Sprytna plastelina. Czym różni się od zwykłej plasteliny i jakie są jej rodzaje?

Sprytna plastelina to nowość na rynku zabawek. Zdążyła już jednak zebrać spore grono entuzjastów. Czego to jest zasługą? Czym sprytna plastelina różni się od zwykłej plasteliny i innych mas plastycznych?

Co to jest sprytna plastelina?

Sprytna plastelina to wyjątkowa masa plastyczna o specyficznych właściwościach. Można ją rozciągać, modelować, odbijać, rozrywać, kruszyć i łamać. Z łatwością ulepimy z niej, podobnie jak z klasycznej plasteliny, przeróżne figurki i kształty. Poza tym ma jeszcze wiele innych zalet. Rodzice powinni docenić zwłaszcza dwie poniższe:

 

 • Sprytna plastelina nie roztapia się, nie brudzi i nie pozostawia tłustych śladów, dzięki czemu nie trzeba martwić się o sprzątanie po zabawie.
 • Odpowiednio przechowywana sprytna plastelina (po zabawie zawsze należy schować ją do metalowego pudełka) nie wysycha, dzięki czemu dzieci mogą się nią cieszyć dłużej niż innymi masami.
 • Sprytna plastelina występuje w wielu różnych rodzajach, a każdy z nich wyróżniają pewne specjalne właściwości. Poniżej znajdziesz opisy tych najpopularniejszych.  

  Najpopularniejsze rodzaje sprytnej plasteliny

  Sprytna plastelina w wersji podstawowej – odpręża, relaksuje i umożliwia wiele kreatywnych zabaw.

  Sprytna plastelina w najbardziej podstawowej wersji to po prostu kolorowa masa plastyczna o wymienionych wyżej właściwościach. Można ją odbijać jak piłeczkę, rozciągać niczym gumę, rozrywać jak papier oraz rozbijać jak porcelanę. A co można z niej ulepić? Wszystko to, na co przyjdzie nam ochota!   

  Oto przykład takiej zabawki:

  Sprytna plastelina Artyzan, czerwona

  Sprytna plastelina Artyzan, czerwona

  • Model wyróżnia intensywny, czerwony kolor.
  • Plastelina może służyć zarówno jako zabawka sensoryczna dla najmłodszych, jak i antystresowy gadżet dla dorosłych.
  • Zabawka świetnie sprawdzi się w roli upominku lub gadżetu reklamowego.

  Sprytna plastelina „śladówka” – zmienia kolor pod wpływem światła

  Sprytna plastelina typu „śladówka” poza wymienionymi wyżej właściwościami zmienia kolor pod wpływem światła ultrafioletowego. Do każdego zestawu dołączona jest niewielka lampka świecąca ultrafioletem. Gdy zbliżymy ją do masy, ta zaczyna zmieniać kolor, a w ciemności świeci. Sprytna plastelina „śladówka” dostępna jest w wielu kolorach, jednak jednym z ciekawszych jest wariant bezbarwny:

  Sprytna Plastelina, śladówka, białe święta

  Sprytna plastelina „śladówka”, Białe święta

  • Zestaw składa się z białej masy i breloczka z lampką UV. Gdy zbliżymy lampkę do plasteliny, pojawią się na niej kolorowe, wyraźne ślady. Wystarczy jednak nieco oddalić latarkę, by kontury były bardziej rozmazane.
  • W ciemnościach plastelina świeci na zielono.

  Sprytna plastelina magnetyczna – najbardziej nieprzewidywalny rodzaj sprytnej plasteliny

  Sprytna plastelina dostępna jest także w wariancie, który wykazuje właściwości magnetyczne. Gdy przyłożymy do takiej plasteliny magnes, ta nagle ożywa.  Zaczyna delikatnie drgać, przyciąga magnes lub odpycha. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z jej wariantów:

  Sprytna plastelina, magnetyczna, czerwona

  Sprytna plastelina magnetyczna w kolorze czerwonym

  • Aby rozpocząć zabawę, wystarczy wyciągnąć ją z pudełka i przyłożyć do niej magnes. To jak się zachowa, jest trudne do przewidzenia. Może przyssać się do magnesu, zacząć drgać, a nawet gwałtownie odskoczyć.
  • Jeśli nie mamy więc pomysłu na interesującą zabawę dla swoich smyków, wystarczy, że podarujemy im magnetyczną plastelinę i kilka magnesów. Resztę zostawmy im, niech obserwują i eksperymentują, a rodzicom pozostanie podziwianie niepowtarzalnych dzieł.

   

  Sprytna plastelina fluorescencyjna – ciekawy pomysł na świecące w ciemności dekoracje do pokoju smyka

  Sprytna plastelina, Aura, świecąca

  Plastelina fluoresencyjna świeci w ciemności, gdy pobierze wystarczająco dużo energii ze światła. Jest więc doskonałą rozrywką na długie jesienne wieczory. Oto propozycje zabaw z jej wykorzystaniem:

  • Dzieci mogą zrobić z niej przepiękne ozdoby do swojego pokoju. Dzięki temu wieczorem będzie to magiczne miejsce!
  • Świecącą plasteliną można po prostu bawić się po ciemku, przy okazji obserwując ją i eksperymentując z jej niezwykłymi właściwościami.

  Sprytna plastelina potworek

  Praktycznie z każdego zestawu ze sprytną plasteliną można wyczarować słonia, mysz czy inne zwierzę. Do pudełek oznaczonych hasłem „potworek” dołączone są jednak plastikowe oczka, dzięki którym uzyskana figurka jeszcze bardziej przypomina bajkowego stworka. Potworki dostępne są w różnych kolorach. Przykładem może tu być:

  Artyzan, sprytna plastelina, różowy potworek

  Sprytna plastelina Artyzan. Różowy potworek

  • Oczka dołączone do zestawu pozwalają w prosty i szybki sposób przeistoczyć plastelinę w zabawnego potworka.
  • Dzieci mogą za każdym razem wyczarować inną postać, którą można rozciągać, zwijać, strzelać z niej i ciągnąć we wszystkie możliwe strony.
  • Końcowy efekt zabawy zawsze jest zaskakujący. 

  Jak widać zabawa ze sprytną plasteliną może mieć wiele wariantów. Tymczasem to zaledwie pięć, spośród wielu jej rodzajów, a na rynku cały czas pojawiają nowe wariacje zabawki, jak chociażby Sprytna plastelina elektryczna czy Sprytna plastelina płynne szkło. Jeśli smykowi spodoba się taka forma rozrywki, będzie mógł godzinami eksplorować możliwości kolejnych zestawów.    

  Oprac. Grażyna Zaborska-Szmajda

  Powiązane artykuły