Jak dojść do siebie po trudnym porodzie

Jak dojść do siebie po trudnym porodzie

Poród to ważne wydarzenie w życiu matki. Nawet jeśli rodzi po raz kolejny. Wiele kobiet, pomimo rzetelnych przygotowań do tego wyjątkowego dnia – przyjścia na świat upragnionego dziecka, odczuwa po wszystkim silne zmęczenie, obolałość całego ciała , a część z nich… rozczarowanie.

Każdy poród jest inny, dlatego ważne jest aby odbywał się bezpiecznie, pod okiem fachowego personelu, który w porę zareaguje gdy matce lub dziecku będzie groziło niebezpieczeństwo.

Po porodzie siłami natury możesz odczuwać ból krocza, a nawał pokarmu może objawić się bolesnością piersi, a przy tym trudno o wyśmienity nastrój. Kobieta po porodzie potrzebuje czasu aby zregenerować siły.

Są to czynniki sprzyjające wystąpieniu baby blues (smutek poporodowy), ale i z nim można sobie poradzić.

Rozczarowanie, które pojawi się po urodzeniu dziecka, może wynikać z dolegliwości fizycznych i predyspozycji psychicznych. Ciało zmienione przez ciążę potrzebuje odrobiny czasu, aby powrócić do formy. Tak samo jest z mieszanymi uczuciami, potrzeba czasu aby je poukładać.

Jeśli masz zatem za sobą ciężki poród, również w tym emocjonalnym aspekcie, zrób następujące rzeczy:

1. Koniecznie porozmawiaj z kimś zaufanym o swoich przeżyciach. Nie duś ich w sobie. Nie wypieraj. Zaakceptuj trudne emocje, które ci towarzyszyły: przerażenie, panikę i lęk. Wyraź je przed kimś bliskim i… idź dalej.

2. Pytaj o wszystko, czego nie rozumiesz: położną, lekarza, doświadczoną matkę, psychologa. Nie pozostawaj w poczuciu bezradności. Masz prawo mieć obawy i masz prawo pytać o wszystko, co je wywołuje.

3. Myśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczna, i napawaj się nimi. Ciesz się, że twoje dziecko jest zdrowe, że dostało 10 punktów w skali Apgar, a przecież tak się bałaś o to, czy będzie z nim wszystko w porządku.

4. Wyobrażaj sobie piękne chwile, jakie są przed wami. Spacer w słoneczny, wiosenny dzień. Odpoczynek, wizytę gości i wspólnie celebrowaną radość z narodzin nowego życia, które ty wydałaś światu.

Jeśli powyższe metody nie przyniosą ci ulgi po trudnym porodzie, poszukaj pomocy u specjalisty: psychologa, terapeuty.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: trudny poród, jak dojść do siebie po trudnym porodzie, smutek poporodowy, baby blues, 

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem