Dlaczego warto kupić dziecku matę edukacyjną?

Dlaczego warto kupić dziecku matę edukacyjną?

Mata edukacyjna to gadżet stworzony z myślą o najmłodszych, który stanowi doskonałe miejsce do zabawy dla maluszka, wszechstronnie pobudzając jego zmysły. Wiele osób twierdzi, że to jedynie zbędny wydatek. Podpowiadamy, dlaczego zakup maty edukacyjnej może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zalety maty edukacyjnej

Mata edukacyjna stosowana z rozsądkiem może przynieść maluchowi mnóstwo korzyści.

To przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy. Dziecko pozostawione na miękkiej macie nie zrobi sobie krzywdy. Wielu producentów oferuje również opcję spięcia materiału i stworzenia minikojca, który dodatkowo zabezpieczy szkraba.

Maluch ma okazję do aktywności psychoruchowej. Ćwiczy przekręcanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie, sięga po zabawki zawieszone w różnych miejscach nad jego główką.

Grzechotki, melodyjki, lusterka, szeleszczące elementy czy nawet zastosowanie różnej faktury materiałów stymuluje wszystkie zmysły dziecka.

Dodatkowo matę bardzo łatwo się składa i nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca. Rodzice mogą zabrać ją ze sobą wszędzie tam, gdzie planują dłuższy pobyt ze szkrabem.

Mata pozwala na stworzenie oddzielnej przestrzeni do zabawy dla dziecka i daje zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia.

Na co zwrócić uwagę

Przed zakupem maty edukacyjnej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  • Wielkość maty – powinna być na tyle duża, aby maluszek mógł się na niej swobodnie poruszać i obracać.
  • Jakość wykonania – zadbajmy, aby wybrany przez nas model był odpowiednio zszyty i nie miał żadnych wystających elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • Dołączone zabawki – zabawki podwieszane najczęściej do specjalnego pałąka powinny zachęcać dziecko do zabawy i aktywności. Unikajmy zbyt głośnych melodyjek czy piszczałek. Takie efekty dźwiękowe mogą jedynie drażnić i rozpraszać.
  • Możliwość prania – wybierzmy matę, którą można uprać w pralce.
  • Izolacja – dość gruba, miękka mata z materiałem izolującym od podłoża ochroni smyka przed zimną podłogą i zamortyzuje ewentualne upadki.

Co oferują producenci?

Ciekawą i dobrej jakości propozycją są maty edukacyjne marki Skip Hop. Taka zabawka zachęca maluchy do aktywności i świetnie wpływa na ich rozwój poznawczy i emocjonalny. Produkt wykonano z miękkiego materiału o różnej strukturze i dołączono do niego 5 kolorowych zawieszek.

Inną interesującą ofertą jest mata marki Fischer-Price przeznaczona dla maluszków od pierwszych miesięcy życia. Wesołe melodie i kolorowe zabawki aktywizują malucha i pomagają stymulować jego zmysły.

Trafnym wyborem może się okazać się także plac zabaw Ludi. Mata została wyposażona w cztery nadmuchiwane boki, dzięki którym bardzo szybko zmienia się ona w plac zabaw z 30 miękkimi piłeczkami wewnątrz.

Warte uwagi są również produkty marki Canpol Babies, Little Tikes, Tiny Love czy przypominające swoim kształtem zwierzęta maty Ebulobo.

Mata edukacyjna może się okazać ulubionym miejscem do zabawy waszej pociechy. Nie oszczędzajmy na jej zakupie i zdecydujmy się na sprawdzony i bezpieczny produkt.

Oczywiście wskazany jest wszechstronny rozwój dziecka, dlatego ważne jest, aby zachować równowagę między czasem, który dziecko spędza na macie a innymi aktywnościami.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły