Jak wybrać dobry materac dla dziecka

Jak wybrać dobry materac dla dziecka

Wydawać by się mogło, że wybór pierwszego materaca dla dziecka nie powinien nam sprawić większego kłopotu. Jednak, kiedy przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, decyzja o zakupie właściwego modelu może być dosyć kłopotliwa. Piankowy, z łuską gryczaną, sprężynowy, a może lateksowy? Podpowiadamy, który wybrać i na co zwrócić uwagę.

Dobry materac musi gwarantować dziecku właściwe podparcie kręgosłupa i dostosowywać się do zmieniającej się pozycji maluszka w trakcie snu. Nie może być ani za twardy, ani za miękki. Specjaliści polecają zakup modelu o średniej twardości. Przeświadczenie o tym, że najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem dla niemowlaka jest twardy materac, jest błędne. Obecnie wiadomo, że materac musi być elastyczny i dawać podparcie w odpowiednich miejscach.

Nie warto oszczędzać przy zakupie. Maluszek śpi nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, powinno więc nam zależeć na jego komforcie. Zwróćmy także uwagę na atesty oraz normy bezpieczeństwa, które dadzą nam pewność, że materiały zastosowane w materacu są bezpieczne dla naszej pociechy.

Warto zainwestować także w dodatkowy nieprzemakalny podkład chroniący materac przed zabrudzeniem oraz ewentualnym zmoczeniem.

Zapomnijmy o materacach używanych. Ten po starszym rodzeństwie niekoniecznie spełni swoje zadanie. Powstałe po wcześniejszym użytkowniku krzywizny i zagłębienia mogą nawet zaburzyć naturalny rozwój smyka. Poza tym w materacu będą bakterie, roztocza, pleśń i naskórek po poprzednim użytkowniku.

Rodzaje materaców

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materaców, różniących się zastosowanym wkładem. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Materac z pianki poliuretanowej – chętnie wybierany przez rodziców materac z uwagi na niską cenę. Niestety, pianka po pewnym czasie pod wpływem ciężaru może się odkształcić, a powstałe w ten sposób wybrzuszenia i dołki uniemożliwić maluszkowi spokojny sen.
 • Materac z pianki termoelastycznej – niezwykle komfortowy materac, świetnie dostosowujący się do sylwetki. Pianka reaguje na zmiany temperatury i dopasowuje się do kształtu ciała. Dodatkowo, ze względu na porowatą powierzchnię, zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza.
 • Materace z wkładem z naturalnych surowców (kokos, gryka, trawa morska) – chyba najpopularniejszy rodzaj materaca, z wkładem uchodzącym za lekki i naturalny. Jednak zdaniem specjalistów takie składniki jak włókna kokosowe, trawa morska i łuska gryczana mogą uczulać, a pod wpływem wilgoci wytwarzać się w nich grzyby i pleśnie odpowiedzialne za różnego rodzaju alergie. Gryka, pomimo swoich hipoalergicznych właściwości, jest mało elastyczna. Włókna kokosowe natomiast mają tendencję do odkształcania się.
 • Materace lateksowe – wykonane z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Są elastyczne, trwałe i dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Na ich korzyść przemawiają naturalne właściwości antybakteryjne oraz wewnętrzne kanaliki zapewniające właściwą wentylację.
 • Materace bonellowe (sprężynowe) – materac sprężynowy otoczony jest pianką poliuretanową. Dobrze dopasowuje się do sylwetki i jest odporny na odkształcenia.
 • Właściwie dobrany materac zapewni naszemu dziecku spokojny i zdrowy sen. Pamiętajmy o tym i wybierzmy odpowiedni model dla naszej pociechy.

  Oprac. Magdalena Przypłata

  Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

  Może Cię również zainteresować: