Wyprawka szkolna – co trzeba kupić?

Wyprawka do szkoły Kompletna wyprawka szkolna jest niezbędna każdemu uczniowi jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Składają się na nią nie tylko podręczniki, ale i szereg innych akcesoriów potrzebnych podczas zajęć. Lista rzeczy do kupienia zależy oczywiście od wieku ucznia, inne przybory potrzebne są w szkole podstawowej, inne w liceum. W szkole średniej uczniowie zwykle sami decydują o tym, w co się zaopatrzyć. Natomiast rodzice maluchów mogą być nieco zdezorientowani swoją nową rolą, dlatego to przede wszystkim im dedykowany jest poniższy przegląd produktów do wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna. O czym pamiętać, kompletując wyprawkę dla ucznia szkoły podstawowej?

Standardowa wyprawka szkolna dla ucznia podstawówki składa się zwykle z tornistra, piórnika, zeszytów, przyborów do pisania, artykułów niezbędnych podczas zajęć plastycznych i pudełka na drugie śniadanie. Dla większości uczniów nie bez znaczenia jest jednak, jaki to będzie plecak i piórnik. Przedszkolaki i najmłodsi uczniowie lubią, gdy należące do nich przybory szkolne zdobią wizerunki ich ulubionych baśniowych bohaterów, starszaki wybierają natomiast motywy wpisujące się w ich gust i zainteresowania. Rodzicom nie zawsze łatwo jest odnaleźć się w tych preferencjach, dlatego warto, by uczeń uczestniczył w kompletowaniu wyprawki. Takie wspólne zakupy, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, to dla dzieci ogromna frajda.

Jednak nie tylko estetyka liczy się podczas kompletowania wyprawki szkolnej, dlatego wybory smyka warto przed zakupem zweryfikować. Jeśli zakupione przyrządy mają służyć dziecku rok albo i dłużej, powinny być to produkty wysokiej jakości. Zanim więc umieścimy w koszyku piórnik czy plecak przyjrzyjmy się materiałom, z jakich je wykonano i upewnijmy się, czy posiadają wystarczającą ilość komór czy przegródek. Jak rozpoznać jednak dobry jakościowo plecak lub piórnik? Oto przykładowe elementy wyprawki szkolnej, które spełniają zarówno jakościowe, jak i estetyczne kryteria.

Przyrządy szkolne przydatne w podstawówce:

 1. Plecak

  plecaki Wyborowi plecaka warto poświęcić najwięcej uwagi, ponieważ zwykle obok podręczników jest to najdroższy element wyprawki szkolnej. Źle dobrany tornister może też powodować wady podstawy, a tego każdy rodzic wolałby raczej uniknąć. Na rynku na szczęście nie brakuje produktów bezpiecznych dla zdrowia dziecka. Warto wybrać ergonomiczny plecak, w którym zastosowane zostały technologie, wpływające na zwiększenie komfortu użytkowania: szerokie i regulowane szelki, pasek piersiowy, wbudowane taśmy kompensujące. Inną opcją będzie kupno plecaka na plecak na kółkach. Tornister można kupić też w zestawie z innymi przyborami szkolnymi. To ciekawe rozwiązanie dla rodziców uczniów zerówki, którzy po raz pierwszy kompletują wyprawkę dla swojego ucznia. Ogranicza to znacząco ilość decyzji, jakie trzeba podjąć wspólnie z dzieckiem. Takie zestawy szkolne dostępne są w wielu kolorach i konfiguracjach. Przykładowo, na zestaw może składać się: tornister, worek na obuwie, piórnik i kosmetyczka, albo: plecak, piórnik i worek na kapcie oraz praktyczny portfelik.

  Wszystkie plecaki →

 2. Worek na obuwie

  worki W niektórych szkołach wymagane jest obuwie na zmianę, warto zadbać więc o to, by maluch miał w czym je przechowywać. Worek na kapcie powinien być nie tylko praktyczny, ale i wykonany z kolorowych, rzucających się w oczy materiałów, które pozwolą dziecku zidentyfikować swoje rzeczy. Jesteśmy pewni, że dziewczynkom do gustu przypadną bajkowe produkty z motywem Myszki Minnie lub Krainy Lodu.

  Wszystkie worki →

 3. Strój oraz buty na wychowanie fizyczne

  ubrania sportowe W trakcie zakupów nie można zapomnieć o ubraniu na zajęcia wf. W tym przypadku ważne są dwa czynniki – ubiór musi być wygodny, a poza tym istotne są też walory estetyczne. Jeśli koszulka i spodenki spodobają się dziecku, na pewno będzie to stanowiło dodatkową motywację do ćwiczeń. Przed podjęciem decyzji warto skontaktować się nauczycielem, w niektórych szkołach wymagane są np. ubrania bez wzorów lub w określonych kolorach, natomiast buty zazwyczaj muszą mieć jasną, niebrudzącą podeszwę. Pamiętaj, aby strój służył dziecku na dłużej, stawiaj na jakość. Szeroka oferta rzeczy dla dzieci umożliwia wybór czegoś bardziej profesjonalnego – ubrań z materiałów przeznaczonych do aktywności fizycznej, które zapewnią odpowiednią wentylację.

  Wszystkie ubrania sportowe →

 4. Piórnik

  piórnik Wybór piórników, podobnie jak plecaków szkolnych, jest ogromny. Pierwsze, o czym powinniśmy zdecydować, to czy kupujemy sprzęt z wyposażeniem, czy bez. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kupując piórnik z akcesoriami, nie musimy już poświęcać czasu na wybór artykułów do pisania. Te, które znajdują się w zestawie, nie zawsze będą nas jednak satysfakcjonować. Niemniej dla rodziców uczniów zerówki i klas pierwszych jest to całkiem praktyczne rozwiązanie, tym bardziej że piórniki z wyposażeniem zwykle mają sporo przegródek, które ułatwiają smykom utrzymać w nich porządek. Znajdujące się wewnątrz przybory czasem nawiązują motywem do grafiki na zewnątrz – w piórniku z bohaterem ulubionej kreskówki, można znaleźć przybory ozdobione wizerunkami różnych postaci z serialu. Jednak nie wszyscy uczniowie, zwłaszcza ci starsi, lubią piórniki z przegródkami. Zamiast tego można im więc zaproponować praktyczną saszetkę lub „tubę”.

  Wszystkie piórniki →

 5. Śniadaniówka + bidon

  zestawy śniadaniowe Drugie śniadanie teoretycznie można zapakować w papier lub foliowy woreczek. Jest jednak mało prawdopodobne, że kanapka owinięta jedynie w cienką folię dotrwa w stanie nienaruszonym do przerwy śniadaniowej. Lepiej zaopatrzyć zatem smyka w praktyczne, plastikowe pudełko, gdzie spakować można nie tylko kanapkę, ale i owoce, warzywa czy inne drobne przekąski. Taki pojemnik można kupić osobno albo w komplecie z plastikowym bidonem. Śniadaniówki nie musimy jednak kupować w zestawie, zwłaszcza jeśli mamy już bidon, do którego dziecko się przyzwyczaiło i chętnie go używa. Do wyboru mamy pojemniki w różnych rozmiarach i kolorach.

  Wszystkie zestawy śniadaniowe →

 6. Artykuły do zajęć plastycznych

  artykuły plastyczne Zanim kupimy dziecku kolejne farby i kredki, warto sprawdzić, czy te dotąd wykorzystywane nie mogą posłużyć mu jeszcze dłużej. Nie jest wykluczone, że w szufladach znajdują się ledwie zaczęte bloki rysunkowe, a nasze zapasy materiałów plastycznych wymagają jedynie delikatnego uzupełnienia. Nawet jeśli papiernicze zasoby są mocno uszczuplone, nie musimy kupować wszystkich artykułów do zajęć plastycznych od razu. Na początek wystarczą wysokiej jakości kredki ołówkowe (ciekawym rozwiązaniem są kredki dwustronne, które - choć zajmują tyle samo miejsca co mniejszy komplet kredek - zapewniają dziecku znacznie bogatszą paletę kolorów), kredki BAMBINO, które praktycznie zawsze znajdują się na liście wyprawkowej do pierwszej klasy podstawówki, farby plakatowe, pędzle, blok rysunkowy i techniczny, nożyczki, klej i plastelina. Kolejne materiały można dokupywać sukcesywnie w miarę zapotrzebowania. Jeśli nasz smyk lubi jednak zabawy kreatywne, do wyprawki szkolnej można dokupić dodatkowo jeszcze jakiś przyrząd, dzięki któremu będzie mógł testować nowe techniki. Farby witrażowe, glina modelarska, pastele olejne, flamastry pieczątki – mali artyści naprawdę mają w czym wybierać!

  Wszystkie art. plastyczne →

 7. Zeszyty i bloki

  zeszyty Artykuły papiernicze będą potrzebne niezależnie od tego, która klasę dziecko zaczyna. Jednak, biorąc pod uwagę wiek, można dopasować ich typ – dla najmłodszych uczniów podstawówki – niezbędne są cienkie zeszyty 16-kartkowe w podwójną linię lub trzy linie oraz w kratkę. Pierwszoklasistom, którzy dopiero zaczynają naukę pisania, pomocne będą zeszyty z różnymi liniami, np. jedną cienką, niebieską i dwiema grubszymi, czerwonymi. Dodatkową zachętę stanowią produkty, których okładki zdobią ulubieni bohaterowie. Dla starszych uczniów przydatne są zeszyty w formacie A4 i bruliony – ułatwią uporządkowanie rozległych notatek.

  Wszystkie art. papiernicze →

 8. Okładki i naklejki na książki i zeszyty

  okładki Jeśli spodziewamy się, że zeszyty będą zbierane przez nauczycieli do sprawdzania, warto zadbać też o to, by były podpisane w widocznym miejscu. Pomogą nam w tym specjalne naklejki na zeszyty. One także często zdobione są motywami z bajek i filmów, więc wybór warto skonsultować z dzieckiem. Dobrze jest zadbać też o to, by zeszyt zbyt szybko się nie zniszczył, stosując specjalne plastikowe okładki. Można je wykorzystać również do obłożenia podręczników. Tak zabezpieczone książki powinny w dobrym stanie dotrwać do końca roku szkolnego.

  Wszystkie okładki →

Może Cię również zainteresować: