Mikołajek – książka René Goscinny: postacie z lektury

MikołajekCzy wiesz, że świat poznał Mikołajka już ponad 60 lat temu? Czas leci, a książki o rezolutnym chłopcu bawią i inspirują kolejne pokolenia dzieci. Pełne optymizmu opowiastki o jego życiu weszły nawet do kanonu lektur dla szkoły podstawowej. Na czym polega fenomen „Mikołajka”? Książka porusza tematy bliskie każdemu dziecku. Odnajdują się w nich także dorośli – szczególnie rodzice rozbrykanych pociech, które mają równie szalone pomysły, co Mikołajek i jego koledzy. Poznajmy tę wesołą paczkę!

„Mikołajek” – René Goscinny, czyli ojciec europejskiego komiksu

Jak potoczyłyby się losy Mikołajka, gdyby jego twórca, René Goscinny został pracownikiem studio Walta Disneya? Możemy wyłącznie gdybać. Scenarzysta o dużej wyobraźni i talencie literackim wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie bezskutecznie starał się o pracę w branży filmowej. Powrót do ojczyzny mu posłużył. We Francji poznał on Alberta Uderzo, z którym przez lata tworzył kultowe komiksy o Asteriksie i Obeliksie. Był też odpowiedzialny za serię o Lucky Luke’u.

Goscinny szybko zyskał uznanie rodaków i został okrzyknięty pionierem komiksu w Europie. W późniejszych latach założył studio filmowe Idéfix, które miało na koncie kilka znanych filmów pełnometrażowych. Wróćmy jednak do „Mikołajka”.

Książka „Mikołajek” – ile powstało części?

Rozbrykany chłopiec, wzorowany na młodym Goscinnym, po raz pierwszy pojawił się na komiksowych paskach, publikowanych w belgijskim magazynie „La Moustique” w latach 50. Później stał się bohaterem opowiadań, które ukazywały się na łamach „Sud-Quest Dimanche” od 1959 roku. Ich opracowaniem graficznym zajął się Jean-Jacques Sempé – to dzięki niemu wiemy, jak wyglądały postacie z lektury „Mikołajek”.

Przez kolejne 6 lat duet Goscinny-Sempé stworzył 221 historyjek. W latach 60. zebrano je i opublikowano w pięciu książkach:

Po śmierci Goscinnego jego córka Anna wydała niepublikowane dotychczas opowiadania pod tytułem „Nowe przygody Mikołajka”. I tak świat ogarnął szał na Mikołajka – chłopiec stał się bohaterem kalendarzy, gadżetów, edukacyjnych książek. Na ekranach kin pojawiły się dwie ekranizacje w reżyserii Laurenta Tirarda – „Mikołajek” (2009) i „Wakacje Mikołajka” (2014). Pierwsza z książek – „Mikołajek” – to lektura dla klasy IV w polskiej szkole.

„Mikołajek” – postacie z opowiadań

Akcja zbioru opowiadań o Mikołajku toczy się we Francji lat 50. Tytułowy bohater jest sprytnym, bystrym i pomysłowym chłopakiem. To właśnie z jego perspektywy poznajemy przebieg wszystkich wydarzeń. Często przysparza zmartwień rodzicom, choć bardzo stara się tego nie robić. W książce obserwujemy przygody Mikołajka i jego przyjaciół – towarzyszymy im w domu, szkole i na podwórku.

Jakie inne postacie spotykamy w „Mikołajku”? Są to między innymi:

  • Alcest – najlepszy przyjaciel Mikołajka – kocha jeść i ma zawsze tłuste dłonie,
  • Gotfryd – chłopak, który uwielbia przechwalać się prezentami od bogatego ojca,
  • Kleofas – najgorszy uczeń w klasie, lubi spać na lekcjach,
  • Euzebiusz – silny i pierwszy do bijatyk,
  • Maksencjusz – najwyższy w klasie, urodzony sportowiec,
  • Ananiasz – klasowy kujon, który poza nieprzeciętną wiedzą wyróżnia się tym, że nosi okulary,
  • Jadwinia – sąsiadka Mikołajka, którą chłopiec darzy wielką sympatią,
  • Ludeczka – chłopczyca, która uwielbia grać w piłkę.

W lekturze poznajemy także nauczycieli, rodziców Mikołajka i babcię Bunię, która hojnie obsypuje wnuka prezentami.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: