkołach wymagane jest obuwie na zmianę, warto zadbać więc o to, by maluch miał w czym je przechowywać. Worek na obuwie powinien być nie tylko praktyczny, ale i wykonany z kolorowych, rzucających się w oczy materiałów, które pozwolą dziecku zidentyfikować swoje rzeczy. Może to być np. worek w barwach klubu FC Barcelona. W jego tylnej części znajduje się praktyczna naszywka na dane właściciela - nawet gdyby fanów Barcelony w szkole było więcej, uczeń bez problemu powinien znaleźć swoje buty.

Piórnik

Wybór piórników, podobnie jak plecaków szkolnych, jest ogromny. Pierwsze, o czym powinniśmy zdecydować, to czy kupujemy piórnik z wyposażeniem, czy bez. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kupując piórnik z wyposażeniem, nie musimy już poświęcać czasu na wybór artykułów do pisania. Te, które znajdują się w zestawie, nie muszą nas jednak satysfakcjonować. Niemniej dla rodziców uczniów zerówki i klas pierwszych jest to całkiem praktyczne rozwiązanie, tym bardziej że piórniki z wyposażeniem zwykle mają sporo przegródek, które ułatwiają smykom utrzymać w nim porządek. Znajdujące się wewnątrz przybory czasem nawiązują także motywem do grafiki na piórniku – w piórniku z bohaterem kreskówki Ben 10, znajdziemy zatem przybory ozdobione wizerunkami różnych postaci z serialu.

Jednak nie wszyscy uczniowie, zwłaszcza ci starsi, lubią piórniki z przegródkami. Zamiast tego można im więc zaproponować praktyczną saszetkę np. piórnik Roxy, Off the Wall, ozdobiony modnym, graficznym wzorem, który powinien przypaść do gustu starszym dziewczynkom.

Śniadaniówka + bidon

Drugie śniadanie teoretycznie można zapakować w papier lub foliowy woreczek. Jest jednak mało prawdopodobne, że kanapka owinięta jedynie w cienką folię dotrwa w stanie nienaruszonym do przerwy śniadaniowej. Lepiej zaopatrzyć zatem smyka w praktyczny, plastikowy pojemnik, gdzie spakować można nie tylko kanapkę, ale i owoce, warzywa czy inne drobne przekąski. Taki pojemnik można kupić osobno albo w komplecie z plastikowym bidonem, przykładem takiego zestawu jest lunchbox i bidon Deform z motywem koni, który skradnie serce niejednej miłośniczki tych zwierząt. Śniadaniówki nie musimy jednak kupować w zestawie, zwłaszcza jeśli mamy już bidon, do którego dziecko się przyzwyczaiło i chętnie go używa. Do wyboru mamy pojemniki w różnych rozmiarach i kolorach - dziewczynce można zaproponować śniadaniówkę z podobiznami Maszy i Niedźwiedzia, a chłopcu z motywem Star Wars.


Artykuły do zajęć plastycznych

Zanim kupimy dziecku kolejne farby i kredki, warto sprawdzić, czy te dotąd wykorzystywane nie mogą posłużyć mu jeszcze dłużej. Nie jest wykluczone, że w szufladach znajdują się ledwie zaczęte bloki rysunkowe, a nasze zapasy materiałów plastycznych wymagają jedynie delikatnego uzupełnienia.

Nawet jeśli nasze zasoby są jednak mocno uszczuplone, nie musimy kupować wszystkich artykułów do zajęć plastycznych od razu. Na początek wystarczą wysokiej jakości kredki ołówkowe (ciekawym rozwiązaniem są kredki dwustronne Astra, które - choć zajmują tyle samo miejsca co klasyczny komplet 12 kredek - zapewniają dziecku znacznie bogatszą paletę kolorów), kredki BAMBINO, które praktycznie zawsze znajdują się na liście wyprawkowej do pierwszej klasy podstawówki, farby plakatowe, pędzle, blok rysunkowy i techniczny, nożyczki, klej i plastelina. Kolejne materiały można dokupywać sukcesywnie w miarę zapotrzebowania. Jeśli nasz smyk lubi jednak zabawy kreatywne, do wyprawki szkolnej można dokupić dodatkowo jeszcze jakiś przyrząd, dzięki któremu będzie mógł testować nowe techniki. Farby witrażowe, glina modelarska, pastele olejne, flamastry pieczątki – mali artyści naprawdę mają w czym wybierać!


Okładki i naklejki na książki i zeszyty

Jeśli spodziewamy się, że zeszyty będą zbierane przez nauczycieli do sprawdzania, warto zadbać też o to, by były podpisane w widocznym miejscu. Pomogą nam w tym specjalne naklejki na zeszyty. One także często zdobione są motywami z bajek i filmów, więc wybór warto skonsultować z dzieckiem. Dobrze jest zadbać też o to, by zeszyt zbyt szybko się nie zniszczył, stosując specjalne plastikowe okładki. Można je wykorzystać również do obłożenia podręczników. Tak zabezpieczone książki powinny w dobrym stanie dotrwać do końca roku szkolnego.

Podsumujmy zatem, co powinno wchodzić w skład wyprawki szkolnej:

- plecak,

- worek na obuwie,

- piórnik i artykuły piśmiennicze (ołówki, długopisy, cienkopisy, temperówka, gumka, linijka),

- zeszyty,

- naklejki na zeszyty,

- okładki na książki i zeszyty,

- śniadaniówka i bidon,

- kredki ołówkowe,

- kredki BAMBINO,

- farby plakatowe i pędzle,

- plastelina,

- nożyczki,

- klej,

- bloki (rysunkowy, techniczny, z kolorowymi kartkami),

Tak wyposażony uczeń może w pełni przygotowany udać się na pierwsze zajęcia w szkole.

 

Oprac. Joanna Żelazińska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem