Ranking robotów sprzątających roku 2022 – najlepsze modele

Ranking robotów sprzątających roku 2022 – najlepsze modeleNajnowszy ranking robotów sprzątających powinien ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia z szerokiej oferty tego typu sprzętów. Nowoczesne roboty wyposażone są w szereg różnorodnych funkcji, które sprawiają, że ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Właśnie dzięki temu w wielu domach zastępują one tradycyjne odkurzacze. Jaki robot sprzątający wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy!

Robot sprzątający a tradycyjny odkurzacz. Plusy i minusy  

Nowoczesne roboty sprzątające posiadają szereg cech, które sprawiają, że są bardziej funkcjonalne i praktyczne niż tradycyjne odkurzacze. Jakie to cechy?

 

  • Kompaktowe wymiary. Tego typu urządzenia nie zajmują dużo miejsca, więc z łatwością powinniśmy znaleźć miejsce, by wygodnie je przechować.
  • Automatyzacja. Roboty sprzątające są praktycznie bezobsługowe. By skutecznie wykonały swoją pracę, wystarczy je uruchomić i ewentualnie opróżnić zbiorniczek na kurz (jeśli mamy model, który nie robi tego sam).
  • Niski poziom hałasu. Robot sprzątający jest znacznie cichszy niż większość odkurzaczy.
  • Energooszczędność. Roboty sprzątające są zoptymalizowane w taki sposób, że pobierają mniej energii podczas pracy niż ręczny odkurzacz.

Jednocześnie roboty sprzątające są znacznie droższe niż tradycyjne odkurzacze. Warto wiedzieć też, że nawet najlepszy robot sprzątający nie zastąpi ręcznie obsługiwanego sprzętu. Robot, mimo wszystkich swoich zalet, nie jest w stanie posprzątać pomieszczenia w takim stopniu, jak zrobi to ludzka ręka i ssąca rura odkurzacza. Robotem nie odkurzymy też schodów i trudno dostępnych zakamarków, nie wspominając już o pozbyciu się pajęczyn czy odkurzenia wnętrza samochodu.

Jaki robot sprzątający wybrać? Najważniejsze parametry

Ranking robotów sprzątających powinien pomóc w wyborze najlepszego urządzenia, jednak zanim do niego przejdziemy, przedstawimy kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Moc. To od mocy urządzenia i jego siły ssącej w dużej mierze zależeć będzie efektywność pracy robota. Absolutne minimum to 35 W. Sprzęt o mniejszej mocy może okazać się niewydajny.
  • Zbiornik na kurz. Pojemność zbiornika na kurz będzie warunkować to, jak często będziemy musieli go opróżniać. Im będzie większy, tym lepiej. Są też modele, które posiadają funkcję automatycznego opróżniania pojemnika.
  • Czas pracy. Parametr, który określa, jak długo robot będzie pracował na jednym pełnym naładowaniu baterii. Najlepsze roboty sprzątające mogą działać nawet 200 minut bez przerwy. Minimum, na które można się zgodzić to 30 minut. W takim czasie robot powinien zdążyć odkurzyć niewielkie mieszkanie.
  • Czujniki. Wbudowane czujniki sprawią, że robot nie tylko nie będzie stale obijać się o ściany i meble, ale nie spadnie też ze schodów. Możemy wśród nich wyróżnić: sensory kurzu, uskoku terenu i czujniki zbliżeniowe.
  • Mopowanie. Nowoczesne roboty posiadają funkcję mopowania podłogi, a niektóre modele także jej polerowania. Obie pozwalają na utrzymanie podłóg w dobrej kondycji.
  • Zdalne sterowanie. Dzięki możliwości połączenia z wi-fi oraz dedykowanym aplikacjom robotami sprzątającymi można zarządzać, będąc w pracy, na siłowni czy zakupach.

Roboty sprzątające – ranking najlepszych produktów

Roboty sprzątające mają za zadanie dbać o czystość w naszych domach i oszczędzać nasz cenny czas. Jaki jest idealny robot sprzątający? Ranking, który opracowaliśmy, wyłania kilka wartych uwagi modeli, które nie dość, że skutecznie odkurzają powierzchnie, takie jak drewno, panele czy płytki, posiadają też funkcje mopowania i polerowania podłóg. Te inteligentne maszyny sprzątające potrafią zapamiętywać rozkład pomieszczeń w domu lub mieszkaniu i bardzo sprawnie się po nich poruszać.

Ranking najlepszych robotów sprzątających:

 

Zobacz wszystkie roboty sprzątające →

 

Roboty sprzątające – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Podstawowym zadaniem robota sprzątającego jest utrzymanie czystości w domu lub mieszkaniu. Oznacza to, że nie jest to urządzenie, które pomoże nam posprzątać spory bałagan, a raczej utrzymać porządek. Najlepiej jeśli urządzenie będzie więc pracowało codziennie, a minimum kilka razy w tygodniu. Tylko wtedy będziemy zadowoleni z jego pracy.
  • Roboty sprzątające działają dzięki wbudowanym akumulatorom, które trzeba systematycznie ładować. Po zakończeniu sprzątania warto podłączyć urządzenie do stacji ładującej lub kabla sieciowego, żeby było gotowe do pracy w przyszłości.
  • Roboty sprzątające zapamiętują układ pomieszczeń, ale nie są w stanie efektownie pracować jeśli na swojej drodze będą napotykać niespodziewane przeszkody. Porozrzucane książki, ubrania, dziecięce klocki, czy maskotki nie powinny znajdować się na podłodze, gdy uruchamiamy robota. Należy je wcześniej sprzątnąć, by pozwolić urządzeniu na swobodną pracę.
  • Jeśli mamy w domu wysokie progi robot może sobie z nimi nie poradzić. W takiej sytuacji trzeba będzie przenosić go z pomieszczenia do pomieszczenia, by mógł kontynuować pracę. Roboty nie dotrą też do zakamarków mniejszych od ich średnicy, wynoszącej około 35 cm.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: