Jaki pies będzie odpowiednim towarzyszem dla dzieci? Którą rasę wybrać?

pies dla dzieci

Idealny pies dla dzieci powinien być cierpliwy, opiekuńczy i łagodny. Dobrze również, jeżeli jest mądry i skory do zabawy. Niestety nie wszystkie rasy psów mogą wychowywać się z dzieckiem. Niektóre z nich są dosyć niezależne, inne mogą traktować dziecko jako równe sobie, a w konsekwencji w ogóle nie słuchać jego poleceń. I chociaż zachowanie psa względem pozostałych członków rodziny zależy przede wszystkim od wychowania i treningu, nie jest tajemnicą, że niektóre rasy psów szybciej porozumieją się z maluchem. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ras czworonogów, które uznawane są za najbardziej odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi.

Pies dla dzieci? Raczej pies do domu

Zanim jednak przejdziemy do meritum, należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach.

  • Pies nie jest własnością dziecka, tylko członkiem całej rodziny. Każdy powinien być za niego odpowiedzialny. Zdecydowanie się na czworonoga i zrzucenie całej odpowiedzialności za zwierzę na jedną osobę – na przykład właśnie na dziecko – jest bardzo złym pomysłem. Spacery, weterynarz, karmienie, czesanie, kąpiele, zabawa – każdy członek rodziny powinien od czasu do czasu zająć się psem, aby ten poczuł więź ze wszystkimi mieszkańcami domu.
  • Pies to żywa, czująca istota, a nie przedmiot, który po skończonej zabawie można odłożyć na półkę. Biorąc psa z hodowli lub ze schroniska, podejmujemy decyzję, której skutki będziemy ponosić przez wiele lat. Decyzja powinna być więc wielokrotnie i dogłębnie przemyślana. Szczególnie wtedy, gdy czworonożny przyjaciel trafia do rodziny właśnie dzięki namowom pociechy.

Załóżmy jednak, że klamka zapadła i jesteśmy pewni, że chcemy przygarnąć czworonoga. Które rasy psów będą odpowiednie dla dzieci? I czym ogólnie powinien się charakteryzować dobry pies dla dziecka?

Jaki powinien być pies dla dzieci?

Jeżeli poszukujemy psa do domu, w którym znajduje się małe dziecko, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na łagodne rasy, które trudno wyprowadzić z równowagi i którym nie przeszkadza obecność malucha. Dziecko potrafi być niedelikatne podczas zabawy czy przytulania. Maluchy często nie rozumieją też, że pies też potrzebuje chwili wytchnienia od zabawy. Ważne zatem, aby pies nie był agresywny w takich sytuacjach.

Natomiast gdy dziecko jest starsze, można zdecydować się na energiczne psy, która lubią ruch, ale wciąż są łagodne i opiekuńcze. Żywiołowy pies, któremu podczas zabaw będzie towarzyszył jego równie żywiołowy dwunożny przyjaciel, powinien być bardzo szczęśliwy.

Należy też pamiętać o rozmiarach czworonoga. Duże psy, chociaż często łagodniejsze od swoich mniejszych kuzynów, mogą niekiedy zrobić nieświadomie dziecku krzywdę. Taką rasą są chociażby boksery, o których szczegółowo piszemy poniżej.

Poniższe zestawienie postanowiliśmy podzielić na dwa segmenty. W jednym umieściliśmy małe psy dla najmłodszych. W drugim – psy większe, które potrafią nawiązać z dziećmi nić porozumienia.

Małe psy dla dzieci. Przykładowe rasy

Shih tzu

Mały, łagodny, przyjazny i towarzyski piesek, który jednak lubi chodzić własnymi ścieżkami. Jest typowym psem do towarzystwa, ale nieźle radzi sobie, gdy zostaje sam w mieszkaniu. Potrafi przespać znaczną część dnia, nie wymaga również dużej aktywności. Jest też dość inteligentnym zwierzęciem, a przez to niekiedy upartym, wymagającym treningu i szkolenia. Shih tzu to świetny wybór dla odrobinę starszego dziecka, które w żaden sposób nie skrzywdzi swojego czworonożnego pupila.

Buldog francuski

Przyjazny, oddany, cierpliwy, nie wymaga zbyt dużo ruchu, a na dodatek zaskakująco silny – w końcu to buldog. Buldogi francuskie to świetne psy dla dzieci również dlatego, że zazwyczaj nie mają problemów ze słuchaniem poleceń najmłodszych członków rodziny.

Mops

Pocieszna mordka mopsa skrywa bardzo łagodne usposobienie. Na mopsa się nie krzyczy, bo się obrazi, za to okazuje mu się dużo czułości i uwagi. Co więcej, jest to również pies dość cierpliwy, więc bez większych problemów powinien znaleźć nić porozumienia z najmłodszymi członkami rodziny.

Maltańczyk

Inteligentny, wrażliwy, nielubiący samotności. Do tego bardzo żywiołowy, potrzebujący aktywności, ale nieagresywny. Maltańczyk to delikatny piesek, którym mogą się zajmować odrobinę starsze dzieci. To bardzo oddany czworonożny przyjaciel, który, odpowiednio traktowany, będzie fantastycznym kompanem zabaw.

Przykładowe karmy dla małych i średnich psów:

  • saszetka pelnoporcjowej karmy dla dorosłych psow ras malych
  • saszetka karma dla psów malej rasy losos marchewka
  • karma sucha dla psów
  • karma bezzbozowa dla psow doroslych ras malych
  • karma dla psów

Większe psy dla rodzin z dziećmi. Przykładowe rasy

Samojed

Samojed to przyjacielski, łagodny pies, który świetnie reaguje na dzieci. Lubi ruch, jest hałaśliwy, a gdy jest odpowiednio traktowany, nie sprawia zbyt dużych problemów wychowawczych. Należy jedynie pamiętać, że rasa ta źle znosi brak aktywności, więc do szczęścia samojedy potrzebują mnóstwo ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.

Duży szwajcarski pies pasterski

Łagodny olbrzym – to najkrótszy i chyba najtrafniejszy opis tej rasy. To pogodne, cierpliwe, ale stanowcze psy, lubiące ruch i towarzystwo człowieka. Są jednak dość duże, więc muszą być trenowane, aby przypadkiem nie zrobić dziecku krzywdy. Wymagają również sporo uwagi, ponieważ są inteligentne i szybko się nudzą.

Labrador retriever

Pies, który jest jednocześnie swego rodzaju symbolem radości z życia. Labradory, bo o nich mowa, są przyjacielskie, rodzinne, wyrozumiałe i łagodne, także dla dzieci. Lubią ruch, uwielbiają wodę i błoto, są również oddane i inteligentne. To po prostu fantastyczne psy rodzinne.

Bokser

Psy z charakterem. Bardzo tolerancyjne dla dzieci, ale na dorosłych potrafią się śmiertelnie obrazić. Niekiedy wystarczy krzyknąć na boksera, aby ten postanowił nie jeść przez kilka dni z rzędu. Psy te wymagają solidnego treningu i sporej aktywności, ale są wesołe i energiczne. Przyjaźni indywidualiści, którzy jednak dość szybko się nudzą. Przeznaczone raczej dla tych rodzin, które wiedzą, jak sobie radzić z upartymi, ale pełnymi uroku psami.

Przykładowe karmy dla dużych psów:

  • karma dla doroslych psow o zwiekszonym zapotrzebowaniu energetycznym
  • karma bezzbozowa dla psow ras duzych losos
  • karma sucha dla psa
  • karma bytowa dla doroslych psow duzych ras
  • karma dla starszych psow ras duzych i olbrzymich

Czy kundelek ze schroniska to odpowiedni pies dla dzieci?

Wybierając rasowego psa, należy koniecznie pamiętać o bardzo ważnej kwestii: interesują nas wyłącznie czworonogi z legalnych hodowli! Jeżeli kupujemy szczeniaka z pseudohodowli, może się okazać, że wyrośnie z niego pies chory, niepełnosprawny lub z wadami genetycznymi.

Dlatego jeśli na przykład ze względów finansowych nie chcemy kupować szczeniaka z rodowodem, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie się do schroniska i adoptowanie psa. To, jaki pies dla dziecka zostanie przez nas wybrany, powinno zostać skonsultowane z pracownikami takiej placówki, którzy wskażą idealnego czworonożnego kandydata na nowego członka rodziny. Tym bardziej, że kundelki również mogą być fantastycznymi przyjaciółmi dla naszych pociech – rodowód lub jego brak nie grają w tym przypadku aż tak dużej roli.

Oprac. Daniel Śliwa

Może Cię również zainteresować: