Jak wybrać dobry plecak dla nastolatka? Przegląd najlepszych modeli oraz popularnych marek

Wybieramy plecak dla nastoletniej córki lub synaNa pierwszy rzut oka wybór plecaka młodzieżowego to proste zadanie. Ale czy na pewno? Gdy zaczniemy się zagłębiać w temat, okaże się, iż najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań oraz odpowiednio określić kryteria wyboru.

A zatem jak odpowiednio dobrać plecak dla nastolatków? Podpowiadamy i odpowiadamy w poniższym tekście.

Przeznaczenie i użytkownik

Wybór plecaka należy rozpocząć od pytania – dla kogo go kupujemy i w jakim celu? Inny produkt wybierzemy dla młodego nastolatka kończącego szkołę podstawową, inny dla ucznia szkoły średniej, jeszcze inny dla młodego studenta, bądź fana sportu i wycieczek.

 • Plecak szkolny – wytrzymały, pojemny, wygodny, ergonomiczny.
 • Plecak miejski, dla studenta – lekki, wygodny, z miejscem na laptop i niezbędne akcesoria.
 • Plecak sportowy – lekki, pojemny, odporny na pot i wilgoć, łatwy w pielęgnacji.

Gabaryty i parametry

Wybierając plecak, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wielkość (wymiary zewnętrzne). Parametr ten powinien być dopasowany do wieku, wzrostu oraz upodobań przyszłego użytkownika.

Drugim ważnym parametrem będzie pojemność plecaka, co jest bezpośrednio powiązane z jego przeznaczeniem. Musimy mieć pewność, iż w plecaku uda się pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty.

Pamiętajmy, że komfort użytkowania osiągniemy tylko wtedy, gdy plecak zostanie dobrany z uwzględnieniem przeznaczenia oraz indywidualnych warunków fizycznych, preferencji i upodobań użytkownika.

Bezpieczeństwo i ergonomia

Mając na uwadze mobilność młodych ludzi, należy pamiętać, by również i plecak zwiększał bezpieczeństwo oraz minimalizował ryzyko wypadku komunikacyjnego. Do tego służą elementy odblaskowe, które w znaczący sposób zwiększają widoczność nastolatka na chodniku, przejściu dla pieszych i w każdym innym miejscu publicznym. Odblaski mogą przyjąć formę zawieszek, przywieszek, bądź specjalnej warstwy materiału wkomponowanej w strukturę plecaka.

Plecak musi być również wygodny i ergonomiczny. Zwróćmy zatem uwagę na następujące cechy:

 • Profilowany tył – specjalny kształt i usztywnienie odciążają i zabezpieczają kręgosłup użytkownika
 • Regulowane szelki – dopasowanie plecaka do wzrostu i preferencji nastolatka
 • Waga – im plecak lżejszy, tym bardziej komfortowy w użytkowaniu
 • Wentylacja – odprowadzanie ciepła i komfort w codziennym użytkowaniu
 • Atesty – certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo plecaka

Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją produktu lub/i zasięgnąć opinii sprzedawcy.

Modny plecak jest niezwykle ważny dla nastolatka

Funkcjonalności i udogodnienia

Plecak ma być pojemny i funkcjonalny. Osiągniemy to poprzez wybór produktu, który posiadać będzie odpowiednią ilość komór, kieszonek, przegród. Upewnijmy się, że w plecaku zmieszczą się wszystkie książki i zeszyty, śniadaniówka, bidon, portfel, dodatkowe akcesoria. Ważnym elementem może być dedykowana, zamykana przegroda na telefon, klucze lub portfel. A w przypadku starszej młodzieży niezbędna może się okazać przestrzeń na laptop, odpowiednio zabezpieczająca cenny sprzęt.

Wygląd i zgodność z trendami

A gdy już wydaje nam się, że wszystko wiemy, do podjęcia pozostaje najtrudniejsza decyzja – wygląd plecaka! Młodzi ludzie są wzrokowcami, chcą się wyróżniać, chcą być modni lub po prostu lubią konkretny design. Plecak staje się ich codzienną wizytówką – w szkole, na ulicy, w drodze do domu.

Spróbujmy dowiedzieć się, czym interesuje się nastolatek, dla którego wybieramy plecak. Zwróćmy uwagę, jaki styl preferuje, co lubi u rówieśników, jakimi wartościami się kieruje. Może ma ulubioną markę lub licencję?

Poniżej elementy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Marka – np. znany, lubiany i ceniony producent
 • Licencja – ulubiony bohater filmowy, zespół muzyczny, artysta
 • Wzór – kratka?, linie?, kwiaty?, a może abstrakcja lub fraktal?
 • Slogan – nośne hasło, śmieszna fraza czy popularny mem

Podsumowanie

Mamy nadzieję, iż niniejszy artykuł pomoże Wam dokonać właściwego wyboru plecaka, a sam nastoletni użytkownik odwdzięczy się uśmiechem lub miłym słowem.

Po więcej inspiracji tradycyjnie zapraszamy do smyk.com!

Przegląd popularnych modeli:

 

Opracowanie: Michał Jakubik

Przejdź do strefy plecaków →

Może Cię również zainteresować: