Książki jako wsparcie terapii logopedycznej dziecka

Książki jako wsparcie terapii logopedycznej dzieckaKsiążki logopedyczne mogą być nieocenioną pomocą w terapii poprawnej wymowy – nie tylko podczas zajęć ze specjalistą, ale również w domowym zaciszu. Przygotowaliśmy dla ciebie garść wskazówek co do tego, jakie cechy powinna mieć dobra książeczka do nauki mówienia. Zaproponujemy też kilka przykładowych książek logopedycznych dla 2-latka lub starszego dziecka – wybierz spośród nich tę, która ma szansę najbardziej przypaść do gustu twojemu smykowi!

Książka logopedyczna dla dzieci – co to jest? Jakie warunki powinna spełniać?

U twojej pociechy rozpoznano wady wymowy, zaburzenia płynności mowy lub inne trudności w komunikacji? Prawdopodobnie otrzyma ona zalecenie, aby udać się do logopedy. Ćwiczenia ze specjalistą nie dla wszystkich dzieci są przyjemnością – aby przestać traktować je jako przykry obowiązek, możesz wprowadzić wspólną lekturę książek logopedycznych poza gabinetem. Czym różnią się takie tytuły od tradycyjnych? W ich fabułę wplecione są ćwiczenia rozwijające prawidłową artykulację – dzięki nim w warunkach domowych możecie bez presji pracować nad wymową. To ważny krok w nauce swobodnego porozumiewania się! Dobra książka logopedyczna może być pomocna w:

  • rozumieniu mowy,
  • wzbogaceniu słownictwa dziecka o nowe wyrazy,
  • rozwoju umiejętności snucia narracji i tworzenia własnych opowiadań,
  • większej płynności wymowy,
  • przezwyciężeniu lęku przed publicznym wypowiadaniem się.

Zaletą domowej pracy z książkami edukacyjnymi jest także brak ograniczeń czasowych. Jeśli dziecko ma z czymś trudności, możesz zatrzymać się i przećwiczyć to zagadnienie, np. tworząc własne zdania z danymi głoskami.

Czy to oznacza, że każda książka do nauki mówienia będzie dobrym pomysłem? Oczywiście, że nie. Taka pozycja powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku dziecka, poziomu trudności oraz zdiagnozowanych zaburzeń mowy. Inna książka przyda się podczas nauki mówienia dla 2-latka, a inna dla starszego dziecka. Nie zapominaj także o wyborze odpowiedniej tematyki – im bardziej interesująca będzie książka, tym większa motywacja do pracy i radość z rezultatów!

Nauka mówienia dla 2-latka – jaką książkę wybrać na początek?

Rodzice najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się mówić, powinni sięgać po książki logopedyczne kierowane wyłącznie do ich grupy wiekowej. Tytuły dla takich maluchów najczęściej są interaktywne i wyposażone w kolorowe ilustracje, które przykuwają uwagę. Zawarte w nich ćwiczenia skupiają się głównie na wyrazach dźwiękonaśladowczych i niewielkim zasobie słownictwa. Spotkasz się w nich również z wykorzystaniem powtórzeń, które mają zapaść smykowi w pamięć. Nie obawiaj się korzystać z proponowanych w książce zabaw logopedycznych dla 2-latka – przynoszą one nie tylko dużą frajdę, ale też widoczne (i słyszalne!) efekty.

Dowiedz się, w jaki sposób jeszcze możesz rozwijać słownictwo u dzieci.

Książeczki do nauki mowy dla starszych dzieci

Starszaki mogą już czytać książki o prostej fabule, dłuższych zdaniach i bardziej skomplikowanym słownictwie. Podczas pracy z takimi tytułami nie zapomnij o tym, aby skupić się nie tylko na czytaniu, ale również dyskutowaniu na temat ich treści czy tworzeniu własnych historii. Pozwólcie sobie na więcej kreatywności – to również forma nauki!

Jak działają książki logopedyczne? Podsumowanie

Książki logopedyczne są doskonałą formą pomocy w nauce mówienia i płynnego czytania – nie tylko umożliwiają łączenie nauki z dobrą zabawą, ale również pozwalają zbudować jeszcze głębszą relację z dzieckiem. Dzięki obustronnemu zaufaniu dziecko może w pełni rozwinąć swoje umiejętności i zyskać swobodę, o którą trudno byłoby podczas korzystania wyłącznie z usług logopedy. O czym warto pamiętać podczas korzystania z takich książek?

  • Dbaj o przyjazną atmosferę, bez presji i wygórowanych wymagań – takie warunki najbardziej sprzyjają nauce,
  • angażuj się w cały proces, by zachęcić malucha do interakcji – możesz wyjaśniać znaczenie słów, pytać o odgłosy wydawane przez zwierzęta na ilustracjach czy też rozwijać historie zawarte w fabule,
  • nie zapominaj o regularności – książki logopedyczne nie będą działać, jeśli będziecie korzystać z nich tylko raz na jakiś czas.

Pamiętaj również, że zawsze możesz skonsultować swoje wybory z logopedą. Z dużym prawdopodobieństwem zaproponuje ci najciekawszą logopedyczną literaturę dziecięcą, a do tego podpowie, w jaki sposób możesz z niej korzystać, aby uatrakcyjnić naukę poprawnej wymowy.

Sprawdź również, jak nauczyć dziecko czytać.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: