Co kupić na komunię dla chłopca? 10 pomysłów na prezent

Co kupić na komunię dla chłopca? 10 pomysłów na prezentKonsola, rower, zestaw LEGO – niełatwo podjąć decyzję o tym, co kupić na komunię dla chłopca. Wybór komunijnych prezentów jest ogromny – od markowej elektroniki, poprzez liczne gadżety związane ze sportem lub hobby dziecka, aż po zabawki edukacyjne, gry planszowe czy książki. Łatwo stracić głowę i w efekcie podjąć niewłaściwą decyzję. Aby zapobiec takiej sytuacji, przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu wybór prezentu komunijnego powinien być prostszy.

Co kupić na komunię dla chłopca? Czym powinien charakteryzować się prezent na tę okazję?

Wybierając prezent na komunię dla chłopca, należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii – jest to najczęściej podarunek dla dziewięciolatka. Dzieci w tym wieku rzadko kiedy wiedzą, co jest dla nich najlepsze, a zapytane o to, co chciałyby dostać w prezencie komunijnym, często sugerując się wyborami rówieśników. Owszem, warto wziąć pod uwagę zdanie smyka, ale to opinia rodziców powinna być w tym przypadku wiążąca. Dzieje się tak przynajmniej z dwóch powodów.

 • Po pierwsze, rodzice najlepiej znają swoje dziecko i zwykle mają świadomość, jaki prezent będzie dla ich syna odpowiedni. Jest to związane nie tylko z zainteresowaniami pociechy, ale także z tym, że opiekunowie wiedzą, jakie zabawki ich dziecko już posiada, a jakich nie powinno więcej dostawać.
 • Po drugie, niektórzy rodzice uważają, że dzień pierwszej komunii ich dziecka powinien mieć przede wszystkim charakter religijny i niechętnie patrzą na prezenty inne niż Biblia czy srebrny medalik. Warto zatem zorientować się wcześniej, jak wygląda sytuacja, aby ich nie rozczarować.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wciąż nie mamy pomysłu na to, co kupić na komunię dla chłopca, a rozmowa z malcem i rodzicami nie przyniosła żadnych podpowiedzi? Być może poniższe zestawienie potencjalnych komunijnych prezentów pomoże w podjęciu decyzji.

Prezent na komunię dla chłopca. 10 propozycji w dwóch różnych kategoriach cenowych

Gdy dysponujemy większym budżetem

 1. Kurs, dzięki któremu smyk podszkoli język obcy albo rozwinie nowe hobby

Prezent dla dziecka z okazji pierwszej komunii nie musi mieć materialnej formy. Równie dobrze możemy zainwestować w ciekawy kurs lub warsztaty tematyczne. Taki prezent jest nie tylko wartościowy, ale również bardzo łatwo dopasować go do zainteresowań malucha. Na przykład dla dzieci, które są uzdolnione plastycznie, dobrym wyborem może być kurs rysunku, wzbogacony dodatkowo inspirującą, ciekawą lekturą:

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

 • Doskonale wydana książka Michaela Birda to prawdopodobnie jedna z najbardziej wartościowych książek o sztuce przeznaczonych dla młodych czytelników.
 • Anonimowi twórcy naskalnych malunków, średniowieczni ilustratorzy, wielcy renesansowi malarze, impresjoniści, artyści awangardowi – to z nimi spotkamy się na kartach tej niezwykłej książki. Wszystkie historie przedstawione są w formie krótkich opowiadań, opartych o życiorysy artystów i ich twórczość.
 • Opowiadania napisane są bardzo przystępnie, pełno w nich ciekawostek, a także doskonałych ilustracji – zarówno reprodukcji poszczególnych dzieł, jak i grafik luźno związanych z treścią opowiadań. Całość prezentuje się bardzo okazale.
 1. Łyżworolki lub inny gadżet zachęcający do uprawiania sportu

Niełatwo zachęcić malucha do zabaw na świeżym powietrzu, gdy w domu czeka na niego nowy laptop, a w kieszeni znajduje się smartfon z ulubionymi aplikacjami. Mimo tego warto próbować – na przykład poprzez zakup ciekawego gadżetu zachęcającego do uprawiania sportu.

Axer Sport, Lena, Łyżworolki regulowane z wymienną płozą, 2 w 1, rozmiar M (35-38)

 • Łyżworolki z wymienną płozą, dzięki której w lecie można wykorzystywać je do jazdy po ścieżkach rowerowych, a zimą jako łyżwy. Montaż i demontaż płóz są bardzo proste. Nawet dziecko powinno poradzić sobie z tym zadaniem.
 • But posiada trzystopniowe zapięcie – klamrę, sznurowadło i rzep, a także wzmocnienie w okolicach kostki, dzięki czemu jest bardzo stabilny. Hamulec w prawej rolce pomaga zwiększyć bezpieczeństwo podczas zabawy, natomiast wysokiej jakości łożyska i kauczukowe kółka podnoszą komfort jazdy.
 • Łyżworolki są bardzo ciekawym prezentem zarówno dla chłopca, który lubi sport, jak i dla tych dzieci, które nie przepadają za zabawami na świeżym powietrzu – nowy sprzęt może zachęcić je do aktywności.
 1. Niebanalny zestaw klocków LEGO

Oryginalny i ciekawy zestaw klocków powinien wzbudzić u małego konstruktora mnóstwo radości – tym bardziej że można go składać razem z rodzicami, rodzeństwem lub rówieśnikami.

LEGO Creator Expert, Londyński autobus, 10258

 • Bardzo ciekawy zestaw, dzięki któremu dziecko może ułożyć z klocków LEGO czerwony, londyński autobus, pełen detali.
 • Zestaw zawiera prawie 1700 elementów, naklejki oraz instrukcję. Po zbudowaniu autobusu możemy nie tylko zdjąć jego dach lub całą górną kondygnację, otworzyć w nim drzwi czy podnieść jego maskę. We wnętrzu pojazdu znajdziemy także zgubiony parasol, gaśnicę, lekko zniszczone siedzenia, stary bilet, gazetę, a nawet gumę do żucia przyklejoną pod siedzeniem.
 • Po złożeniu gotowy pojazd prezentuje się na tyle dobrze, że można go postawić na półce jako ciekawą dekorację.
 1. Gra na konsolę, dzięki której można nie tylko dobrze się bawić, ale i sporo nauczyć

Jest sporo gier, które zapewniają rozrywkę na wiele godzin i przy okazji stwarzają okazję do tego, aby nauczyć się czegoś nowego. Takim tytułem jest Minecraft – gra może pomóc w rozwijaniu u najmłodszych umiejętności logicznego myślenia oraz planowania przestrzennego, a także być zachętą do nauki programowania.

Sony, Minecraft PL. PS4

 • Minecraft daje graczom ogromne możliwości w kreowaniu rozgrywki. Można w nim uprawiać farmę, zbierać plony, wydobywać surowce, rywalizować z innymi graczami lub z komputerowym przeciwnikiem – i przede wszystkim budować ogromne budowle, a nawet całe światy. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia gracza.
 • Minecraft to nie tylko niczym nieskrępowana zabawa, która może pomóc maluchowi w rozwinięciu kreatywności, wyobraźni przestrzennej czy umiejętności planowania. To także gra, dzięki której pociecha może rozpocząć naukę programowania.

Żeby jednak nauka programowania przyniosła pożądany rezultat, warto skorzystać z odpowiedniej literatury – pomocny może okazać się dobry podręcznik.

Nauka programowania z Minecraftem

 • Książka dotyczy nauki kodowania w Pythonie – darmowym języku, który może być również używany do pisania niewielkich programów kompatybilnych z Minecraftem. Dzięki informacjom zawartym w książce sprawimy, że nasz awatar w świecie gry będzie mógł się teleportować, bardzo szybko wznosić imponujące budowle czy zautomatyzować niektóre akcje w grze, na przykład zbieranie surowców. Poza tym w książce znajduje się mnóstwo ilustracji, dzięki którym pociecha powinna szybciej zrozumieć poszczególne kwestie związane z pisaniem programów.
 • Jedną z największych zalet nauki programowania w oparciu o Minecraft jest bez wątpienia możliwość natychmiastowego zobaczenia efektów swojej pracy. Dzięki temu, że po napisaniu programu można go od razu uruchomić i zaobserwować, co się zmieniło w grze, dziecko może mieć poczucie, że wysiłek, jaki włożyło w naukę, nie poszedł na marne, tylko przynosi konkretne efekty.
 1. Wycieczka edukacyjna, np. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie albo Ogrodu Doświadczeń w Krakowie

Gdy wciąż nie wiemy, co warto kupić na komunię dla chłopca, być może dobrym pomysłem będzie edukacyjna wycieczka. W Polsce coraz więcej muzeów i placówek kulturalnych kieruje swoje oferty do dzieci i młodzieży. Jeżeli dodamy do tego również możliwość zaznajomienia się z licznymi ciekawostkami naukowymi związanymi z odwiedzanymi miejscami, wówczas taka wyprawa może okazać się naprawdę wartościowym prezentem.

Gdy celujemy raczej w skromniejszy, ale pomysłowy prezent

 1. Mądra książka

Mądrych książek na półce lub w czytniku nigdy za wiele – dotyczy to zarówno literatury przeznaczonej dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dlatego gdy nie mamy pomysłu na prezent na komunię dla chłopca, warto rozejrzeć się wśród popularnonaukowych tytułów, które mogą pomóc mu w szkole.

Seria książek „To, o czym dorośli Ci nie mówią”

 • Popularnonaukowa seria „To, o czym dorośli Ci nie mówią” przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Książki w bardzo przystępny sposób przybliżają dzieciom zagadnienia z różnych dziedzin nauki – w tym przypadku są to neurologia (Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią), ekonomia (Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią) oraz astrofizyka (Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią).
 • Każda z wyżej wymienionych książek jest bardzo zrozumiale napisana i ciekawie zilustrowana. Dzięki nim dzieci mogą poznać podstawowe fakty, dotyczące między innymi budowy mózgu, struktury procesów myślowych, początków znanego nam Wszechświata, a nawet przeczytać, czym są stopy procentowe i jak oblicza się PKB. Warto zadbać o to, by pociechy miały na półce tego rodzaju literaturę.
 1. Podświetlany globus lub mapa interaktywna

Podróże palcem po mapie mogą być równie ciekawe co te rzeczywiste. Szczególnie wtedy, gdy do dyspozycji mamy nie zwykłą mapę, ale wielofunkcyjny oraz efektowny globus.

Zachem, globus polityczno-fizyczny, podświetlany, 320 mm

 • To bardzo ładnie wykonany, sporych rozmiarów globus (średnica 32 cm), idealny dla każdego małego odkrywcy.
 • Na pierwszy rzut oka jest to tradycyjny globus z mapą polityczną, na której znajdziemy wyłącznie kontury poszczególnych państw i kontynentów, nazwy krajów oraz najważniejszych miast i akwenów. Gdy jednak uruchomimy podświetlenie, naszym oczom ukaże się doskonale wykonana, stosunkowo dokładna ogólnogeograficzna mapa świata, dzięki której zapoznamy się z ukształtowaniem terenu naszej planety: zarówno lądów, jak i dna morskiego.
 • Podświetlany globus może służyć nie tylko jako pomoc w nauce geografii, ale także stanowić bardzo ciekawą, oryginalną lampkę nocną.
 1. Zabawka edukacyjna

Zabawki edukacyjne to kolejny uniwersalny prezent, który może zostać wręczony dziecku z każdej okazji, nie tylko pierwszej komunii. Jednymi z najciekawszych zabawek edukacyjnych, przeznaczonych dla starszych dzieci, są roboty:

4M, Robot solarny, Zestaw kreatywny

 • Bardzo prosty robocik, którego należy samodzielnie złożyć – doskonały wybór dla początkujących konstruktorów.
 • Tym, co charakteryzuje niniejszą zabawkę, jest sposób, w jaki jest ona zasilana. Robot porusza się dzięki energii dostarczanej przez niewielkie panele solarne znajdujące się na jego głowie. Wystarczy, że na panel będą padać promienie słoneczne lub światło tradycyjnej żarówki, aby robocik zaczął się przemieszczać po stole lub podłodze.
 • Robocik solarny jest bardzo prosty w samodzielnym zmontowaniu. Poza tym obecność ogniw słonecznych sprawia, że zabawka nie potrzebuje do funkcjonowania baterii lub akumulatorków, dzięki czemu jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjne zabawki na baterie.
 1. Model statku do złożenia

Zabawki logiczne, a szczególnie trójwymiarowe puzzle, mogą być naprawdę dobrym wyborem na prezent komunijny dla chłopca. Są to zazwyczaj świetnie wykonane układanki, które po ułożeniu prezentują się bardzo okazale.

Cubic Fun, Żaglowiec The Spanish Armada – San Felipe, Puzzle 3D, 248 elementów

 • Puzzle 3D, które po złożeniu przedstawiają San Felipe, czyli jeden z najwspanialszych hiszpańskich galeonów z przełomu XVII i XVIII wieku.
 • Wszystkie elementy puzzli znajdują się w specjalnych, piankowych arkuszach i są odpowiednio zabezpieczone. Klej czy inne akcesoria nie będą konieczne do tego, aby złożyć okręt – wystarczy trochę cierpliwości i odrobina wolnego czasu.
 • „San Felipe” jest modelem, który powinien spodobać się nie tylko młodym miłośnikom żeglarstwa, ale również wszystkim dzieciom, które lubią trójwymiarowe, oryginalne łamigłówki.
 1. Karta podarunkowa

Karty podarunkowe są dobrą opcją dla osób, które nie mają czasu na zastanawianie się nad tym, co kupić na komunię dla chłopca, ale które jednocześnie nie są zainteresowane wręczeniem prezentu w postaci koperty z pieniędzmi. Biorąc pod uwagę fakt, że karta podarunkowa upoważnia do zakupów w konkretnym sklepie, wręczając ją, mamy pewność co do rodzaju prezentu, jaki może zostać zakupiony – po prostu musi on znajdować się w ofercie danego sklepu. Dzięki temu ograniczamy ryzyko tego, że dziecko roztrwoni pieniądze na swoje zachcianki.

Oprac. Daniel Śliwa

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem