Pies, kot, a może… patyczaki? Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać?

Okoliczności pojawienia się zwierzęcia w domu bywają różne. Niekiedy to rodzice sami dochodzą do wniosku, że pupil pozytywnie wpłynie na rozwój malca, jednak częściej to dzieci inicjują ten temat. Bez względu na to, jakie motywy stoją za tą decyzją, powinna być ona dokładnie przemyślana. Należy zastanowić się nad tym, jakie zwierzątko dla dziecka będzie odpowiednim wyborem, czy maluch jest wystarczająco odpowiedzialny, czy dysponujemy dostatecznie dużą przestrzenią i wreszcie - czy stać nas na utrzymanie wymarzonego zwierzątka dziecka. Nie od dziś przecież wiadomo, że niektóre rasy psów czy kotów wymagają niezwykle troskliwej pielęgnacji.

 

Zanim wybierzesz zwierzątko dla dziecka

 

Zanim zgodzisz się na kupienie dziecku zwierzątka, przeanalizuj wszystkie za i przeciw tej decyzji.

Zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka, czyli argumenty na plus:

 • Obowiązki związane z opieką nad zwierzakiem wyrabiają w dziecku takie cechy jak opiekuńczość, systematyczność czy odpowiedzialność.
 • Spacery z psem to nie tylko obowiązek, ale także powód do wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu.
 • Przebywanie w towarzystwie zwierząt zmniejsza stres i dodaje dziecku poczucia bezpieczeństwa.
 •  

  Wymarzony, rasowy piesek może stać się balastem dla całej rodziny, czyli minusy posiadania domowego pupila:

   

 • Zastanów się, czy aby na pewno wszyscy domownicy są gotowi na pojawienie się zwierzaka. Bo choć dziecko może obiecywać, że będzie dbać o pupila, nie oszukujmy się – początkowo ciężar opieki zawsze spada na rodzica. Czy masz więc czas i chęci na to, aby po pracy wyprowadzać psa albo czyścić klatkę królika? Czy w przypadku nagłej niedyspozycji pupila możesz zwolnić się z pracy, aby zawieźć zwierzaka do weterynarza? 
 • Co stanie się ze zwierzakiem, jeśli postanowicie wyjechać na wakacje? Czy będzie miał kto się nim zaopiekować podczas waszej nieobecności?
 • Utrzymanie pupila, zwłaszcza jeśli będzie to rasowy pies lub kot, nie jest tanie. Regularnie należy płacić za jedzenie i opiekę weterynaryjną. Czasem dochodzą do tego także specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj też o tym, że sam zakup rasowego zwierzaka to często wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
 • Jeśli rozważasz wybór psa lub kota, pamiętaj, że te zwierzęta mogą żyć nawet kilkanaście lat. Przez ten czas nie będzie żadnej ulgi od obowiązków związanych z opieką nad nim. Trzeba będzie go codziennie wyprowadzać, karmić, a na starość otoczyć szczególną opieką. Tymczasem za 10 czy 15 lat dziecko może wyfrunąć już z domu, więc to na was, czyli rodziców, spadną wszystkie obowiązki.
 •  

  Jakie zwierzątko będzie odpowiednie dla czteroletniego, a jakie dla siedmioletniego dziecka?

   

  Załóżmy, że po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw posiadania zwierzaka zapadła pozytywna decyzja. Pojawia się zatem kolejne pytanie: jakie zwierzątko dla dziecka wybrać? Wybór pupila powinien być uzależniony od…  

  … charakteru i oczekiwań dziecka. Dzieci są różne. Podczas gdy jeden maluch doskonale porozumie się z introwertycznym kotem brytyjskim, inny może być rozczarowany takim domownikiem. Zanim kupisz bądź przygarniesz zwierzątko, postaraj się wybadać, jakie są oczekiwania malucha. 

  … przestrzeni, jaką dysponujecie. Niewielkie mieszkanie w bloku to nie najlepsze miejsce dla dużego psa. Z kolei dom kota powinien mieć osiatkowany balkon i okna – nie zapominaj o tym!

  … ewentualnych alergii w rodzinie. Jeśli którykolwiek z domowników ma uczulenie np. na sierść, niestety trzeba będzie zrezygnować z zakupu zwierzęcia, które ją posiada. Alternatywą są rybki, żółwie, patyczaki, niektóre gryzonie oraz rasy psów, które zamiast sierści mają włosy.

  … waszego trybu życia. Najbardziej wymagające są psy: źle znoszą samotność, trzeba często się z nimi bawić i regularnie wyprowadzać. Jeśli rzadko jesteście w domu, lepiej rozejrzeć się za innym pupilem.

  … wieku dziecka. Z reguły im dziecko jest młodsze, tym więcej obowiązków związanych z opieką nad domowym pupilem spada na rodzica. Małe dzieci nieświadomie mogą też rozdrażnić zwierzaka, na co ten może odpowiedzieć agresją. Bezpieczniejszym wyborem dla małego dziecka będą więc takie zwierzątka jak żółwie czy rybki, które można obserwować zza szyby. Nie wymagają też wiele opieki. Rybki karmi się przeważnie dwa razy dziennie, w związku z czym nawet dziecko może zajmować się ich żywieniem. Kupując żółwia, pamiętajmy, aby był roślinożerny – mięsożerne nie należą do zwierząt bezpiecznych.

  Z kupnem większego zwierzątka warto poczekać do czasu, aż dziecko skończy 6-7 lat. Wówczas powinno już sobie zdawać sprawę, że pies czy kot to nie zabawka, lecz żywa istota. Wyjątkiem są tu sytuacje, kiedy zwierzę wychowywało się razem z dzieckiem. Taki pies czy kot powinien już znać swoje miejsce w hierarchii rodzinnej. Wcześniej należy być jednak bardzo czujnym i reagować na wszelkie agresywne zachowania wobec dziecka.

  Siedmioletnie maluchy mogą już opiekować się kotem czy psem. W roli domowych pupili doskonale sprawdzają się też gryzonie. Odpowiedzialne i obowiązkowe dziecko może wykonywać niemalże wszystkie czynności związane z opieką nad świnką morską czy chomikiem. Warto dodać, że świnka morska jest odpowiednim zwierzątkiem dla alergików, ponieważ jej sierść nie uczula. Poza tym nie gryzie i zdecydowanie nie należy do zwierząt hałaśliwych. Pod uwagę można wziąć także zakup szynszyli czy królika. Zwierzęta te potrafią jednak narobić sporo bałaganu: podgryzają meble, kable, a nawet książki. Jednocześnie nie można ich cały czas trzymać w klatce. Decydując się na takie zwierzątko, trzeba więc być tego świadomym.

  Jak przygotować dziecko do pojawienia się zwierzątka w domu?

  Gdy zapadnie już ostateczna decyzja, należy rozpocząć odpowiednie przygotowania do pojawienia się nowego domownika. Oto jak mogą one wyglądać:

 • Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rozmowa z dzieckiem. Nie ma znaczenia, czy ma ono 2 czy 6 lat. Pojawienie się w domu zwierzątka jest przełomem dla wszystkich członków rodziny. Należy uświadomić brzdąca jak wygląda życie ze zwierzakiem i co się zmieni.
 • W dalszej kolejności przygotowujemy listę obowiązków, jakie pojawią się wraz ze zwierzakiem. Może to być dolanie wody do miski w przypadku młodszych dzieci albo samodzielne wychodzenie na spacer z psem czy wymiana trocin w klatce gryzonia w przypadku starszych smyków.
 • Koniecznie należy też zakupić wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria, by nie tracić na to czasu po pojawieniu się zwierzęcia w domu.
 • Warto także zapoznać się z wymogami opieki weterynaryjnej, a więc poczytać o pierwszych szczepieniach oraz o cyklicznych wizytach u specjalisty.
 •  

  Kupno czy adopcja?

   

  Wybór zwierzątka ma znaczenie, ale istotna jest także metoda sprowadzenia go do domu. Jeśli chodzi o rybki czy gryzonie, najczęściej dokonujemy zakupu. Sklepy zoologiczne umożliwiają kupno małego zwierzęcia od ręki, a przy okazji jesteśmy w stanie zadbać o wszystkie potrzebne dodatki, takie jak klatka, akwarium, karma, miseczki czy nawet zabawki. W przypadku psów i kotów możliwości są dwie. Czworonoga można oczywiście kupić, ale także zaadoptować. Wybór pierwszej możliwości jest bardzo wygodny i wygląda jak klasyczna transakcja. Adopcja jest trudniejsza i wymaga poświęcenia czasu. Jednak sama w sobie jest wyjątkowa, bowiem uczy dziecko, że należy pomagać, co nie jest bez znaczenia przy budowaniu więzi między zwierzakiem a maluchem.

   

  Oprac. Natalia Olszewska

  Konsultacja specjalistyczna: Agnieszka Skoczylas, psycholog dziecięcy

  Powiązane artykuły