Eko zabawki – pomysły na prezenty przyjazne środowisku

Eko zabawki – pomysły na prezenty przyjazne środowisku Ekologiczny styl życia, less waste, zero waste - to coraz bardziej popularne pojęcia. To już nie tylko moda, to coś, czego powinniśmy się uczyć i promować, tym samym dbając o naszą planetę. Naszym dzieciom ekologia może towarzyszyć od urodzenia w postaci zdrowej żywności, odpowiedniej edukacji, bliskości z naturą, szacunku do świata roślin i zwierząt.

Ekologiczne rodzicielstwo może i nie jest proste. Często wymaga więcej czasu, wysiłku, pieniędzy, pójścia pod prąd, wbrew znanym schematom. Łatwiej jest korzystać z rzeczy jednorazowych, dostępnych wszędzie niż wyszukać produkty wysokiej jakości, wielorazowe, o które trzeba dbać, a nie wyrzucać. Wprowadzenie ekologii w codzienności malucha od pierwszych lat życia to poszukiwanie, wiele pytań, nauki, więcej zaangażowania i świadomości. Jednak przekonanie o walorach zdrowotnych ekologicznego stylu życia i pozytywnym wpływie na środowisko, w którym będą dorastały nasze dzieci rekompensuje to poświęcenie i sprawia, że nasze działania mają sens.

Ekologia to styl życia, którego warto się uczyć i wprowadzać małymi kroczkami do codzienności, a pierwszym z nich w życiu maluchów mogą być odpowiednio wybrane, wartościowe zabawki.

Ekologiczne zabawki, najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, bawełna, papier lub inne materiały pochodzące z recyklingu. Niebanalne, oryginalne, o ciekawych kształtach i formach - pozwalają na rozwój wszystkich zmysłów i kreatywności. Czym się jeszcze charakteryzują?

  • Plastikowe zabawki mogą zawierać w sobie toksyczne substancje takie jak: BPA, ftalany, kadm, ołów, PCV i pochodne ropy naftowej. Eko zabawki są ich pozbawione.
  • Do produkcji zabawek przyjaznych środowisku wykorzystuje się naturalne tworzywa, między innymi drewno, silikon zatwierdzony do kontaktu z żywnością, organiczny bambus, kauczuk, papier i plastik pochodzące z recyklingu.
  • Farby używane do malowania takich zabawek posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
  • Eko zabawki są bezpieczne dla środowiska i dzięki temu również dla dzieci.

Jak zachęcić maluchy do zwracania uwagi na to, co jest przyjazne środowisku? Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, więc podpowiadamy, jakie zabawki wybrać, by chociaż trochę zbliżyć się do nurtu less waste!

Dla najmłodszych:

Eko klocki – kolorowe klocki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego – z surowca odnawialnego, trzciny cukrowej. Dodatkowo zapakowane w kartonowe pudełko, bez zbędnych plastikowych dodatków. 

Zobacz więcej →

Druga możliwość to klocki drewniane. Piękne, wysokiej jakości i trwałe – wybór jest ogromny. Wśród nich znajdziemy klasyczne klocki o naturalnych kolorach drewna, a także bardziej wymyślne i k olorowe. Razem z nimi każdy maluch zbuduje wymarzoną konstrukcję.

Zobacz więcej →

Drewniane zabawki

Dzięki nim możemy ograniczyć ilość szkodliwego dla środowiska plastiku. Takie zabawki są bardzo trwałe, odporne na zniszczenia, a drewno, z którego są wykonane sprawia, że są bezpieczne dla najmłodszych. Pobudzają twórczość oraz kreatywność bardziej niż grające i świecące zabawki z plastiku. Wśród nich znajdziemy mnóstwo układanek, klocków, figurek, pojazdów, instrumentów, domków i wiele innych.

Zobacz więcej →

Smiki Zookabee 

Naturalne materiały i kolory występujące w przyrodzie, a do tego piękne wykonanie. Zapakowane w kartonowe opakowanie – idealne dla najmłodszych fanów ekologii.

Zobacz więcej →

Drewniane kuchnie i produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa - idealne do zabawy w sklep, nauki kolorów, kształtów i rozpoznawania żywności. Do tego drewniana kuchnia – do naśladowania rodziców, nauki przyrządzania posiłków, czy zabawy w restauracje. To wszystko uzupełnione kolorowymi, drewnianymi naczyniami i sprzętem kuchennym. Takie zabawki to marzenie wielu dzieci!

Zobacz więcej →

Dla starszaków:

Gry planszowe w wersji przyjaznej środowisku, czyli takie, które ograniczają liczbę elementów wykonanych z plastiku na rzecz naturalnych materiałów. Decydując się na klasyczną grę, uwielbianą przez wszystkich, możemy wybrać jej bardziej ekologiczną wersję.

Zobacz więcej →

Green Science – seria zestawów kreatywnych do przeprowadzania doświadczeń związanych z ekologią. Razem z nimi dzieci poznają, między innymi: działanie filtrów wodnych, energii słonecznej, a także mogą zbudować robota solarnego i wiele więcej.

Zobacz więcej → 

Zobacz więcej →

Seria „Czytam sobie eko” to książki, podzielone na poziomy, zgodnie z zaleceniami metodyków, poruszające tematykę ekologiczną, zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci. Doskonałe wprowadzenie w ekologiczny styl życia, naukę ochrony środowiska, segregacji śmieci.

Zobacz więcej →

Nauka segregacji i podstaw recyklingu – nie tylko z książkami. Teraz jeszcze łatwiej można łączyć eko-edukację z zabawą już od najmłodszych lat, a pomóc nam w tym mogą zabawki poruszające tematykę segregacji odpadów i ich przetwarzania. Razem z nimi stworzysz kolorowe koraliki ze starych czasopism, robota z plastikowych butelek i przeprowadzisz wiele ciekawych eksperymentów.

Zobacz więcej →

Multigra, Eko Labirynt, gra familijna

Multigra, Eko Labirynt, gra familijna

Do nauki zasad segregacji śmieci może się też przydać gra planszowa. Razem z nią posprzątacie park i dowiecie się jak właściwie rozdzielać śmieci.

Kup teraz →

Puzzle – to świetne, bardziej ekologiczne rozwiązanie, uwielbiane przez małych i dużych. Układanki wykonane z papieru, najczęściej zapakowane w kartonowe pudełka – to zabawki świetnej jakości, które towarzyszą nam od lat i mogą przerwać bardzo długo. Dzięki temu, że nie zawierają plastikowych elementów możemy je zaliczyć do zabawek przyjaznych środowisku.

Zobacz więcej →

Oprócz poszukiwania bardziej przyjaznych środowisku alternatyw popularnych zabawek warto pamiętać o odpowiedniej edukacji już od najmłodszych lat. Właściwe nawyki i zwracanie uwagi na szczegóły, szacunek do naszej planety i świadomość, że jednostka ma znaczenie to bardzo ważne elementy ekologicznego stylu życia. Dodatkowo warto dbać o już posiadane rzeczy, by towarzyszyły nam i naszym dzieciom jak najdłużej, a tym niepotrzebnym można dać drugie życie oddając je lub sprzedając zamiast wyrzucać do śmietnika.  

Opracowała Ida Cewińska

Może Cię również zainteresować: