Jak zrobić karmnik dla ptaków z dzieckiem? Wskazówki na zrobienie prostego karmnika

Jak zrobić karmnik dla ptaków z dzieckiem?

Jak zrobić karmnik dla ptaków? – jesienią i zimą to zagadnienie jest bardzo ważne. To właśnie wtedy ptaki najbardziej potrzebują naszej pomocy. Coraz trudniej zdobyć im pożywienie, a spadająca temperatura nie ułatwia przeżycia. Ziarenka i inne smakołyki w karmnikach pomogą przetrwać różnym gatunkom ptaków. Poznaj kilka sposób na to, jak zrobić karmnik z dzieckiem – od błyskawicznych podajników po bardziej skomplikowane konstrukcje.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki 5l?

Plastikowe butelki nie służą środowisku, ale możemy wykorzystać je do dobrych celów. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Projekt w stylu zero waste jest dość prosty do wykonania. Wytnij cztery kwadratowe otwory o wymiarach 8x8 cm na dole plastiku z pomocą nożyka do tapet. Powinny one znaleźć się w odległości ok. 5 cm od dna, ponieważ tą drogą ptaki będą wlatywać do środka. Obklej brzegi taśmą izolacyjną dla bezpieczeństwa. Z kolei tuż pod nakrętką zrób cztery otwory – np. rozgrzanym gwoździem – i przepleć przez nie sznurek. Teraz pozostało już tylko zrobienie węzła i nasypanie pyszności do gotowego karmnika.

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków z drewna?

Połącz dwanaście drewnianych słupków za pomocą śrub do drewna w taki sposób, by utworzyły stelaż. Cztery pionowe przytnij pod kątem 45°, dzięki czemu zamontujesz daszek. Następnie weź cienką deskę i podziel ją na trzy części. Dwie posłużą za dach, a jedna stanie się podstawą karmnika. Użyj dwóch kątowników i wkrętów, aby przymocować dach do stelaża. Przytwierdź podłogę do dolnego słupka stelaża za pomocą dwóch zawiasów. Nie zapomnij zeszlifować karmnika, by był bezpieczny dla ptaków, pomaluj go impregnatem, a podłogę wyłóż kawałkiem plandeki. Na koniec przybij karmnik do pnia drzewa. W przypadku małych dzieci lepiej by odgrywały one rolę pomocników – np. podając poszczególne elementy – zamiast samodzielnego wykonywania konstrukcji. Karmnik DIY to w większości zadanie dla rodziców.

Karmnik dla ptaków – jak zrobić z dziećmi podajnik ziarna z kartonu?

Jak zrobić karmnik? Zajrzyj do kuchennych szafek lub lodówki! Karton po soku lub mleku – mają odpowiednią wielkość i są bardziej odporne na wilgoć – musi zostać dokładnie umyty oraz osuszony. Spokojnie możemy powierzyć to zadanie dziecku. Potem wystarczy jedynie wyciąć nożyczkami spory kwadratowy otwór na dłuższej ściance opakowania, tworząc „daszek". Dzięki małym dziurkom u góry kartonu i przewleczonym przez nie sznurkowi bądź drucikowi, łatwo powiesicie go na drzewie. Uwaga: maluch może także ozdobić wspólne dzieło, używając kredek, flamastrów czy farbek.

Ekologiczny karmnik – jak zrobić go szybko i skutecznie?

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zrobić karmnik dla ptaków z dzieckiem, przychodzimy z kilkoma propozycjami. Możesz wykorzystać dużą pomarańczę – przekrój ją na pół, wypełnij mieszanką ziaren oraz ostygniętego już tłuszczu, a także dodaj sznureczek do zawieszenia na gałęzi. Inną propozycją będzie błyskawiczny karmnik z innego owocu – jabłka. Po wydrążeniu środka i przewiązaniu sznurkiem trzeba wbić do niego nasiona np. słonecznika. Karmnik tworzony razem z dzieckiem może mieć też formę drucika, na który nawleczemy warzywa, ziarna, orzeszki ziemne i owoce. Jako funkcjonalny podajnik mogą wystąpić także: wytłoczka po jajkach (pełna nasion i przewiązana sznurkiem) oraz wysmarowana masłem orzechowym i oklejona ziarnami rolka po papierze toaletowym.

Karmnik dla ptaków – jak zrobić to dobrze?

Skoro wiemy już, jak zrobić karmnik dla ptaków, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Czym należy karmić skrzydlatych kompanów? Są to przede wszystkim: kasza, rodzynki, słonina, gotowany ryż, płatki owsiane, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne i orzechy włoskie, drobno pokruszony chleb, jabłka, a także pokrojone daktyle. Unikajmy natomiast przyprawionych, spleśniałych i pęczniejących w układzie trawiennym pokarmów. Ptaki będą nam wdzięczne!

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska