Ulepimy dziś bałwana? 7 pomysłów na zabawy na śniegu

Ulepimy dziś bałwana? 7 pomysłów na zabawy na śniegu

Zabawy na śniegu są jednym z najlepszych sposobów na zimową nudę. Wystarczy niewielka górka pokryta białym puchem czy osiedlowa ślizgawka, aby miło spędzić czas. Do tego dochodzi lepienie bałwana, bitwa na śnieżki, budowa igloo czy nawet beztroskie tarzanie się w miękkim puchu... Możliwości jest mnóstwo, wystarczy uruchomić wyobraźnię. Jednak na wypadek gdyby ta was zawiodła, przygotowaliśmy 7 pomysłów na bezpieczne zabawy na śniegu.

 

Ślizg z górki

 

Radosny ślizg z ośnieżonej górki to jedna z najlepszych rzeczy, jaka może przydarzyć się dziecku zimą. Trudno wyobrazić sobie zimową zabawę na śniegu bez możliwości zjechania z nawet niewielkiej pochyłości w parku lub za miastem. Oczywiście zjeżdżać można nie tylko na sankach – służą do tego także różnego rodzaju ślizgacze.

 

Ślizgacze na śnieg dla dzieci

 

Niewiele jest prezentów, które zachwycą młodego miłośnika zimowego szaleństwa w takim stopniu, jak nartosanki. Cóż może być fajniejszego od sanek, które mają kierownicę, hamulce, wygodne siedzisko i wyglądem przypominają skuter śnieżny? Z kolei rodziców, którzy uważają, że zasady bezpiecznej zabawy na śniegu są priorytetem, z pewnością zainteresuje fakt, że nartosanki są lekkie, bezpieczne, wytrzymałe, a co najważniejsze – bardzo stabilne.

 

 

 

Dla wielu dorosłych to sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa. Niegdyś napompowane dętki były bardzo popularnym widokiem na pokrytych śniegiem wzgórzach i pagórkach, kłopot w tym, że bywały niezbyt bezpieczne. Inaczej jest z oponą do zjeżdżania – jest to produkt certyfikowany, zrobiony z bezpiecznego PVC, wyposażony w dodatkowe uchwyty oraz łatkę naprawczą. Doskonałe rozwiązanie dla starszych dzieci.

 

 

 

Plastikowy ślizgacz przedstawiający księżniczki Disneya będzie idealnym rozwiązaniem dla fana bądź fanki tego typu animacji. Ślizgacz zrobiony jest z wyprofilowanego i wytrzymałego plastiku. Idealny do zjazdów w pojedynkę.

 

 

Klasyczne jabłuszko do zjeżdżania wykonane z tworzywa sztucznego. Wytrzymałe, wygodne, bez żadnych zdobień. Powinno spodobać się zarówno przedszkolakowi, jak i starszemu dziecku w wieku szkolnym.

 

 

 

 

Wspólne wyjście na łyżwy

 

Gdy temperatura zbliży się w okolice 0ºC, lodowiska pod gołym niebem natychmiast zapełniają się łyżwiarzami. Nic w tym dziwnego – wyjście na łyżwy jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi czy dziećmi. Zima to także bardzo dobra pora na podarowanie dziecku pierwszej pary łyżew i zaszczepienia w maluchu miłości do hokeja lub jazdy figurowej na lodzie.

 

Łyżwy dla dzieci

Bardzo ładne łyżwy figurowe dla nastolatki. Zdobiona złotymi wzorami cholewka z eleganckiej skóry syntetycznej prezentuje się niezwykle stylowo. But jest oczywiście ocieplony w środku, a jego przód wzmocniony. Ostrze wykonane jest z niklowanej stali, dzięki czemu jest wytrzymałe i odporne na korozję. Łyżwy dostępne w wielu rozmiarach – od 35 (wkładka 226 mm) do 42 (wkładka 273 mm).

 

Łyżwy figurowe dla młodszych dziewczynek, wyposażone dodatkowo w klamry oraz rzep, które mają na celu stabilizację stawu skokowego. Długość buta można regulować, nie ma więc ryzyka, że pociecha zbyt szybko wyrośnie z łyżew. Co ciekawe, płozę można oddzielić od buta i zastąpić ją kółkami, dzięki czemu otrzymamy klasyczne rolki, idealne na lato.

 

Łyżwy hokejowe dla chłopca w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. But posiada dodatkowe wzmocnienia stabilizujące staw skokowy, a także regulację długości. Płozę można w lecie wymienić na rolki – i używać do jazdy po asfalcie czy ścieżkach rowerowych.

 

 

 

 

 

Tworzenie budowli i rzeźb ze śniegu

Mokry śnieg to bardzo dobry budulec rzeźb czy różnych budowli, o czym wie każdy, kto kiedykolwiek w życiu lepił bałwana czy stawiał igloo. Ze śniegu można tworzyć również takie same konstrukcje, jak z piasku. Wystarczy posiadać odpowiednią foremkę, dzięki której nadamy śnieżnej masie interesujący nas kształt.

Foremki do śniegu

Taką foremką jest Bilibo – kreatywna zabawka, która może wspomagać rozwój wyobraźni oraz koordynacji ruchowej dziecka. Bilibo to sporych rozmiarów muszelka wykonana z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Może też służyć jako pojemnik albo siedzisko. Dziecięca wyobraźnia jest jednak na tyle kreatywna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z muszelki Bilibo zrobić kołyskę, skorupę żółwia, kamień, czy nawet ślizgacz, dzięki któremu można zjeżdżać z ośnieżonej górki.

  

 

 

Rzucanie śnieżkami do celu

Bitwa na śnieżki to – obok lepienia bałwana oraz zjeżdżania z górki na sankach – kolejny symbol zimy. Dlaczego jednak lekko nie zmodyfikować tej zabawy i nie zamienić jej w rzucanie śnieżkami do celu? Jeżeli dodamy do tego możliwość użycia prawdziwej procy, to nagle okaże się, że nie ma lepszej zabawy, niż trafianie śniegowymi kulkami w plastikową butelkę czy nieodległe drzewo.

Proca dla dzieci

Plastikowa proca, wyposażona dodatkowo w dwie bomby wodne, będzie bardzo ciekawym prezentem dla każdego energicznego dziecka. Pamiętajmy tylko, żeby pociecha podczas zabawy miała na uwadze odpowiednie zasady bezpieczeństwa – celowanie w ludzi, zwierzęta, samochody czy budynki jest surowo zabronione.

 

 

 

 

Dokarmianie i obserwacja ptaków

Dokarmianie ptaków zimą to bardzo wdzięczne zajęcie. Jednocześnie jest to doskonała lekcja cierpliwości, obowiązkowości i troski o zwierzęta. Poza tym sikorki, gile czy sroki wprowadzają mnóstwo ożywczego kolorytu w monotonny, zimowy krajobraz. Ich obserwowanie może być więc ciekawą rozrywką.

 

Kilka rad dla początkujących ornitologów:

 • Aby dziecko mogło w spokoju obserwować ptaki, muszą one najpierw pojawić się w najbliższej okolicy. Przyda nam się więc niewielka budka lęgowa lub karmik do zawieszenia w ogrodzie. Można go wykonać samodzielnie lub poszukać gotowego produktu w sklepie.
 • Skąd jednak mały ornitolog ma wiedzieć, czym się różni kos od szpaka, a wróbel od mazurka? Z pomocą przychodzi „Mały atlas ptaków” autorstwa Ewy i Pawła Pawlaków. Ta bogato ilustrowana, niewielka książeczka z zabawnymi historyjkami o ptakach będzie wspaniałym prezentem dla dziecka wykazującego zainteresowanie przyrodą.
 • Maluch dokarmia już ptaki i odróżnia sikorkę od trznadla. Ale co w sytuacji, gdyby chciał obserwować ptaki także podczas spaceru po lesie lub parku. Jak ich spłoszyć? W tym celu warto zaopatrzyć się w ergonomiczną, wytrzymałą lornetkę (np. Levenhuk LabZZ B2), wyposażoną w szklane soczewki i regulację ostrości. Dzięki takiemu gadżetowi malec będzie mógł przyglądać się ptakom nawet ze znacznych odległości.
 •  

  Eksperymenty ze śniegiem

  Śnieg to nie tylko doskonały budulec budowli czy rzeźb. To także bardzo interesująca substancja z czysto fizycznego punktu widzenia. Z czego tak naprawdę składa się śnieg? Dlaczego topnieje? Co zawiera oprócz wody? My, dorośli, to wiemy, ale kilkuletnie dzieci jeszcze nie. Dlatego warto przeprowadzić z pociechą kilka prostych eksperymentów fizycznych, by zaciekawić ją obserwacją najbliższego, zimowego otoczenia.

  Eksperymenty dla dzieci

  Książka ta pozwoli dziecku poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące różnych zjawisk przyrodniczych. Co więcej, można dzięki niej przeprowadzić również mnóstwo prostych eksperymentów, które powinny ułatwić zrozumienie podstawowych praw fizyki.

   

   

   

   

   

  Frisbee w towarzystwie czworonożnego przyjaciela

  Odrobina ruchu potrzebna jest także zimą. Doskonałym pretekstem do aktywności na świeżym powietrzu może być np. spacer z psem. Aby był jednak bardziej dynamiczny, warto zaopatrzyć się w frisbee! Taki gadżet powinien zapewnić mnóstwo frajdy, zarówno dziecku, jak i pupilowi.   

  Frisbee dla dzieci

  Silikonowe frisbee sprawdzi się nie tylko w lecie na plaży czy w ogrodzie, ale również zimą, podczas zabaw z psem. Frisbee jest odporne na działanie niskiej temperatury, a ponadto bardzo wytrzymałe, dzięki czemu psie zęby nie uszkodzą go zbytnio podczas wspólnej zabawy na śniegu.

   

   

   

   

   

  Śnieg to dla dzieci wielka radość. Jako rodzic powinieneś jednak zadbać o to, by podczas zimowych harców nic im się nie stało

  Dla dzieci zabawy na śniegu to czysta frajda. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza zabawa może zamienić się w nieszczęście, jeżeli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Odpowiednia odzież, ciepłe buty i rękawice, ochraniacze na kolana, kask, atestowane zabawki – każda z tych rzeczy jest niezwykle ważna. Pod warstwą śniegu mogą bowiem kryć się kamienie lub korzenie, lód jest twardy i bardzo niebezpieczny, gdy upadamy na śliską taflę z dużą prędkością (nie wspominając już o dzikich lodowiskach na zamarzniętych jeziorach i stawach), a przemarznięte stopy czy dłonie mogą być przyczyną poważnej infekcji.

  Dlatego korzystajmy z wyobraźni nie tylko po to, żeby wymyślać nowe zabawy, ale także przewidywać ewentualne zagrożenia.

   

  Oprac. Daniel Śliwa

  Powiązane artykuły