Jaka oliwka dla noworodka będzie najlepszym wyborem? 4 sprawdzone produkty

Oliwka dla noworodka

Zastanawiasz się, jaka oliwka dla noworodka będzie najlepsza? I czy w ogóle jest to niezbędny kosmetyk wyprawki maluszka? Niezliczona liczba kolorowych i pastelowych buteleczek, pod którymi uginają się sklepowe półki, oraz blogi i fora pełne sprzecznych recenzji nie ułatwiają decyzji. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki ranking sprawdzonych olejków i oliwek dla dzieci. Zawiera on wyłącznie naturalne produkty.

Oliwka czy balsam? Czym pielęgnować delikatną skórę noworodka?

To, czy zdecydujesz się na oliwkę czy na balsam, zależy wyłącznie od ciebie. Oliwki mają zdecydowanie bardziej tłustą, oleistą konsystencję i ich stosowanie może wydawać się bardziej skomplikowane niż w przypadku lekkich, szybciej wchłaniających się balsamów. Z drugiej strony, w przypadku skóry o skłonnościach do przesuszania, może okazać się, że to oliwka dużo lepiej koi i pielęgnuje.

Jeśli obawiasz się, że delikatna skóra twojego maleństwa źle zareaguje na wybrany kosmetyk, zaaplikuj jego niewielką ilość na małym fragmencie ciała maluszka. W ten sposób bardzo szybko zorientujesz się, czy produkt:

  • spełnia obietnice producenta i wpisuje się w potrzeby pielęgnacyjne skóry twojego smyka,
  • szkodzi skórze dziecka (np. powoduje wysypkę lub wysusza).

Bez względu na to, czy wybierzesz oliwkę czy balsam, najbezpieczniejszym dla noworodka będzie kosmetyk o jak najprostszym, naturalnym składzie.

Jak i kiedy stosować oliwkę?

Oliwka dla dzieci może mieć różne zastosowanie. Najlepiej sprawdza się bezpośrednio po kąpieli, zaaplikowana delikatnie na wilgotną jeszcze skórę. Inny sposób to dodanie kilku kropel oliwki do wody w wanience. Bez względu na metodę, którą wybierzesz, kąpielowe rytuały z użyciem oliwki wymagają ostrożności. Uwaga na:

  • śliską skórę maluszka – nie pozwól, by wysunęło ci się z rąk,
  • śliską wanienkę – jeśli dodajesz oliwki do wody, w której kąpie się dziecko, wyściel wanienkę ręcznikiem (to samo dotyczy emolientów dodawanych do kąpieli),
  • śliską podłogę – nawet niewielka ilość oliwki wystarczy, by zmienić płytki podłogowe w lodowisko.

Czy ten kosmetyk trzeba stosować przy okazji każdej kąpieli? Odpowiedź na to pytanie da ci obserwacja skóry maleństwa, ponieważ jest to kwestia indywidualnych potrzeb i trudno o jedną, uniwersalną regułę. 

Po oliwkę warto też sięgnąć w przypadku ciemieniuchy (żółtych bądź brunatnych łusek, które pojawiają się na główce niemowlęcia, najczęściej w okolicy ciemiączka). Wystarczy wówczas zastosować kosmetyk na zmiany skórne (najlepiej na noc), a następnie wyczesać delikatnie włosy maluszka. Bywa, że ciemieniucha łatwo nie daje za wygraną – wtedy warto poradzić się farmaceuty lub lekarza.

Oliwkę można wykorzystać też do relaksującego masażu ciała maluszka. W związku z tym, że coraz powszechniej mówi się o znaczeniu bliskości i dotyku w rozwoju dziecka, producenci kosmetyków dla dzieci postarali się, by w ich ofertach nie zabrakło oliwek do masaży.

Jaką oliwkę wybrać? 4 sprawdzone produkty dla niemowlaka

1. Baby Anthyllis Zero, olejek do ciała dla dzieci, bezzapachowy, 125 ml

Oliwka dla noworodka Baby anthyllis

Zero konserwantów i substancji zapachowych – oto olejek, który składa się przede wszystkim z naturalnego oleju ze słodkich migdałów, cenionego za właściwości nawilżające, natłuszczające i regeneracyjne.

Olej ze słodkich migdałów to naturalne bogactwo witamin niezbędnych dla zdrowej i pięknej skóry: A, B1, B2, B6, D oraz E. Wraz z dobroczynnymi kwasami tworzą one odżywczy koktajl, który zapobiega przesuszeniu skóry i koi stany zapalne.

Jest to kosmetyk, który może stosować cała rodzina, zarówno do ciała, jak i twarzy, bez względu na rodzaj cery. Kto wie, może okaże się, że działa lepiej niż twój ulubiony krem lub balsam?

2. Derma, Eco Baby, oliwka do ciała, 150 ml

Oliwka dla noworodka Derma Eco Baby

Ten produkt może spodobać się zwłaszcza zwolennikom ekologicznych kosmetyków, a także tym, którzy szukają oliwki bezpiecznej dla alergików lub przy atopowym zapaleniu skóry.

Lista składników to zaledwie cztery substancje. Całkiem dobry wynik w porównaniu do popularnych oliwek, w których składzie widnieją dziesiątki pozycji.

W tej naturalnej kompozycji też nie brakuje olejku ze słodkich migdałów, dodatkowo wzbogaconego witaminą E. Jeśli nie wiesz więc, jaką oliwkę dla niemowlaka wybrać, i interesują cię wyłącznie ekologiczne kosmetyki, warto zwrócić uwagę właśnie na ten produkt.

3. Kit and Kin, organiczny olejek łagodzący dla maluszka, 100 ml

Oliwka dla dziecka Kit and Kin

Tu co prawda lista komponentów jest dłuższa, ale tylko dlatego, że Emma Bunton (wokalistka Spice Girls) postanowiła stworzyć kosmetyk z naturalnych, tłoczonych na zimno olejów: słonecznikowego, kameliowego, jojoba, z pestek moreli i żurawiny.

To wciąż nie wszystko! Łagodzące, nawilżające i pielęgnacyjne właściwości olejku wzmacnia oliwa z oliwek i estry masła shea. Kompozycja ma delikatny, przyjemny zapach.

Czy bogactwo tych naturalnych składników uzasadnia nieco wyższą cenę? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb skóry twojego maluszka.

4. Alphanova Bebe, olejek do masażu, 100 ml

Oliwka dla niemowlaka Alphanova

Znasz i cenisz znaczenie dotyku najukochańszych dłoni? Chcesz pielęgnować swojego maluszka w stylu eko? Oto propozycja, która może ci się spodobać!

Francuska marka Alphanova stawia na naturalne składniki, które pozyskuje z terenów Prowansji. Swoją ofertę tworzy przede wszystkim z myślą o mamach i ich maleństwach.

Na kompozycję tego olejku do masażu składają się cztery oleje wytłoczone z  roślin pochodzących z ekologicznych upraw: słoneczników, słodkich migdałów, orzeszków makadamia i róży piżmowych.

Oliwka – sprawdzony sposób na pielęgnację skóry niemowlaka, jednak nie dla wszystkich

Podsumowując: jaka oliwka dla noworodka będzie najlepsza? Być może żadna, ponieważ odpowiednio nawilżona skóra maluszka często nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i specyfików. Oczywiście z wyjątkiem dobrego kremu z filtrem UV wiosną i latem.

Masz już oliwkę, ale okazało się, że twój smyk jej nie potrzebuje? Śmiało stosuj kosmetyk sama, na własną, zwłaszcza suchą skórę. Testuj jej natłuszczające i pielęgnacyjne właściwości po kąpieli lub depilacji. Wypróbuj jako nawilżający kosmetyk do suchych włosów (lub samych ich końcówek) albo relaksującego masażu.

Oprac. Luiza Słuszniak

Może Cię również zainteresować: