Dlaczego warto kupować niemowlętom czarno-białe zabawki?

Dlaczego warto kupować niemowlętom czarno-białe zabawki?

Po narodzinach maluszek widzi bardzo niewyraźnie. Jego wzrok powoli adaptuje się do nowych warunków i stopniowo rozwija. W tym okresie warto stymulować widzenie dziecka, pokazując mu książeczki, karty i zabawki o kontrastowych kolorach. Wybór tego typu produktów na rynku jest naprawdę spory, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ciekawych propozycji dla pociechy.

Dlaczego czarno-białe?

Piękne pastelowe zabawki i dziecięce akcesoria cieszą głównie wzrok rodziców. Niewykształcony jeszcze narząd wzroku dziecka sprawia, że maluszek nie potrafi dostrzec takich barw. W pierwszych tygodniach życia najbardziej wyraźne są dla niego kontrastowe kolory, dlatego tak świetnie sprawdza się połączenie czerni i bieli. Nieco później szkrab zaczyna zauważać czerwień, zieleń czy żółć. Barwy te pobudzają zmysł wzroku malucha i według naukowców wspomagają tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Zabawki i akcesoria w stymulujących kolorach

Kompletując wyprawkę dla pociechy, warto rozważyć zakup kilku kontrastowych zabawek lub elementów pokoju dziecięcego posiadających takie barwy.

Sporą popularnością wśród rodziców cieszą się czarno-białe książeczki, które możemy stosować już od pierwszych dni życia maluszka. Są wykonane z grubego kartonu i przedstawiają najczęściej proste przedmioty i kształty, świetnie sprawdzające się również przy nauce pierwszych słów. Dodatkowo można się zaopatrzyć także w poręczne karty obrazkowe, które ustawiamy w dowolnym miejscu w zasięgu oczu maluszka albo zawieszamy na karuzeli.

Warto zwrócić również uwagę na miękkie książeczki z materiału, które dodatkowo rozwijają sprawność małych rączek. Wśród wielu tytułów znajdziemy m.in. książeczki Mom’s Care, Tiny Love czy Manhattan Toy.

Idealną propozycją dla maluszka może być także karuzela w kontrastowych kolorach, np. marki Manhattan Toy lub Done by Deer.

Świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju zabawki sensoryczne, takie jak ciesząca się sporym zainteresowaniem przytulanka Mr B (która może posłużyć także jako termofor) czy zabawny miś marki Cuddly Zoo.

Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością dostarczanych maluszkowi bodźców. Smyk nie musi być przez całą dobę otoczony czarno-białymi obrazkami. Nie popadajmy w przesadę i nie bombardujmy nowo narodzonego dziecka całym zestawem takich akcesoriów. Zbyt dużo bodźców wokół może je rozdrażnić i sprawić, że będzie zmęczone.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Porady powiązane