Bezpieczna przyczepka rowerowa dla dzieci. Jaką wybrać? | Smyk.com

Przyczepka rowerowa dla dzieci. O czym pamiętać, decydując się na jej zakup?

Czym powinna charakteryzować się dobra przyczepka rowerowa dla dziecka?

Dobrej jakości przyczepka rowerowa dla dzieci powinna być jednocześnie bezpieczna, wytrzymała i wygodna w użytkowaniu. Oto na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu takiego gadżetu:

  • Jakość wykonania. Przyczepka rowerowa powinna być stabilna, zaś łączenia jej najważniejszych elementów wykonane z jakościowej stali oraz odpornych na zniszczenie tworzyw sztucznych.
  • Komfort podróżowania malucha. Osłona przed słońcem i wodą, wygodne siedziska z wyprofilowanymi pasami bezpieczeństwa, mocne poszycie i spód przyczepki, amortyzatory, mocowanie uniemożliwiające wywrócenie pojazdu, dobrej jakości opony – każdy z tych elementów jest albo obowiązkowy w świetle prawa (mocowanie), albo bardzo wskazany (pozostałe wymienione).
  • Gabaryty przyczepki. Przyczepka rowerowa dla dzieci może ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Zdarza się, że nie tylko trzeba ją znieść po schodach, ale później jeszcze holować, i to z dzieckiem w środku. Co więcej, nawet po złożeniu przyczepka może zajmować mnóstwo miejsca w bagażniku samochodu, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy wybrany model nie będzie dla nas za ciężki oraz czy zmieści nam się w aucie.
  • Obecność dodatkowych schowków. Bardzo niedoceniony szczegół, który znacznie ułatwia korzystanie z przyczepki podczas wycieczek. W schowkach można umieścić prowiant, pieluchy czy zabawki malucha.
  • Bezpieczeństwo użytkowania. Przyczepka powinna być nie tylko wykonana z najwyższej jakości materiałów, ale także posiadać sprawne hamulce. Ponadto należy pamiętać o prawnych aspektach związanych z przewozem dziecka w tego rodzaju pojeździe. Poza wcześniej wspomnianym mocowaniem uniemożliwiającym wywrócenie przyczepki powinna ona posiadać dodatkowo odpowiednie oświetlenie.

Dobrze również, gdy przyczepkę można w łatwy sposób zamienić na wózek dziecięcy.

Przyczepka rowerowa dla dzieci to gadżet, który może sprawdzić się w wielu sytuacjach

Wysokiej jakości przyczepka rowerowa, którą po drobnych modyfikacjach można zamienić na wózek dziecięcy – biegowy, spacerowy, terenowy lub do narciarstwa biegowego – to świetny wybór dla tych rodziców, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas z dziećmi na łonie natury.

Takim modelem jest Thule, Chariot Cross 1. To świetnie wykonana przyczepka rowerowa, równie bezpieczna co wielofunkcyjna. Poza tym można ją łatwo złożyć, a tym samym transportować – na przykład w samochodzie podczas wyprawy za miasto czy w góry. Przyczepka posiada wiele ciekawych rozwiązań technologicznych (regulowane zawieszenie, regulowane otwory wentylacyjne, hamulec tarczowy, możliwość przechowywania zapasowych elementów itp.), dzięki czemu jest funkcjonalna i komfortowa.

Co jednak w sytuacji, gdy na przejażdżkę chcielibyśmy wziąć więcej niż jedną pociechę? Rozwiązaniem jest przyczepka rowerowa dla dwójki dzieci: Thule, Chariot Sport 2. Jak sama nazwa wskazuje, model ten jest przystosowany do bezpiecznego przewożenia dwójki szkrabów. Jest odrobinę szerszy i cięższy od wcześniej opisanego modelu, jednakże wszystkie rozwiązania technologiczne, jakie znajdziemy w wersji dla jednego dziecka (hamulce, miejsce na bagaż, zawieszenie, łatwe składanie itp.), są zaimplementowane również i w tym produkcie.

Od jakiego wieku można przewozić dziecko w przyczepce rowerowej?

Decyzję o tym, od jakiego wieku możemy przewozić dziecko w przyczepce rowerowej, należy przede wszystkim skonsultować z lekarzem pediatrą.

Generalnie producenci przyczepek zazwyczaj wskazują na wiek 12 miesięcy jako minimalny dla dziecka przewożonego w tego rodzaju pojeździe. Co jednak w sytuacji, gdy mimo wszystko na wycieczkę chcielibyśmy zabrać niemowlę? Jeżeli pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań, warto wówczas skorzystać ze specjalnego siedziska dla niemowląt, np. Thule, Chariot. To nic innego jak specjalny hamak do zamontowania w przyczepce wyposażony w odpowiednio wyprofilowane pasy bezpieczeństwa, a także miękkie krawędzie stabilizujące głowę malca po obydwu stronach oparcia.

Alternatywy dla przyczepki rowerowej

Przyczepka rowerowa dla dzieci to świetnie rozwiązanie dla rodziców, którzy dużo podróżują ze swoimi pociechami. Nie najlepiej sprawdza się jednak na krótkich dystansach, np. gdy chcemy zawieźć dziecko do oddalonego zaledwie o paręset metrów od domu przedszkola czy na plac zabaw. Na taką okoliczność warto wyposażyć się w fotelik rowerowy, w którym łatwo i szybko umieścimy dziecko.

Przykładem takiego produktu jest fotelik Thule, Ride Along Mini. To komfortowy i bezpieczny fotelik montowany z przodu, do kierownicy. Maksymalna waga przewożonego w ten sposób dziecka wynosi aż 15 kg, więc fotelika można używać naprawdę długo. Podczas jazdy maluch może chwycić się podpórki, fotelik jest również wyposażony w podnóżki, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz mechanizm mocujący.

Oprac. Daniel Śliwa

Może Cię również zainteresować: