Dlaczego niemowlę płacze - poznaj najczęstsze przyczyny płaczu u dziecka

Dlaczego niemowlę płacze - poznaj najczęstsze przyczyny płaczu u dzieckaDzieci płaczą. Nie ma w tym nic zaskakującego. Te starsze, które nauczyły się już mówić, mogą same zakomunikować rodzicom, co jest powodem ich płaczu. Jeśli chodzi o niemowlaki, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Słysząc płaczące niemowlę rodzice najpierw muszą zadać sobie pytanie, dlaczego moje dziecko płacze? Dlatego też, we współpracy z dr n. med. Magdaleną Wołoszko, przygotowaliśmy szereg informacji, które pomogą ustalić, z czego może wynikać płacz niemowlaka.

Był sobie raz malutki chłopczyk, który bezpiecznie mieszkał w ciepłym i przytulnym brzuszku mamusi, aż pewnego dnia wszystko się zmieniło… Opuścił swoją bezpieczną przestrzeń i znalazł się w wielkim, nieznanym świecie, pełnym obcych twarzy i przedmiotów. Jedyną możliwą reakcją na ten stan był… płacz.

Gdy w naszym domu pojawia się niemowlę, wszystko wokół się zmienia, a my, szczególnie przy pierwszym dziecku, musimy się szybko nauczyć wielu nowych umiejętności. Maluch również zostaje rzucony na głęboką wodę, a płacz noworodka staje się pierwszą formą jego komunikacji z rodzicami. To właśnie w ten sposób dziecko daje nam znać, że coś jest nie tak, dlatego jedną z ważniejszych umiejętności, jakie musimy zdobyć, jest rozpoznanie, dlaczego nasze maleństwo płacze.

Dlaczego dziecko płacze?

Skoro już ustaliliśmy, że niemowlak płacze, gdy coś jest nie tak, warto przytoczyć najczęstsze powody jego dyskomfortu:

  • Głodny brzuszek – bardzo częstą przyczyną płaczu, szczególnie noworodka karmionego piersią, jest głód, nawet gdy od ostatniego karmienia minęła zaledwie chwila – spróbuj przystawić malca do piersi, a przy starszym niemowlaku dbaj o regularność i jakość posiłków.
  • Ach ta pieluszka – zajrzyj do pieluszki, być może jest mokra, i to jest przyczyną dyskomfortu malucha. Pamiętaj również o właściwym doborze rozmiaru pieluchy, czasami może ona bowiem powodować nieprzyjemny ucisk na delikatnej skórze dziecka.
  • Uff, jak gorąco, brr, jak zimno – niemowlak nie ma w pełni ukształtowanego mechanizmu regulacji temperatury ciała, dlatego zwracaj uwagę na to, w co ubierasz dziecko. Nie przegrzewaj go! Kontroluj temperaturę jego ciała – najlepszym miejscem jest obszar karku – chłodny nosek czy rączki nie oznaczają, że maluchowi jest zimno.
  • Nuda i nadmiar wrażeń – w brzuchu nasz smyk miał ograniczony dostęp do bodźców, dlatego też płaczem dziecko może reagować na świecące i krzykliwe zabawki, głośne rozmowy, z czasem pojawia się też potrzeba zabawy, stąd marudzeniem może nam dawać znać, że zwyczajnie chce się pobawić.
  • Kłopoty brzuszkowe – częstą przyczyną niepokoju u niemowlaka są problemy z brzuszkiem – nie dajmy się jednak zwariować – nie każdy płacz musi oznaczać kolkę! Aby uniknąć wzdęć, pamiętaj, że dziecku powinno się odbić po posiłku. Kładź je na brzuszek i masuj. Gdy niepokojowi towarzyszą podwyższona temperatura czy biegunka, może to być początek infekcji – obserwuj, a w razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą.
  • Potrzebuję cię! – najczęściej płacz dziecka oznacza, że zwyczajnie jesteś mu potrzebna, że tęskni. Niemowlak potrzebuje twojej bliskości, dotyku, czułości – ofiaruj ich jak najwięcej.
  • Mam zły dzień! – jak każdy z nas, dziecko również może mieć muchy w nosie i dzień, kiedy samo nie wie, czego chce. Warto to zwyczajnie przeczekać.

Kiedy dziecko płacze daje nam znać o swoich niespełnionych potrzebach, komunikuje się z nami po to, byśmy zaspokoili te braki. Naturalną reakcją rodzica na takie zachowanie musi być zwrócenie uwagi na malca. Przecież to w nas dziecko powinno mieć oparcie, to my powinniśmy mu gwarantować bezpieczeństwo. Nie zostawiajmy więc go samemu sobie, nawet gdy jesteśmy poirytowani jego zachowaniem, pozwólmy mu się wypłakać w naszej obecności i wyrazić swoje emocje. Kształtujemy w ten sposób w dziecku poczucie, że, gdy dzieje się coś złego, my wyciągniemy pomocną dłoń.

To nieprawda, że noszenie, tulenie i głaskanie sprawi, że dziecko stanie się małym „wymuszaczem”. Niemowlak nie jest złośliwym skrzatem, który tylko czeka, aby zrobić nam na złość, on po prostu nie potrafi sam sobie poradzić z niedogodnościami, potrzebuje nas. Poza tym, to my jako rodzice jesteśmy zobowiązani spełniać potrzeby dzieci, nie zaś na odwrót, dlatego też nie możemy oczekiwać od dziecka, aby zapewniało nam ciszę i spokój!

Badania dowodzą, że maluch, którego rodzic reaguje w mądry sposób na jego płacz, z czasem płacze coraz mniej! Ważne jest zatem, abyśmy z sercem i z głową podchodzili do płaczącego noworodka. Każdy powód płaczu u dziecka jest ważny, każdy wymaga reakcji z naszej strony – choćby zwykłego dotyku czy zwrócenia się do dziecka.

 

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: kiedy dziecko płacze, płacz noworodka, dlaczego niemowlę płacze, dlaczego dziecko płacze, płacz dziecka,  powód płaczu u dziecka, przyczyny płaczu u dziecka

Porady powiązane