Pierwszy rower dla malucha – jaki wybrać?

Pierwszy rower dla malucha – jaki wybrać?

Wybór pierwszego pojazdu dla malucha to dla rodziców nie lada wyzwanie, bo rowerek musi być bezpieczny, wygodny, a jazda na nim ma sprawiać dziecku przyjemność. Na jaki model się zdecydować?

Rowerek biegowy

Rowerki biegowe są obecnie bardzo chętnie wybierane jako pierwszy model dla dziecka. Taki pojazd na dwóch kółkach nieposiadający pedałów ma sporo zalet. Rowerek jest stosunkowo lekki, a naukę jazdy dziecko może zacząć już w wieku 18 miesięcy.

Maluch na rowerku biegowym czuje się znacznie pewniej niż na tradycyjnym jednośladzie z pedałami. Odpychając się stopami od podłoża i odpowiednio balansując ciałem, przemieszcza się w miarę sprawnie i szybko, nawet po nie do końca równym terenie. Taki pojazd uczy również utrzymywania równowagi, ćwiczy koordynację i orientację przestrzenną dziecka.

Dosyć istotne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. W przypadku roweru biegowego ważna jest długość nóg malucha. Siedzący na jednośladzie szkrab musi całymi stopami dotykać podłoża. Jeśli dotyka ziemi jedynie palcami i nie utrzymuje stabilnej pozycji, oznacza to, że rower jest zbyt duży.

Rowerek trójkołowy

Decydując się na rowerek trójkołowy, zwróćmy uwagę na rozstaw jego kół i stabilność. Często naciskanie pedałów w takim typie rowerów wymaga sporo siły i może już na początku zniechęcić smyka. Trójkołowce mają też rączkę do pchania pojazdu przez rodzica, co niestety sprawia, że dziecko nie rozwija motoryki, a jedynie przemieszcza się z miejsca na miejsce.

Rower dwukołowy z doczepianymi kółkami

Jeśli chcemy, aby nasz smyk miał „prawdziwy” rower z pedałami, na rynku znajdziemy takie z rozmiarami kół rozpoczynającymi się od 12 cali (odpowiednie dla dziecka w wieku około trzech lat). Pamiętajmy, aby wybrać model trwały i stabilny. Taki pojazd ma najczęściej boczne kółka montowane do tylnego koła, które w każdej chwili można odkręcić. Dzięki nim malec utrzymuje równowagę, jednak szczególnie na początku smyk może mieć tendencję do przekrzywiania się w jedną stronę w trakcie jazdy.

Niezbędne akcesoria

Małemu cykliście z pewnością przyda się również kask, który w razie upadku ochroni głowę dziecka. Dobrym pomysłem są ochraniacze na łokcie i kolana, a także światła i odblaski, dzięki którym rower będzie dobrze widoczny. Wielu rodziców decyduje się także na dziecięce rękawiczki rowerowe poprawiające komfort trzymania kierownicy i zabezpieczające dłonie malucha podczas upadku.

Jazda na rowerze to forma aktywności niosąca za sobą mnóstwo korzyści. To także świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Warto zachęcać pociechę do tej aktywności od najmłodszych lat i wybrać właściwie dopasowany do malucha model.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły