Nie tylko podręczniki szkolne. W jakie książki i pomoce naukowe warto jeszcze wyposażyć ucznia?

W jakie książki i pomoce naukowe warto jeszcze wyposażyć ucznia?

Warto zachęcać dzieci do tego, aby w czasie nauki posługiwały się nie tylko podręcznikami, ale zaglądały też do innych źródeł. To dobra metoda na utrwalenie i rozszerzenie zdobytych w szkole informacji. Jednak po jakie książki i pomoce szkolne sięgać, by nie zrazić ucznia do nauki? Czym kierować się, wybierając dodatkowy zbiór zadań lub repetytorium? Sprawdźmy!   

Po co uczniowi pomoce naukowe?

Pomoce naukowe służą przede wszystkim uzupełnianiu wiedzy, której przyswajanie sprawia uczniowi kłopot, albo jej poszerzaniu poza materiał szkolny. Bywają także źródłem dodatkowych bodźców – to zasługa  gadżetów, jakie często są dołączane do tego typu pozycji. Może to być np. interaktywny długopis czy naklejki. A to wciąż nie wszystko. Wśród zadań, jakie spełniają pomoce naukowe, można również wymienić:

  • rozwijanie zainteresowań z ulubionych dyscyplin,
  • pomoc w przygotowaniu do sprawdzianów i egzaminów,
  • wsparcie w odkrywaniu talentów ucznia,
  • efektywne gospodarowanie czasem wolnym ucznia,
  • urozmaicenie metod nauczania,
  • naukę samodzielności.

Na rynku jest tak duża oferta pomocy naukowych, że bardzo łatwo możemy popaść w skrajność i wręcz zasypać nimi dziecko. W efekcie zamiast zachęcić malucha do rozwijania się możemy skutecznie zrazić go do samodzielnej nauki. Warto pamiętać więc o tym, że dzieci korzystają z czasu wolnego na różne sposoby, dlatego dobrze byłoby, aby miały czas także na realizację własnych pomysłów.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, wybierając repetytorium dla dziecka?

  • Nieocenioną wartość mają opinie innych uczniów i nauczycieli. Jeśli wyraźnie faworyzują oni jakąś konkretną pozycję, warto przyjrzeć jej się bliżej.
  • Na uwadze trzeba też mieć indywidualne preferencje naszego dziecka. Jeśli ma ono pamięć fotograficzną, zadbajmy, aby w repetytorium znalazły się tabele i obrazki. Gdy jednak efektywniej przyswaja informacje, słuchając nauczyciela, ciekawym rozwiązaniem mogą być pozycje wzbogacone o materiały filmowe i dźwiękowe.
  • W przypadku repetytoriów do języków obcych płyta CD lub dostęp do nagrań online jest niemalże koniecznością.

Nie zapominajmy również, że repetytorium powinno być zgodne z obowiązującą podstawą programową.

Pomoce naukowe dla ucznia podstawówki

Na wczesnym etapie edukacji niezastąpione bywają filmy, gry i zabawki edukacyjne, które także mogą pełnić rolę pomocy naukowych. Jednocześnie warto wyrabiać w dziecku zdolność skupiania się nad książkami. Tu z pomocą przyjdą publikacje z zadaniami odpowiadającymi tematyce przedmiotów nauczanych w szkole. Oto kilka pozycji, którym warto przyjrzeć się bliżej:  

Chcemy dobrze czytać i pisać to zestaw ćwiczeń wspomagających naukę pisania oraz czytania: od sylabizowania po krótkie teksty. Pozycja adresowana jest do uczniów klas 1-3 w wieku od 6 do 12 lat.

Matematyka klasa 3. Zbiór zadań, który uczy obliczeń pieniężnych, zegarowych i kalendarzowych, czyli tych, z jakimi na co dzień najczęściej się spotykamy. Ponadto obejmuje mnożenie, dzielenie i ćwiczenia z liczbą x. Seria Owocna Edukacja, w ramach której wydano tę propozycję, jest dostępna dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w przedziale wiekowym 6-12 lat.

ABC ucznia z przedmiotów ścisłych to pozycja obejmująca zagadnienia z matematyki, fizyki i chemii. Na kartach książki zgromadzono jedynie najpotrzebniejsze informacje z każdej z tych dziedzin, w związku z czym bywa bardzo przydatna podczas nauki przed sprawdzianem, zwłaszcza gdy czasu na przyswojenie całego wymaganego materiału nie zbyt wiele. Repetytorium przyda się dzieciom w wieku 9-15 lat.

Powtórka z literatury dla klas 4-6. Streszczenie i omówienie książki nie powinno zastępować jej przeczytania, ale pozwala na utrwalenie fabuły i przypomnienie najważniejszych bohaterów. Dlatego warto, by w biblioteczce ucznia znalazła się taka pozycja. Wspomniany tom gromadzi omówienia wszystkich lektur i wierszy, jakie obowiązują w podstawie programowej klas 4-6. Jest więc wśród nich „Akademia Pana Kleksa”, „Katarynka” czy „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”. Obszerność materiału i kompleksowość to nie jedyne zalety tej książki. Uwagę zwracają również bogata szata graficzna i przejrzysta struktura, które czynią naukę przyjemniejszą.

Matematyka z plusem. Praktyczny zbiór zadań dla uczniów klasy 8. Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów – każdy z nich ma na celu nauczenie ucznia określonej umiejętności. Nie robi jednak tego w sposób bezrefleksyjny i schematyczny. Uczeń najpierw powtarza dotychczas posiadaną wiedzę, potem uczy się nowej umiejętności, następnie próbuje zastosować ją w zadaniach wymagających opracowania własnej strategii, a na końcu wykonuje test sprawdzający wiedzę.

Pomoce naukowe dla licealisty

W szkole średniej uczeń przystępuje do matury. Do opanowania jest więc ogromny zakres materiału. Pomóc mogą w tym jednak wszelkiego typu repetytoria, notatki, podsumowania, powtórki.

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę pomocy naukowych ukierunkowanych na egzamin maturalny.

Przedmioty obowiązkowe

Teraz matura. Język polski. Pozycja zawiera przykładowe arkusze maturalne wraz z instrukcjami jak je wypełniać i informacjami o sposobie przeprowadzania egzaminu. Wartościowe dla ucznia są także praktyczne instrukcje podpowiadające jak prawidłowo napisać i zredagować tekst czy zbudować wypowiedź ustną. Repetytorium pozwala tym samym doskonalić umiejętności przydatne podczas matury ustnej i pisemnej.

Matura z matematyki. Zbiór zadań. Zakres podstawowy. Królowa nauk obecnie zdawana jest na maturze obowiązkowo, dlatego warto, by uczeń nie narobił sobie zaległości z tego przedmiotu. W systematycznych powtórkach pomagają repetytoria, takie jak wspomniany zbiór zadań. Zawiera on kilkaset zadań otwartych, zamkniętych oraz wymagających dowodu matematycznego, a także zestawy powtórkowe.

Worbook Real Life Pre-Intermediate. Wśród przedmiotów obowiązkowych na maturze jest również język obcy, który, podobnie jak matematykę, warto ćwiczyć systematycznie, aby uzyskać lepsze efekty. Pomagają w tym filmy, seriale i teledyski dostępne w Internecie, ale uczeń nie powinien zapominać także o klasycznych metodach nauki. Repetytorium Workbook Real Life jest kursem do samodzielnej realizacji. Pomaga przygotować się do matury i - co istotne - nastawiony jest na praktyczne komunikowanie się w języku angielskim.

Przedmioty dodatkowe

Chemia. Związki organiczne. Matura z chemii na poziomie rozszerzonym jest wymagającym egzaminem, ale repetytoria (m.in. to opisywane) i systematyczna nauka mogą pomóc się z nim rozprawić. Książka zawiera zadania przedmaturalne oparte o taką formułę egzaminu, jaka obowiązuje maturzystów.

Workbook Matura Focus. Jeśli uczeń zdecyduje się zdawać maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, warto podsunąć mu tę pozycję. Repetytorium przeznaczone jest dla uczniów, którzy dążą do tego, by opanować język angielski na poziomie B2, a nawet B2+. Są tu strategie maturalne, zwroty przydatne na egzaminie i listy słówek z ćwiczeniami leksykalnymi. Publikacja służy również nauce poprawnego wysławiania się.

Oprac. Lena Murawska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem