W czym prać ubranka dla niemowlaka?

W czym prać ubranka dla niemowlaka?

W czym i jak prać ubrania noworodka? W jakiej temperaturze? Jak często? Pranie ciuszków dla niemowlaków to temat, z którym wiąże się wiele pytań. Wraz z lek. med. Magdaleną Wołoszko przygotowaliśmy szereg porad, które pomogą się uporać z tym problemem.

Wrażliwa skóra niemowląt wymaga specjalnej troski. Aby ją właściwie chronić, do prania maleńkich ubranek rodzice stosują najczęściej delikatne środki, które nie zawierają substancji drażniących mogących wywołać alergię u malucha.

W czym prać?

Unikajmy środków do prania zawierających enzymy, wybielacze optyczne i fosforany. Darujmy sobie także mocno perfumowane produkty. Sięgajmy po te stworzone z myślą o dzieciach, posiadające w miarę prosty skład. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas produkt został przebadany i ma stosowne atesty lub certyfikaty. To, czy zdecydujemy się na płyn, czy proszek zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest to,  że proszek musi się najpierw rozpuścić, natomiast płyn do prania jest od razu gotowy do użycia.

Wielu rodziców decyduje się na pranie dziecięcych ciuszków w płatkach mydlanych bądź też orzechach do prania, które są całkowicie naturalnym i bezpiecznym środkiem piorącym.

Istnieje także spora grupa rodziców kupujących zwykłe proszki opatrzone napisem „sensitive”, przygotowane dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do uczuleń.

Jak prać?

Zarówno ubranka, jak i pościel czy pieluszki malucha powinny być prane w specjalnych preparatach przeznaczonych dla dzieci. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producentów znajdujących się na metkach ubrań i opakowaniach środków piorących. Jeśli na metce znajdziemy informację „prać w 30 stopniach”, nie ustawiajmy programu w pralce na wyższą temperaturę. Podobnie jest z ilością wsypywanego proszku. Producent dokładnie określa, jakiej ilości będziemy potrzebować do wyprania dziecięcej odzieży.

Jeśli mamy pralkę z programem prania ciuszków dla dzieci, wybierzmy właśnie ten tryb. W innym przypadku warto, szczególnie na początku, ustawić pralkę na „dodatkowe płukanie”.

Zawsze pierz nowe ubrania

Wiele osób nie widzi potrzeby prania nowych ubrań. Nie zastanawiają się, jaką drogę przeszły, zanim trafiły ostatecznie do naszych rąk. Tymczasem znajdujące się w sklepach tkaniny mają jeszcze na sobie resztki barwników i innych substancji używanych do ich produkcji, a dziesiątki osób, które ich przed nami dotykały, pozostawiły na nich także sporo zanieczyszczeń mogących wywołać uczulenie. Postarajmy się zawsze prać nową garderobę przed jej użyciem, szczególnie jeśli produkt jest przeznaczony dla dzieci.

Skóra małych dzieci jest znacznie cieńsza niż skóra osób dorosłych i nie spełnia jeszcze całkowicie funkcji ochronnych. Wiele niebezpiecznych substancji może przeniknąć przez tę barierę do organizmu dziecka. Wykażmy się rozsądkiem i ograniczmy ilość stosowanych kosmetyków, wybierając jedynie najbardziej niezbędne i najdelikatniejsze środki piorące. Specjaliści zalecają korzystanie z nich mniej więcej do 3. roku życia dziecka. Jeśli jednak maluch ma skłonność do alergii, wydłużmy czas ich stosowania.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane