Kilka sprawdzonych pomysłów na rodzinne wieczory z maluchami

Kilka sprawdzonych pomysłów na rodzinne wieczory z maluchamiWieczór spędzony z dziećmi może przynieść wiele frajdy całej rodzinie. To czas, gdy dorosłym przypomina się co to znaczy być dzieckiem. Przezwyciężcie zmęczenie i tzw. lenia. Zabawa z dziećmi może być ożywcza, a przede wszystkim, pogłębi wasze wzajemne więzi.

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy z dziećmi w domu:

  • Rodzinny wieczór mody. Urządzacie wybieg, np. w salonie. Ustawiacie krzesła widowni. Każdy ma parę minut na przygotowanie swojej stylizacji. Inwencja nieograniczona! Możecie również podzielić się na grupy. Gdy wszyscy będą już gotowi, rozpoczyna się wielkie show. Zapewniam was, że ta zabawa bardzo wciąga i masa śmiechu gwarantowana!

  • Wspólne przygotowanie ekstra kolacji. Każdy zakłada fartuch, bierze w garść swój przepis do wykonania i… do roboty! Rodzice mogą np. zająć się krojeniem. Dzieci przygotowują sałatkę. Wspólnemu gotowaniu może towarzyszyć konkurs, np. na najfajniej udekorowaną kanapkę. A po wszystkim – dodatkowy bonus. Wspólny, pyszny posiłek. Smacznego!

  • Rodzinny wieczór gier planszowych. W każdej, ale to absolutnej każdej rodzinie, gdzie są dzieci, nie powinno zabraknąć planszówek. To wcale nie muszą być wyszukane hity. Poczciwy chińczyk, bierki czy warcaby dostarczą nie mniej emocji i śmiechu.

  • Wieczór opowiadania rodzinnych historii. Wasze dzieci będą zachwycone! Wyszperajcie stare, rodzinne fotografie. Może jakieś zapiski, kartki z pamiętnika? Przedszkolaki uwielbiają słuchać o swoich przodkach. Tym samym wzmacniacie w nich poczucie więzi i poczucie tożsamości, niezbędne do ich prawidłowego emocjonalnego rozwoju.

  • Zabawa w kalambury. Kto jej nie zna! Wymyślacie jakieś proste hasło i przedstawiacie je zgromadzonym, ale bez użycia słów. Tylko ruch ciała i gesty. Ta radosna konkurencja doskonale rozwija abstrakcyjne myślenie. Uczy rozpoznawania mowy ciała. Dziecko musi skojarzyć ruch i mimikę z hasłem, którego dotyczą. Powodzenia!

  • Oprac. Joanna Weyna

    Powiązane artykuły