Rodzaje fotelików samochodowych – jakie są rozmiary?

Rodzaje fotelików samochodowych – jakie są rozmiary?Jeśli jesteś zmotoryzowanym rodzicem, mogą zainteresować cię rodzaje fotelików samochodowych – to niezbędne wyposażenie auta, gdy chcesz zabierać malucha na wspólne wycieczki. Od czego zacząć poszukiwania tego najlepszego? Powinien on być odpowiednio dopasowany do wieku i wagi dziecka. Aby ułatwić rodzicom wybór, specjaliści stworzyli podział na kategorie – postaramy się przybliżyć ci każdą z nich. Stąd już tylko krok do wyboru idealnego fotelika samochodowego!

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych?

Fotelik samochodowy to nie przydatny gadżet, ale konieczność – lepiej nie ryzykować mandatem, a zwłaszcza zdrowiem i bezpieczeństwem dziecka. Na szczęście na rynku znajdziesz przetestowane (np. przez organizacje takie jak ADAC) modele, dopasowane do potrzeb maluchów na każdym etapie rozwoju – od noworodków po dzieci, które skończyły już 12. rok życia lub osiągnęły wzrost powyżej 150 cm.

Jakie rodzaje fotelików samochodowych wyróżniamy? Możemy podzielić je według:

  • sposobu montażu – przypinane pasami samochodowymi lub bazą Isofix,
  • kierunku montażu – przodem lub tyłem do kierunku jazdy,
  • kategorii wagowej.

Ostatnią typologię objaśnimy ci nieco szerzej. Poza wymienionymi kwestiami foteliki samochodowe różnią się dodatkowymi funkcjami, wyglądem i – oczywiście – ceną. Wszystkie te kryteria są istotne przy wyborze konkretnego modelu, jednak priorytetem zawsze powinno być dobranie odpowiedniej kategorii wagowej.

Rozmiary fotelików samochodowych

Wymiary fotelików mogą różnić się w zależności od producenta, ale zawsze są one dostosowane do dwóch parametrów: wagi dziecka i jego wieku. To podział stworzony przez specjalistów Unii Europejskiej i opisany szerzej w rozporządzeniu ECE R44. Według niego dziecięce foteliki dzieli się na pięć grup: 0, 0+, 1, 2 i 3. 5 różnych. Która z nich będzie odpowiednia dla twojego smyka? Oto wszystkie rodzaje fotelików samochodowych z podziałem na grupy!

Grupa 0

Foteliki z tej grupy przeznaczone są dla dzieci ważących do 10 kilogramów. Można przewozić w nich już noworodki – górna granica wiekowa to 6-9 miesięcy. To właśnie dla najdrobniejszych dzieci przeznaczone są sprzedawane wraz z fotelikiem wkładki redukcyjne, które wypełniają go tak, aby maluch znajdował się w odpowiedniej pozycji.

Grupa 0+

Do grupy 0+ zaliczamy foteliki dla większych dzieci – ważących nawet do 13 kilogramów. Są przeznaczone dla maluchów od pierwszego dnia życia do 12-15. miesiąca. One również powinny mieć w komplecie redukcyjną wkładkę. Najczęściej są montowane tyłem do kierunku jazdy, jednak niektóre posiadają obrotową bazę.

Grupa 1

Grupa 1 pod względem wagi obejmuje zakres 9-18 kilogramów. Takie foteliki nadają się dla dzieci, które skończyły już 9 miesięcy i wyrosły z nosidełka. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, można przewozić w nich jeszcze trzylatki. To ostatnia z grup, w których znajdują się głównie montowane tyłem foteliki.

Grupa 2

Dzieci od 4. do 6. roku życia, ważące 15-25 kilogramów powinny być przewożone w fotelikach należących do grupy 2. W tym wieku maluchy stają się coraz bardziej ciekawe świata, dlatego rodzice często sięgają już po foteliki montowane przodem do kierunku jazdy. Mimo wszystko lepiej nie rezygnować ze stabilnych i zabudowanych fotelików na rzecz zwykłych siedzisk.

Grupa 3

W ostatniej, trzeciej grupie znajdują się foteliki dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 22-36 kilogramów. Są one przeznaczone dla dużych pociech między 6. a 12. rokiem życia. Ze względu na rozmiary dziecka, w tej kategorii znajdują się foteliki ustawione wyłącznie przodem do kierunku jazdy.

Dobór fotelika – nie zapomnij o komforcie dziecka

Wiesz już, jakie rodzaje fotelików samochodowych wyróżniamy – na zakupach pamiętaj o wadze dziecka i jego wieku, a wybór stanie się o wiele łatwiejszy. Podczas poszukiwań możesz zauważyć, że istnieją kategorie pośrednie (np. 0-18 kg lub 0-25 kg), jednak są one dość ogólne. Im bardziej szczegółowych parametrów wymaga producent, tym lepiej dla bezpieczeństwa dziecka.

Pamiętaj także o tym, aby zadbać przede wszystkim o wygodę malucha. Ważne będą jego reakcje podczas pierwszych przymiarek i korzystania z fotelika. Jeśli potrafi już mówić, możesz po prostu zapytać go, czy wygodnie mu się w nim siedzi. Jeśli szukasz fotelika dla starszego malucha, najlepszym wyjściem będzie włączenie go w poszukiwania. Pozwól mu zdecydować o kolorze obicia lub innych jego właściwościach – tym chętniej będzie w nim siedział!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: