Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala?

jak ubrac dziecko na wyjscie ze szpitala

Narodziny dziecka to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Związane jest z bardzo silnymi emocjami, dlatego szczęśliwi, ale nierzadko zestresowani rodzice mogą zapomnieć o wielu ważnych rzeczach, szczególnie gdy jest to ich pierwsze maleństwo. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i pośpiechu, dobrze jest przygotować się na powitanie potomka zanim zaskoczą nas pierwsze skurcze porodowe. Jak ubrać zatem dziecko na wyjście ze szpitala? Oto kilka obowiązkowych elementów każdej wyprawki.

Kiedy zacząć szykować wyprawkę noworodka do szpitala?

Już około 34-35 tygodnia ciąży warto przygotować rzeczy dla noworodka i spakować torbę do szpitala - zarówno dla mamy, jak i dzidziusia. W innym wypadku grozi nam niepotrzebny stres związany z brakiem podstawowych rzeczy, o których po prostu zapomnieliśmy. Pakując się w pośpiechu, łatwiej pominąć ubranka i akcesoria, które powinny się znaleźć w wyprawce dla maluszka. Pamiętajmy, że dziecko niekoniecznie będzie miało ochotę przyjść na świat dokładnie w wyznaczonym terminie, a każda mama będzie znacznie spokojniejsza i łatwiej będzie jej przygotować się do porodu, jeśli przedtem wszystko będzie już przygotowane. Zanim jeszcze urządzimy pokoik czy kącik dziecięcy, można więc spokojnie zacząć pakowanie walizki do szpitala, nie zapominając oczywiście o odpowiednich ubrankach dla dzidziusia, w które go ubierzemy, wracając do domu.

Planując strój dla dziecka na wyjście ze szpitala, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę porę roku i pogodę. Rzeczą oczywistą jest, że inaczej ubierzemy niemowlę latem, a inaczej zimą. Mniej oczywiste jest to, jaki rozmiar ubranek wybrać. Standardowy rozmiar dla noworodka to 56, jeśli jednak z góry wiemy, że dziecko jest bardzo malutkie lub wręcz przeciwnie – sporych rozmiarów (tę informację otrzymamy od lekarza, który prowadzi naszą ciąże i który przeprowadza USG), dobrze jest zabrać ze sobą kilka sztuk odpowiednio mniejszych (na 50 cm) lub większych (na 62 cm) ubranek. Zwróćmy też uwagę na to, że odzież maluszka powinna być wykonana z bawełny dobrej jakości i przewiewna, aby delikatna skóra dziecka mogła oddychać i nie została podrażniona.

Ze szpitala najczęściej przewozimy niemowlaka autem, nie zapomnijmy więc o niezbędnym foteliku samochodowym. Bez niego nie będziemy mogli przetransportować maluszka do domu, dlatego też koniecznie dopiszmy go do listy potrzebnych rzeczy.

Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala?

Zgodnie z niepisaną zasadą najlepiej ubrać dziecko w o jedną warstwę odzieży więcej, niż my sami będziemy mieć na sobie. Dzięki temu unikniemy zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia wrażliwego maleństwa. Niezależnie od pogody koniecznie zabierzmy ze sobą kocyk, który zawsze powinien być pod ręką. To nieodzowny element wyprawki, który przyda nam się zarówno w szpitalu, jak i w domu,  czy podczas późniejszych spacerów. Świetnie sprawdzi się taki o wymiarach 80x80 cm, jak np. dwustronny kocyk dla niemowląt czy też kocyk dla niemowląt ze wzorem w warkocz. Jasna, uniwersalna kolorystyka sprawdzi się zarówno w wyprawce dla dziewczynki, jak i dla chłopca, a delikatny materiał zapewni maleństwu ciepło i komfort podczas snu.

Strój dla noworodka w sezonie wiosenno-letnim

Latem najlepszym wyborem będzie body z krótkim rękawem oraz pajacyk jako wierzchnia warstwa. Pajacyki powinny być rozpinane na całej długości, co ułatwi przebieranie oraz przewijanie dziecka. Pajac niemowlęcy Organic jest dodatkowo uszyty z wysokiej jakości bawełny ekologicznej, dlatego jest idealny dla wrażliwej skóry noworodka. Dokonując wyboru, zwróćmy też uwagę na modele, które mają dodatkowo wywijane rękawki, wtedy nie będziemy potrzebować rękawiczek niedrapek. W przypadku pajaca chłopięcego Cool Club w komplecie znajdziemy aż trzy sztuki z motywem dinozaurów, które prawdopodobnie wystarczą nam na cały pobyt w szpitalu.

Body z krótkim rękawkiem to, obok pajacyka, najbardziej uniwersalny element odzieży niemowlęcej. Koniecznie uwzględnijmy je podczas pakowania wyprawki. Bardzo ważne jest to, aby wybrane do szpitala body łatwo zakładało się przez główkę, postawmy więc na niemowlęce body zapinane na zatrzaski na ramieniu lub takie z kopertowymi zakładkami przy ramionach, jakie znajdziemy w komplecie 5 sztuk body dziewczęcych Cool Club w pastelowych kolorach.

Nie zapomnijmy również o bawełnianej czapeczce, ponieważ przez pierwszy miesiąc niemowlę powinno mieć ją na główce zawsze, gdy wychodzi na zewnątrz. Wygodna, łatwa w zakładaniu będzie czapeczka z wywijanym rantem stanowiącym dodatkowe ocieplenie dla uszu. Gdy jest chłodniej wybierzmy wiązaną czapeczkę, np. czapkę niemowlęcą z wizerunkiem zabawnego misia. Wiązane pod brodą troczki chronią przed zimnem delikatną główkę maluszka. W pogotowiu miejmy kocyk oraz lekki sweterek.

W co ubrać noworodka wychodząc ze szpitala zimą?

W chłodniejsze dni załóżmy noworodkowi body z długim rękawem, np. body chłopięce Cool Club z zabawnymi sloganami i śmiesznym nadrukiem wąsów. W zestawie mamy trzy sztuki z wygodnymi zatrzaskami na ramieniu. Do tego śpioszki ze stópkami. Jeśli nie mają stópek, pamiętajmy o skarpetkach, np. z motywem gwiazdek, żeby maleństwu było ciepło w nóżki. Do body z długim rękawem możemy dobrać także półśpiochy. Modele ze stópkami są dobrą alternatywą dla spodni dresowych dla niemowląt, ponieważ chronią małe stópki przed wychłodzeniem. Do śpioszków i półśpioszków możemy dobrać także zapinany na zatrzaski kaftanik, który łatwo założymy i zdejmiemy, gdy będzie taka potrzeba, jak chociażby kaftanik chłopięcy Cool Club. W zestawie są dwie sztuki – w paski i z uroczym potworkiem. Możemy zdecydować się także na komplet body plus spodnie dresowe, w tym przypadku koniecznie uwzględniając skarpetki. Zaletą kompletów jest to, że nie musimy martwić się o dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów stroju i mamy pewność, że całość będzie ładnie wyglądać. Możemy wybrać neutralny zestaw z Kubusiem Puchatkiem albo oczywiście poszukać czegoś w kolorystyce typowo chłopięcej lub dziewczęcej.

Jeżeli termin wypisania mamy i malucha ze szpitala przypada na chłodniejszą porę roku, albo po prostu jest dość chłodno, tuż przed wyjściem ze szpitala pamiętajmy o założeniu maluszkowi ciepłej czapeczki i sweterka lub bluzy. Wczesną jesienią najczęściej wystarczy lżejszy sweter, jak np. sweter niemowlęcy z kapturem, który możemy użyć jako dodatkowe okrycie główki. W chłodniejsze dni wybierzmy ocieplaną bluzę, która może nam posłużyć również jako lekka kurteczka, jak chociażby pikowana bluza dziewczęca z kapturem. Na koniec otulmy maluszka kocykiem i cieszmy się powrotem do domu z nowym członkiem rodziny.

Gdy temperatura na dworze spadnie poniżej 10 stopni, noworodka trzeba ubrać w ciepły kombinezon. Powinien być zapinany na całej długości, co ułatwi nam umieszczenie w nim malutkiego dziecka, jak w przypadku kombinezonu niemowlęcego Columbia Snuggly Bunny. Wodoodporny materiał zabezpiecza maluszka przed wilgocią, zaś poliestrowe wypełnienie i polarowa podszewka zabezpieczają przed mrozem. Wywijane rękawki i nogawki z powodzeniem zastąpią też rękawiczki i buciki, chroniąc wrażliwie dłonie i stópki maleństwa przed chłodem.

Zamiast grubej kurtki czy kombinezonu możemy również zdecydować się na coraz popularniejsze śpiworki. Znajdziemy modele nadające się do gondoli wózka, jak i takie, w których bezpiecznie zapniemy dziecko w foteliku samochodowym. Wielu rodziców wybiera śpiworek również do łóżeczka czy kołyski – stanowi on wówczas zastępstwo klasycznej kołderki, a rodzice nie muszą się martwić o to, czy dziecko podczas snu się nie odkryje lub też czy nie naciągnie sobie nakrycia na głowę.

Śpiworki możemy dostać w dwóch wariantach: letnim i zimowym. Śpioworek 3w1 Motherhood Classics posiada specjalny system zamków i nap, dzięki którym bez trudu umieścimy w środku nasze maleństwo. Ma również specjalną zakładkę, która „rośnie” wraz z dzieckiem aż do 18 miesiąca jego życia, a właściwa grubość ocieplenia chroni przed chłodem, jednocześnie minimalizując ryzyko przegrzania.

Wybieranie malutkich ubranek to zwykle ogromna przyjemność dla młodej mamy, tym bardziej nie powinniśmy zwlekać z skompletowaniem wyprawki. Na kilka tygodni przed porodem zaplanujmy w co ubierzemy maluszka i spakujmy wyprawkę do szpitala. Oczywiście nie przewidzimy w pełni, jaka będzie pogoda i temperatura w dniu porodu, warto zatem przygotować się na wszystkie najprawdopodobniejsze warunki atmosferyczne w danym okresie. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu, zaś spokój mamy na pewno udzieli się też maleństwu.    

Oprac. Grażyna Zaborska

Może Cię również zainteresować: