Jaki rowerek będzie odpowiedni dla dwulatka? 5 sprawdzonych modeli

jaki rowerek biegowy dla dzieci

To, jaki rowerek dla dwulatka wybierzemy, może mieć wpływ zarówno na późniejszą naukę jazdy na tradycyjnym rowerze, jak i bezpieczeństwo malucha podczas zabawy. Rowerki biegowe wydają się być najlepszą opcją na tym etapie, ponieważ dzieciom, które z nich korzystają zwykle łatwo jest się przesiąść na zwykły rower napędzany pedałami. Poza tym mają też wiele innych zalet, o których możesz przeczytać poniżej. Przygotowaliśmy także niewielkie zestawienie tego rodzaju pojazdów dla najmłodszych.

Czym powinien charakteryzować się rowerek dla dwulatka?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki rowerek biegowy dla dwulatka będzie najlepszy, garść informacji o tym, na co należy zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na tego rodzaju zakup.

  • Rowerka nie kupuje się „na zapas”. Oznacza to, że jego wielkość, a przede wszystkim wysokość siedziska, powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. W praktyce polega to na tym, że maluch, siedząc na rowerku, powinien swobodnie opierać obydwie stopy na podłożu. Jeżeli dziecko sięga do podłoża palcami lub nie sięga wcale, rowerek jest za duży. Należy wtedy obniżyć siedzisko lub wymienić rower na mniejszy.
  • Pierwszy rowerek nie powinien być również zbyt ciężki. Taki model nie będzie wbrew pozorom stabilniejszy. Co więcej, maluch może mieć problem nie tylko z jego rozpędzeniem, ale także – co o wiele ważniejsze – z zatrzymaniem rozpędzonego pojazdu.
  • Niektóre rowerki mają również specjalne platformy na stopy, przypominające te znajdujące się w hulajnogach. Nie są one jednak koniecznym elementem – dzieci niezbyt często z nich korzystają. Poza tym maluch, na przykład podczas przejazdu przez kałużę, zazwyczaj woli podnieść nogi, bo daje to o wiele większą frajdę. Niewiele dzieci decyduje się w takiej sytuacji na grzeczne ułożenie stóp na platformie.
  • Hamulce również nie są koniecznością w pierwszym rowerku biegowym. Starsze dzieci, które potrafią rozpędzić się do niemałych prędkości, rzeczywiście mogą skorzystać z hamulców, ale młodsze raczej ich nie potrzebują. Także dlatego, że mają zbyt małą dłoń, aby komfortowo chwycić za znajdującą się na kierownicy dźwignię.
  • W pierwszym rowerku biegowym opony mogą być wykonane z pianki. Dopiero w modelach dla starszych dzieci warto zacząć korzystać z pompowanych kół.

Wiemy już, czym powinien charakteryzować się pierwszy rowerek biegowy dla dziecka. Poniżej znajdziecie przykładowe modele tego rodzaju pojazdów.

Wybieramy rowerek biegowy dla dwulatka – 5 sprawdzonych modeli

1.     Kidwell, Rebel, rowerek biegowy, niebieski

Kidwell, Rebel, rowerek biegowy,

Świetny wybór dla każdego małego początkującego kolarza. Umili aktywnie spędzany czas na świeżym powietrzu.

Lekki rowerek, waży zaledwie 2,64 kg - to mniejsze obciążenie dla dziecka podczas nauki utrzymania równowagi, a także ogromna wygoda dla rodzica podczas przenoszenia rowerka na spacerze.

Rowerek przysłuży się w rozwoju u dziecka takich cech jak motoryka czy równowaga.

2.     Kinderkraft, Space 2021, rowerek biegowy, Sapphire Blue

Kinderkraft, Space 2021, rowerek biegowy, Sapphire Blue

Stylowy, wygodny i doskonale wyposażony rowerek zachęci dziecko do aktywności. Praktyczny design docenią także rodzice.

Bezpieczna konstrukcja zniweluje ryzyko upadku. Podczas jazdy wstrząsy są absorbowane przez duże koła z nieprzebijalnej pianki, zaś bębnowy hamulec ręczny ułatwi użytkownikowi natychmiastowe zatrzymanie rowerka. Rączki dziecka nie ześlizgną się z kierownicy dzięki gumowym zabezpieczeniom.

O wygodę dziecka zadba podnóżek wyposażony w antypoślizgowy element. W trakcie jazdy wygodne i miękkie siodełko zapewnia stabilne i komfortowe siedzenie. Torebka na kierownicy umożliwi dziecku przechowywanie drobiazgów.

3.     Milly Mally, Jake, rowerek 2w1, Classic Mint

Milly Mally, Jake, rowerek 2w1, Classic Mint

Perfekcyjny wybór by uczyć dzieci utrzymania równowagi oraz jazdy na rowerze. Dzięki trójkołowemu rowerkowi malec będzie mógł przemieszczać się samodzielnie, zyskując przy tym nowe umiejętności.

Niecodziennym lecz bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość modyfikowania rowerku. Wraz z rozwojem dziecka trójkołowy rowerek z łatwością można przerobić na dwukołowy biegacz. Dzięki tej dwufynkcyjności już 12-sto miesięczne dziecko może samodzielnie kierować rowerkiem.

Całość posiada także ogranicznik skrętu, który zadba, by dziecko nie wykręciło kierownicy w sposób uniemożliwiający jazdę. Rączki dziecka nie ześlizgną się z kierownicy dzięki miękkim i antypoślizgowym rękojeściom.

4.     Baby Tiger, Flow, rowerek biegowy, black, lime

Baby Tiger, Flow, rowerek biegowy, black, lime

Ten dwukołowy biegacz przygotuje dziecko do jazdy na klasycznym rowerze, a także zapewni wiele chwil pełnych doskonałej zabawy na świeżym powietrzu.

Bezdętkowe koła stworzone z wysokiej jakości pianki EVA zapewnią przyczepność i zwrotność na każdej powierzchni. Dzięki blokadzie skrętu kierownicy ryzyko wypadku jest zminimalizowane. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadkiem jest miękka gumowa osłonka.

Kierownica to także gwarancja bezpieczeństwa. Antypoślizgowe nakładki na rączki zniwelują ryzyko ześlizgnięcia się dłoni dziecka, a także poprawią komfort i manewrowanie pojazdem.

 

5.     Lionelo, Bart Tour, rowerek biegowy, kask gratis, Pink Bubblegum

Lionelo, Bart Tour, rowerek biegowy, kask gratis, Pink Bubblegum

Idealny model na pierwsze próby samodzielnych przejażdżek. Lekka konstrukcja, dzięki zastosowaniu dobrze wyważonej, magnezowej ramy, ułatwia prowadzenie i utrzymanie równowagi.

Całość waży zaledwie 3,3 kg. Maluch może więc sam wprowadzić rower pod górkę.

Możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy pozwala w pełni dopasować rowerek do dziecka, zapewniając komfort przejażdżek maluchom w różnym wieku.

Kiedy przesadzić dziecko z rowerka biegowego na rowerek z pedałami?

Wiemy już, jaki powinien być rowerek dla 2-latka. Kiedy jednak podjąć decyzję o przesadzeniu pociechy na tradycyjny rower z pedałami? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie niestety brakuje, ale wydaje się, że taką decyzję warto podjąć wspólnie z dzieckiem – niech ono zadecyduje o ewentualnej przesiadce. Prędzej czy później maluch pewnie sam zauważy, że jazda na zwykłym rowerze jest po prostu bardziej interesująca.

Zwróć jednak uwagę, aby dziecko, które zaczyna przygodę z tradycyjnym rowerem, znało chociaż podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się na drodze.

 

Przegląd popularnych i cenionych marek:

Kinderkraft
Kidwell
Strider
Lionelo
Milly Mally

 

Może Cię również zainteresować: