Najpraktyczniejsze ubranka dla niemowląt – co sprawdzi się na początek

Najpraktyczniejsze ubranka dla niemowląt – co sprawdzi się na początek

Ubranka dla noworodka muszą być przede wszystkim wygodne i wykonane z naturalnych materiałów. Co zatem wybrać? Body, pajacyki, śpiochy i kaftanik? Świeżo upieczeni rodzice mogą mieć spory problem ze skompletowaniem odpowiedniej garderoby. Podpowiadamy najpraktyczniejsze rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubranka dla dziecka?

Postawmy na naturalne tkaniny. Świetnie sprawdzi się bawełna, najlepiej organiczna. Zapomnijmy na jakiś czas o krępujących ruchy dżinsach, spodniach wykonanych ze sztruksu czy bluzeczkach z mnóstwem falbanek i guziczków. Maluszkowi będzie w takim stroju niewygodnie, a nam zdecydowanie trudniej będzie na przykład przewinąć dziecko.

Pamiętajmy, że wszystkie ubranka dla noworodków powinny być wyprane przed pierwszym użyciem w specjalnym proszku lub płynie do prania dla dzieci. Warto również, szczególnie na początku, wyprasować niemowlęce ubranka.

Nie kupujmy zbyt wielu rzeczy naraz. Noworodek rośnie bardzo szybko i może się zdarzyć, że nie zdąży nawet założyć części swojej garderoby.

Wyprawkowe must have

Sami w praktyce przetestujemy, jaki rodzaj ubranek sprawdza się w przypadku naszego maleństwa. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka najchętniej wybieranych przez rodziców części garderoby dziecięcej i je przetestować.

  • Body – to chyba najchętniej wybierane ubranka dla dziecka. Bawełniane body sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Zapięcie w kroku sprawia, że ubranie to nie podwija się jak w przypadku zwykłej koszulki czy kaftanika i nie odsłania brzuszka i plecków dziecka.
  • Pajacyk – to rodzaj cienkiego kombinezonu ze stopami. Pajacyk chętnie wybierany jest jako piżamka dla dziecka. Unikajmy tych zapinanych tylko w kroku, ponieważ zakładanie takiego stroju przez głowę może być problematyczne. Najlepiej, aby wybrany przez nas model miał zapięcie na całej długości.
  • Śpiochy – w przeciwieństwie do pajacyków śpiochy nie mają rękawów. Świetnie sprawdzą się w komplecie z body lub kaftanikiem.
  • Kaftanik – to bluzka wiązana lub zapinana z przodu. Kaftaniki są mało praktyczne, ponieważ często zawijają się i odsłaniają plecy dziecka.
  • Półśpiochy – przypominają luźne rajstopy i najczęściej rodzice zestawiają je z body lub kaftanikiem. Przy zakupie półśpiochów warto zwrócić uwagę na gumkę – zbyt obcisła może uciskać brzuch niemowlaka.
  • Rampersy – to body z krótkimi nogawkami. Rampersy, nazywane też opalaczami, mogą przydać się latem jako samodzielne ubranka dla niemowląt.

 

Zanim rozpoczniemy kompletowanie wyprawki dla noworodka, zastanówmy się, czego będzie potrzebował nasz maluszek. Postawmy na minimalizm i funkcjonalność, na piękne i dizajnerskie stroje przyjdzie pora nieco później.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Porady powiązane