Kim jest doula? W czym może pomóc młodej mamie?

Kim jest doula? W czym może pomóc młodej mamie?

Kim właściwie jest doula i jakie są jej obowiązki?

Doula to osoba, która w profesjonalny sposób wspiera emocjonalnie oraz fizycznie kobietę podczas porodu i czuwa nad jego odpowiednim, fizjologicznym przebiegiem. Służy pomocą na każdym jego etapie. Dostarcza niezbędnych informacji i udziela wskazówek. Podpowiada, radzi i uspokaja. Zajmuje się również osobą towarzyszącą, czyli najczęściej mężem rodzącej. Ułatwia mu udział w porodzie, pomaga pokonać lęk, podpowiada jak może pozbyć poczucia bezradności i pomóc partnerce.

Doule nie są osobami z wykształceniem medycznym - nie przyjmują porodów, nie zastępują lekarza lub położnej ani nie pełnią roli pielęgniarki. Podstawowym zadaniem douli jest wspieranie rodzącej.

Doule oferują:

  • spotkania przed porodem,
  • wsparcie w opracowaniu planu porodu,
  • wsparcie telefoniczne/e-mailowe,
  • zobowiązują się do „gotowości porodowej” przez wcześniej ustalony czas,
  • zapewniają ciągłość wsparcia w czasie porodu i po nim,
  • zobowiązują się do kontaktu/wizyty w połogu,
  • doradzają w zakresie opieki, karmienia i pielęgnacji noworodka,
  • wspierają emocjonalnie w połogu.
  • Czym się różni doula od położnej?

    Położna zajmuje się kobietą od strony medycznej: bada ciężarną, podłącza aparaturę medyczną, wypełnia dokumentację, prowadzi poród i finalnie przyjmuje dziecko na świat. Tymczasem doula jest bardziej opiekunką porodową - nie wykonuje żadnych badań, nie diagnozuje chorób oraz nie udziela porad medycznych. Nawet jeśli ma wykształcenie medyczne, te dwie role są w trakcie jej pracy oddzielone. Doula dąży do rozwoju i utrzymania pozytywnych relacji z medycznymi środowiskami okołoporodowymi (lekarzami, położnymi, doradcami laktacyjnymi).

    Doula dostarcza informacji i dzieli się doświadczeniem na takie tematy jak karmienie i pielęgnacja noworodka oraz emocjonalna i fizyczna regeneracja matki. Wspiera budowanie więzi matka-dziecko, uczy uspokajać niemowlę. Po przywiezieniu dziecka do domu pomaga natomiast w organizacji zadań i odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

    Nasuwa się pytanie, dlaczego roli douli nie może pełnić przyjaciółka, która ma już dzieci lub mąż wspierający rodzącą partnerkę. Zarówno mąż, jak i przyjaciółka mogą nie mieć wystarczającej wiedzy i doświadczenia w pomaganiu kobiecie ciężarnej, rodzącej czy w połogu. Mogą też nie być wystarczająco dyspozycyjni, być obciążeni obowiązkami i rodziną lub nie radzić sobie emocjonalnie w takiej sytuacji. Doula zobowiązuje się być do dyspozycji kobiety rodzącej w każdej chwili, ma szeroką wiedzę medyczną, psychologiczną i neonatologiczną i dzięki temu może być życzliwym wsparciem. Oprócz wsparcia edukacyjnego doula może również pomóc klientce w zakresie wykonywania obowiązków domowych, np. ugotować posiłek czy zająć się dzieckiem.

    Ile kosztuje doula?

    W zależności od umowy stawki kształtują się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Umówić się można na stawkę godzinową lub za całość usługi. Warto pamiętać, że doule oferują również dodatkowe wsparcie w postaci doradztwa związanego z karmieniem, uczą chustonoszenia, a także wykonywania masażu Shantala czy masażu relaksacyjnego. Każdy kurs czy warsztat może być dodatkowo płatny.

    Doule są w Polsce zrzeszone. Stowarzyszenie Doula w Polsce powstało w 2011 roku. Od czerwca 2012 roku jest członkiem European Doula Network. Powstało, by kształcić wysoko wykwalifikowane doule, kandydatki na doule oraz osoby wspierające ideę doulowania. Stowarzyszenie chce w Polsce kontynuować idee zachodnich organizacji, ale też wypracowywać rodzime standardy. Zrzeszone w nim doule stawiają sobie za cel również promowanie dobrych praktyk i zwyczajów okołoporodowych oraz świadomego rodzicielstwa.

    Oprac. Anna Dobiecka
    Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, doświadczona położna

    Może Cię również zainteresować: