Mądre bajki dla dzieci do czytania

Mądre bajki dla dzieci do czytaniaJak wśród tak szerokiej oferty rynkowej znaleźć mądre bajki dla dzieci do czytania na głos? Taka historyjka lub opowiadanie powinno już od pierwszych słów zainteresować smyka na tyle, by straciło zainteresowanie innymi zajęciami i chciało poznać do końca losy bohaterów. Wspólne czytanie z kilkulatkiem doskonale wpływa na rozwój umysłowy oraz emocjonalny, dlatego warto wybrać odpowiednie książeczki.

Czy istnieje lista mądrych bajek dla dzieci do czytania?

Czytanie pociechom nie tylko wpływa pozytywnie na ich prawidłowy rozwój, ale także pomaga zbudować silniejszą więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Przede wszystkim maluch zapamięta te wspólnie spędzane chwile na całe życie i w przyszłości będzie chciał je powtarzać z własnymi dziećmi. Ponadto poznawanie nowych historyjek świetnie rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, pomaga zrozumieć związki przyczynowo skutkowe, a także poprawia koncentrację. Dodatkowo, mądre bajki do czytania uczą, jak odróżniać dobro od zła, czym jest empatia, przez co pozytywnie wpływają na zwiększenie poczucia własnej wartości malucha.

Czytający rodzic zachęci i zmotywuje malucha do poznawania pierwszych liter, tak by w przyszłości sam mógł poznawać losy ulubionych bohaterów. Dzieci chętnie sięgające po książeczki z reguły szybciej rozwijają słownictwo oraz zdobywają wiedzę, lepiej opanowują podstawowe zasady pisowni, a także dysponują szerszym słownictwem, niż pociechy spędzające cały wolny czas na graniu czy oglądaniu filmów.

Które mądre bajki dla dzieci do czytania sprawdzą się najlepiej?

Miłość do książek warto zacząć wdrażać już od pierwszych tygodni życia. Krótkie wierszyki lub bajki o prostej fabule nie tylko doskonale pobudzają wyobraźnię maluszka, ale mogą działać również kojąco zwłaszcza w okresie bolesnego ząbkowania czy wzdęć. Jakie mądre bajki dla dzieci warto wybierać?

  • Książeczki sensoryczne dla najmłodszych – nawet kilkumiesięczne maluchy mogą mieć własne pierwsze książeczki przygotowane z bezpiecznych materiałów. Każda tkaninowa strona oferuje mnóstwo różnorodnych struktur, obrazków, koralików oraz elementów ułatwiających chwytanie. Przy grzbiecie książeczki często znajduje się gryzak idealny dla ząbkujących maluchów.
  • Książeczki dźwiękowe – jakie odgłosy wydaje krowa, żaba czy chrząszcz? Seria dźwiękowych książek tematycznych pomaga wprowadzić pociechę w fascynujący świat prostych słów oraz dźwięków wydawanych przez zwierzęta czy pojazdy.
  • Krótkie wierszyki i bajeczki – doskonale nadają się do czytania maluchowi przed snem lub popołudniową drzemką, a historie w których główne role odgrywają zwierzątka lub autka cieszą się od lat niesłabnącą popularnością.
  • Książki dla dzieci o innych dzieciach – dzięki kolorowej szacie graficznej oraz dużej ilości drobnych rysunków maluchy mogą poznać dzieci żyjące w innych miastach, krajach, a nawet kontynentach. Dodatkowym atutem takich książeczek jest możliwość odszukiwania poszczególnych postaci podczas czytania z rodzicem.
  • Książeczki tematyczne – niewielkie, kolorowe i wykonane z usztywnionej tektury, dzięki czemu są odporne na zabrudzenia czy potarganie. Wśród szerokiej gamy tematycznej można wybrać zarówno książki dotyczące mój. życia na wsi, w mieście, lesie czy pod wodą.

Mądre bajki do czytania dla dzieci starszych

Kilkulatki, które uwielbiają słuchać, gdy rodzic lub opiekun czyta im bajki, sami z czasem próbują naśladować bliskich. Wówczas warto przeglądać z nimi książeczki o cyfrach, literkach oraz składaniu pierwszych prostych słów. Nie bez znaczenia są także dłuższe opowiadania lub baśnie, które dzięki wciągającej fabule z morałem nauczą pociechy zjawisk przyczynowo skutkowych i zachęcą do samodzielnego zgłębiania poszczególnych lektur. Wśród wielu książek kierowanych do kilkulatków warto zwrócić uwagę na:

  • Baśnie z różnych stron świata – bracia Grimm, Andersen czy Perrault to najbardziej znani baśniopisarze na świecie, których dorobkiem literackim zachwycają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Już większość 3-4-latków z chęcią wsłucha się w niesamowite przygody rycerzy, biedaków czy księżniczek.
  • Pierwsze elementarze – mądre bajki dla dzieci do czytania to nieraz wyjątkowe książeczki, dzięki którym pociechy poznają literki i cyfry, z których mogą składać pierwsze proste wyrazy.
  • Książeczki interaktywne dla samouków – czytelne ilustracje, krótkie, proste zdania oraz mnóstwo dźwięków i ciekawostek wypowiadanych za pomocą przycisków lub elektronicznego pióra, to niezwykle ciekawe rozwiązanie dla małych odkrywców ciekawych świata.
  • Coś do nauki rysowania i pisania – dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki na kartkach publikacje uczące pisania są wielorazowego użytku. Wystarczy użyć magicznej gumki znajdującej się na końcu mazaka i zacząć rysować od nowa.
  • Wiersze dla dzieci – tacy znani autorzy jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Aleksander Fredro czy Ewa Szelburg-Zarembina uczą i bawią dzieci od wielu lat, a ich wiersze zapadają w pamięć na całe życie.

Aby maluch nie tracił zainteresowania książeczkami, warto nie tylko podarować mu różnorodną tematykę, ale także wspólnie czytać krótkie teksty, przeglądać rysunki i zachęcać smyka do opowiadania, co na nich widzi. Podczas takiej wspólnej zabawy dziecko równocześnie zacieśnia więzy z bliskim i poszerza swoje horyzonty, zdobywa wiedzę ogólną oraz opanowuje słownictwo polskie. Dlatego codziennie warto poświecić trochę czasu na książeczki i zadawać smykowi proste pytanie: „co dzisiaj czytamy, wierszyki, bajki, opowiadania, a może pełne magii baśnie…?”.

Poznaj bajki dla dzieci o dinozaurach oraz bajki o samochodach – być może spodobają się także twojemu maluchowi.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: