„Kicia Kocia” – postacie. Wszyscy bohaterowie serii

„Kicia Kocia” – postacie. Wszyscy bohaterowie seriiPrawie wszystkie dzieci (i całkiem spore grono dorosłych) znają książeczki z bestsellerowej serii „Kicia Kocia”. Postacie, które występują w bajce, towarzyszą głównej bohaterce w przeżywaniu niezwykłych przygód i uczeniu się nowych rzeczy. Jakie mają imiona? Czy Kicia Kocia ma rodzeństwo? Dowiedz się, jakie postacie możesz spotkać wraz z maluchem na kartach książek o tej sympatycznej kotce!

Skąd wzięła się Kicia Kocia i na czym polega jej fenomen?

„Kicia Kocia” to seria książek dla dzieci w wieku 2-6 lat autorstwa Anity Głowińskiej, pisarki pochodzącej z Gdańska. Dzieli się ona na kilka mniejszych cykli – do tej pory ukazało się w nich ponad 60 tytułów! Opowiadania o małej kotce zostały przetłumaczone również na język angielski i ukraiński – w przypadku drugiego z nich osoby współtworzące książeczki przekazały dochód z ich sprzedaży dla Polskiej Akcji Humanitarnej. To dowód na to, że „Kicia Kocia” nie tylko bawi i uczy, ale także otwiera ludzkie serca.

Fenomen książek Głowińskiej polega na prostym języku przemawiającym do dzieci. Można je czytać według kolejności wydania lub na wyrywki. Historyjki przyciągają również uwagę atrakcyjną formą pełną ilustracji oraz otwieranych okienek. Książeczki mają niewielkie formaty, dzięki którym da się je łatwo spakować do przedszkolnego plecaka lub torby pod wózkiem. Maluchy uwielbiają „Kicię Kocię” dlatego, że może im towarzyszyć w każdej sytuacji – tak jak one jej w przeżywaniu fascynujących przygód!

W serii „Kicia Kocia” pojawia się nie tylko tytułowa bohaterka, ale również wiele postaci pobocznych. Postaramy się ci je przybliżyć.

„Kicia Kocia” – postacie. Kim jest główna bohaterka?

Tytułowa bohaterka książek – Kicia Kociato biała kotka obdarzona ludzkimi cechami, która najczęściej ubrana jest w niebieską sukienkę i czerwone buciki. Anita Głowińska stworzyła ją wraz z córką zafascynowaną czworonogami – z jej pomocą narysowała ich własnego kota i spisała historyjki wymyślone na jego temat.

Kicię cechuje niezwykła bystrość i ciekawość świata. Jest sympatyczna wobec każdej postaci i uprzejma dla dorosłych – czego uczy się razem z czytelnikami na przykład w tomie „Kicia Kocia mówi: dzień dobry!”. W książkach opisane zostały nie tylko pasjonujące przygody, ale i problemy, z którymi musi się zmierzyć Kicia Kocia – autorka pokazuje przy tym sposoby, w jakie można je rozwiązać. Dzieci mogą towarzyszyć bohaterce w miejscach, takich jak:

  • przedszkole,
  • gabinet dentystyczny,
  • lotnisko,
  • plaża,
  • biblioteka,
  • a nawet przestrzeń kosmiczna.

Podczas każdej z tych przygód Kicia staje się coraz dojrzalsza i odważniejsza. Nowe doświadczenia uczą ją przydatnych umiejętności, a w dalszych opowieściach możemy obserwować, jak wykorzystuje je w praktyce. Postać daje maluchom świetny przykład!

„Kicia Kocia” – bohaterowie drugoplanowi

Kicią Kocią opiekują się rodzice i dziadkowie. To oni tłumaczą jej zawiłości relacji z innymi postaciami, uczą gotować, sprzątać, a nawet majsterkować. Kicia zawsze może liczyć na ich wsparcie i słowo otuchy, lektura tych książek może więc być inspirująca także dla mam i tatusiów!

W 22. tomie cyklu o Kici Koci na świecie pojawił się jej młodszy braciszek o imieniu Nunuś – wraz z siostrą stał się później bohaterem książek z serii „Kicia Kocia i Nunuś”, kierowanych do najmłodszych dzieci. Opowiadają one o jego pierwszych krokach podczas podstawowych czynności, takich jak zakupy czy sprzątanie. Ten radosny koci brzdąc wywoła uśmiech na twarzy wielu maluchów! Obserwując jego relację z Kicią Kocią, aż chce się spędzać więcej czasu z rodzeństwem.

W książkach pojawiają się także przyjaciele głównej postaci:

  • Pacek,
  • Adelka,
  • Julinek.

Maluchy poznały się w przedszkolu – razem uczą się tam między innymi postępowania w trakcie burzy i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzięki ich obecności mały czytelnik może poznać nie tylko sposoby zabawy z rówieśnikami, ale także komunikacji swoich uczuć, gdy wybrana zabawa idzie w kierunku, który mu nie odpowiada (jak w książeczce „Kicia Kocia mówi: nie!”).

Kicia Kocia szybko zyskuje nowych małych fanów, którzy kochają nie tylko książeczki o jej losach, ale także urocze maskotki, puzzle, kolorowanki i ubrania z ulubionymi bohaterami tej serii! W Smyku znajdziesz także książki o Kici Koci w formie szkicowników – to świetny pomysł na prezent dla kreatywnych dzieci, które uwielbiają dodawać do opowieści własne zakończenia i ilustracje.

Sprawdź także, jakich bohaterów spotkasz w bajce „Strażak Sam”.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: