Czy wegetarianizm jest dobry dla dziecka?

Czy wegetarianizm jest dobry dla dziecka?

Czy wegetarianizm jest dobry dla dziecka?

Znacie to powiedzonko „Człowiek to jednak mięsożerne zwierzę jest”? Jak w każdym tego typu przekazie i w tym tkwi ziarno prawdy.

Człowiek ma ewolucyjnie wykształcone zapotrzebowanie na mięso, dlatego każda decyzja o tym, czy dieta dziecka powinna zawierać mięso, czy je z niej wyeliminować, powinna być głęboko przemyślana i skonsultowana z lekarzem pediatrą oraz  ze specjalistą ds. żywienia (dietetyk).

Jeśli stosowałaś dietę wegetariańską lub wegańską w czasie ciąży i karmienia dziecka wyłącznie mlekiem matki, nie oznacza to, że i twój maluch może w przyszłości obyć się bez mięsa.

Mięso jest bardzo ważnym elementem diety i uczciwiej byłoby pozwolić dziecku, aby w odpowiednim dla siebie momencie życia samo zdecydowało, czy chce je jeść czy nie.

Decydując się na wyeliminowanie mięsa z diety waszej pociechy, musicie bardzo wnikliwie i koniecznie z pomocą specjalisty opracować plan żywienia dziecka w taki sposób, aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne i potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki. Pamiętać należy o witaminie B12.

Musicie liczyć się z tym, że tak jak jest wielu przeciwników jedzenia mięsa, tak jest wielu jego zwolenników, dlatego nie raz dopadną was wątpliwości oraz sprzeczne informacje. Warto zwrócić się na konsultację do poradni dietetycznej dla dzieci.

Może również okazać się, że przygotowanie takiego planu jest o wiele bardziej kosztowne, pracochłonne i zwyczajnie trudniejsze, niż dobrze zbilansowana dieta dla dzieci uwzględniająca mięso.

Pamiętajcie też, że dziecko „wege” często nie może jeść tego samego co rodzic „wege”!

Do swego prawidłowego rozwoju potrzebuje ściśle określonych składników i minerałów w ilościach i proporcjach jednak nieco innych, niż osoba dorosła.

Stawianie znaku równość między tym, co dobre i odpowiednie dla dorosłego i tym, czym powinno żywić się dziecko, grozi niebezpieczeństwem dla prawidłowego rozwoju waszego malucha.

Dieta wegetariańska i wegańska najczęściej wiążą się ściśle z wyrażanym poglądem nt. jedzenia zwierząt. Są formą postawy wobec świata i życia. Wspaniałą ideą, która pociąga za sobą rzesze ludzi na całym  świecie i nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, dla wielu ludzi taki sposób żywienia okazał się wręcz zbawienny dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pytanie, czy jest również zbawienny i pożądany dla małego, rozwijającego się intensywnie dziecka?  Zanim zdecydujesz się na dietę wegetariańską czy wegańską dla swojego malca, rozważ wszystkie za i przeciw, szukaj rzetelnej wiedzy w temacie i skorzystaj z podpowiedzi ekspertów.

Oprac. Joanna Weyna

Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: wegetarianizm, dieta wegetariańska, dieta dla dzieci, dieta dziecka, plan żywienia dziecka, dieta dla dzieci

Powiązane artykuły